Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017 odbędzie się pokaz spektaklu Is it Pamela?/Inkarnacje –  jednej z performatywnych odsłon zainicjowanego przez Martę Ziółek projektu PAMELA. Projekt ten, w zależności od miejsca i przestrzeni, będzie polegał na permanentnej zmianie formuły zadania.

 

Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. (Mt 23,12)

 

Kim jest Pamela? Pamela jest zmiennokształtną istotą wyrastającą z legend o współczesnych kaznodziejach. Pamela jest odpowiedzią na potrzebę duchowości korporacyjnych „mindroomów” i łaknienie zawieszenia akceleracji turbokapitalizmu.

W Is it Pamela?/Inkarnacje Marta Ziółek wraz z grupą tancerzy i performerów tworzy nowe rytuały rebelii, powołując do życia niecodzienną przestrzeń fizycznych przeobrażeń ciał i ich wizerunków – możliwych inkarnacji Pameli. W świecie Pameli „dół materialno-cielesny” oraz karnawałowy powrót do ekscentryczności i chuligaństwa staje się podstawą opowieści o nowej kosmogonii.

 

Pamela pojawia się w nawiązaniu do postaci ekstatyków i świętych męczennic. Należy szukać jej śladów w przestrzeni cyberpunkowej i tarocie. Jednocześnie przywołując kultową mangę Ghost in the Shell, trudno pozbyć się wrażenia, że jej główna bohaterka Major jest bardzo blisko związana z Pamelą. Podobnie zresztą jak wiele z postaci ze świata Alejandro Jodorowsky’ego.

Świat Pameli jest idealną ucieczką dla tych, którzy chcą wierzyć, że „wszystko mogłoby być zupełnie inaczej”, że wytchnienie jest możliwe. Pamela jest nadzieją ucieczki, innym karnawałem techno-ciała.

 

Prezentacja spektaklu odbędzie się w Teatrze Nowym (Mała Sala) 10 września o godz. 17.00 i 11 września o godz. 19.00.

 

 

Koncepcja i choreografia: Marta Ziółek

Kreacja i performans: Marta Ziółek, Katarzyna Wolińska, Wojciech Grudziński, Hana Umeda, Beata Bąk

Piosenkarka: Halszka Sokołowska

Dramaturgia: Joanna Ostrowska

Światła: Aleksander Prowaliński

Wizualizacje: Rafał Dominik

Muzyka: Lubomir Grzelak

Kostiumy: Agata Mickiewicz

Projekt tkaniny: Aleksandra Misztur

 

Bilety: 15 zł ulgowy, 25 zł normalny

 

***

 

Najbardziej łódzki z łódzkich – Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Na przestrzeni 15 lat festiwalem kierowały różne osoby, a jego organizatorami były rozmaite fundacje i instytucje.W tym roku organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, co bardzo mnie cieszy, bo naszym statutowym celem jest  popularyzowanie  dorobku różnych kultur, a także promowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi.  Za tegoroczny program odpowiada czterech kuratorów: Teresa Latuszewska-Syrda, Przemysław Owczarek, Jakub Porcari i Marcin Tercjak.  To oni zbudowali ciekawy, interdyscyplinarny program, którego motywem przewodnim jest „Alfabet dialogu”. Wracamy do korzeni, na Stare Miasto, które było kolebką Łodzi, ale będziemy też w wielu innych zakątkach miasta, na dalekim Widzewie (Wi-MA), na Górnej (Centralne Muzeum Włókiennictwa), na Polesiu (Klub Wytwórnia), na Bałutach (Centrum Dialogu) i w Śródmieściu (Teatr Nowy, OFF Piotrkowska). Czekają na Państwa  wydarzenia muzyczne, teatralne, filmowe, nie zabraknie literatury i sztuk wizualnych. Będą też lekcje o wielokulturowej Łodzi dla szkół, gra miejska, dwie konferencje naukowe i spotkania o łódzkich czterech kulturach.

 

Strona festiwalu: www.4kultury.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close