Akram Khan to jeden z najbardziej znanych współczesnych choreografów. Swoją działalnością wpłynął na rozwój sztuki tańca na świecie. Współpracowało z nim wielu artystów różnych dziedzin, np. aktorka Juliette Binoche, piosenkarka Kylie Minogue pisarz Hanif Kureishi, kompozytor Steve Reich czy National Ballet of China. Jego dziełem jest też sukces ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W Polsce jego spektakle można było oglądać kilkukrotnie w ramach Łódzkich Spotkań Baletowych. Tym razem choreograf przyjeżdża do Krakowa wraz ze swoją słynną grupą założoną 22 lata temu – Akram Khan Company – by zaprezentować przebój z 2022 roku, spektakl Jungle Book reimagined. W ramach Festiwalu MATERIA PRIMA artyści wystąpią dwa razy: 27 i 28 lutego o godz. 19.00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wersja do druku

Udostępnij

Akram Khan poddał znaną powieść Rudyarda Kiplinga nowej interpretacji. Spojrzał na nią z innej perspektywy, oczami współczesnych dzieci, które odziedziczą nasz świat. W korzeniach Księgi dżungli tkwi bowiem głębokie zagrożenie, jakie ludzkość stanowi dla natury. Wraz z twórcami spektaklu, Akram Khan odkrył podróż Mowgliego na nowo, oczami uchodźcy uwięzionego w świecie zrujnowanym przez zmiany klimatyczne. To opowieść o tym, jak dziecko może nam pomóc wsłuchać się nie tyle w nasze własne głosy, ile w głosy świata natury, które my – współczesny świat – staramy się uciszyć. Spektakl przemawia do wszystkich pokoleń. Jest krokiem do przypomnienia, ponownego przyswojenia i wyobrażenia sobie wspólnie nowego świata.

„Księga dżungli” wymyślona na nowo jest dziełem, które w piękny i przekonujący sposób opowiada o naszej wewnętrznej potrzebie przynależności i więzi z innymi, a także o tym, jak ważne są relacje ze światem natury i jego poszanowanie. Przedstawienie prezentuje oryginalną muzykę, choreografię w wykonaniu dziesięciu międzynarodowych tancerzy oraz nowoczesne animacje i wizualizacje.

***

Program 6. edycji Festiwalu MATERIA PRIMA 17 –28 lutego 2023:

17, 18.02, NCK –  Wanted PosseDance N’ Speak Easy, nowe, nagradzane przedstawienie
18, 19.02, ICE – Compagnie KäfigVertikal, spektakl rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji
19, 20.02, Teatr Ludowy – Jacop Ahlbom CompanyVielfalt, przedstawienie  pełne filmowych sztuczek i efektów specjalnych
21, 22.02, Opera Krakowska – Sasha Waltz & GuestsKreatur, zaskakująca i niepokojąca opowieść słynnej choreografki
22, 23.02, ICE – Compagnia Finzi PascaNuda, nastrojowe widowisko cyrkowe wizjonera teatru
24, 25.02, Teatr Groteska – Sofie Krog TeaterThe House,  wstrząsająca, ale i zabawna historia rodzinnego domu pogrzebowego
27, 28.02, ICE – Akram Khan CompanyJungle Book reimagined, czyli Księga dżungli wymyślona na nowo, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury
27, 28.02, Teatr Groteska – Thick & TightA Night with Thick & Tight, niezwykłe spotkanie z kultowymi postaciami popkultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i księżna Diana (impreza towarzysząca)

Więcej szczegółówwww.materiaprima.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close