Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek 20 lipca o godz. 19.00 w ramach XVII edycji Festiwalu „Ogrody Muzyczne” na Dziedzińcu Wielki Zamku Królewskiego – Muzeum zostanie pokazana IX Symfonia Béjarta. IX Symfonia  była jedną z pierwszych prac choreograficznych tego wybitnego choreografa. Zrealizował ją w 1964 roku z założonym przez siebie w Brukseli Baletem XX Wieku. Pół wieku później połączone zespoły Béjart Ballet Lausanne i Baletu Tokijskiego oraz Orkiestra Filharmonii Izraelskiej i japoński chór Ritsuyukai pod batutą Zubina Mehty wykonali to podwójne arcydzieło – Beethovena i Béjarta – w sali japońskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego Nippon Hōsō Kyōkai (NHK) w Tokio.

 

Béjart zafascynowany Schillerowską wizją w Odzie do radości („Wszyscy ludzie będą braćmi”) uczynił ją sednem swego baletu. „To jest «manifestacja» w najgłębszym znaczeniu tego słowa” – tak sam określił  IX Symfonię  zmarły w 2007 roku artysta. W dzisiejszym świecie potrzeba braterstwa jest wyjątkowo silna; mówiąc patetycznie, jest warunkiem przetrwania ludzkości. Ze sceny NHK w Tokio 250 artystów – tancerzy i muzyków ­–  ponownie wysłało tę wiadomość w świat. 

 

 Gościem wieczoru będzie tancerz i choreograf  Jacek  Przybyłowicz.

 

Rejestracja przedstawienia, które odbyło się w Sali NHK w Tokio w listopadzie 2014 roku.
Muzyka: Ludwig van Beethoven
Choreografia i inscenizacja: Maurice Béjart
Wykonawcy:  Béjart Ballet Lausanne, The Tokyo Ballet, Israel Philharmonic Orchestra, Ritsuyukai Choir
Dyrygent:  Zubin Mehta
Reżyseria TV: Mari Inamasu
Produkcja:  EuroArts Music, NHK & WDR/arte

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

 

 

***

 

Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii, jak i oficjalnego programu obchodów #Estonia100.

 

         

 Eesti Kontsert (oryginał)Ambasada Estonii w Warszawie (miniaturka)Estonia - prezydencja UE 2017 (miniaturka)

 

Tylko na Dziecięce Ogrody Muzyczne wstęp jest wolny. Bilety na koncerty: 15 zł, bilety na projekcje: 12 zł, karnety na koncerty: 60 zł, karnety na projekcje: 120 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów i karnetów od 20 czerwca w kasie ogrodowej Zamku Królewskiego oraz na e-bilet.pl.

 

Więcej szczegółów, w tym dokładny program festiwalu na: www.ogrodymuzyczne.pl

 

Ogrody Muzyczne logo (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close