Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Art Stations Foundation (Poznań) oraz Dance/USA Philadelphia (www.danceup.org) zaprasza polskich choreografów na wizytę studyjną/pobyt rezydencyjny do Filadelfii zorganizowany wokół wydarzeń festiwalu Live Arts/Philly Fringe Festival (www.livearts-fringe.org).

Pilotażowa edycja projektu zakłada regularną, coroczną współpracę pomiędzy polskim i filadelfijskim środowiskiem tańca. Wizyty studyjne choreografów polskich i amerykańskich (połączone z pobytami rezydencyjnymi i badawczymi) mają na celu wspieranie rozwoju artystycznej wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy dwoma ośrodkami i młodymi twórcami poszukującymi własnej tanecznej tożsamości.

Projekt jest manifestacją wiary, że sztuka choreografii nie ogranicza się do układania i egzekwowania kroków, ale jest złożonym i długotrwałym procesem dochodzenia do indywidualnego artystycznego języka na drodze tanecznego eksperymentu, intelektualnego rozwoju i (auto)refleksji oraz wymiany doświadczeń z artystami innych dziedzin.

Program oferuje artystom obu krajów unikatową, nie zorientowaną na produkowanie spektaklu, okazję do konfrontacji z lokalnym środowiskiem oraz przestrzeń do podejmowania artystycznego ryzyka, redefinicji własnych postaw twórczych, dyskusji nad własnym procesem twórczym i poszukiwania inspiracji do dalszej pracy.

Osią pobytu amerykańskich artystów w Polsce będą czerwcowe i lipcowe zdarzenia taneczne, m.in. międzynarodowe taneczne festiwale (w Gdańsku, Warszawie, Bytomiu i Poznaniu) umożliwiające dogłębne poznanie polskiej sceny tanecznej, różnych jej ośrodków, spotkanie z dużą liczbą lokalnych artystów (zarówno w studio, jak i w ramach festiwalowych prezentacji ich prac) oraz możliwość zaoferowania gościowi zarówno poprowadzenia warsztatów w ramach jednej z imprez, jak i zapewnienia mu przestrzeni na własną studyjną pracę.

Osią pobytu polskich choreografów w USA jest możliwość pobytu i pracy studyjnej w Filadelfii oraz udziału w prestiżowym międzynarodowym Philadelphia Live Arts Festival (wrzesień), co oferuje polskiemu artyście podobne do polskiego bogactwo zdarzeń i możliwości spotkań z lokalnym środowiskiem oraz szansę na własną twórczą pracę w nowym kontekście.

Aplikacje do programu zostały ogłoszone jednocześnie w USA i w Polsce, co zaowocuje wyłonieniem czwórki artystów (po 2 z każdego kraju), którzy wezmą udział w programie.

Program oferuje: możliwość pobytu rezydencyjnego (od dwóch do czterech tygodni) w Filadelfii dla dwóch polskich choreografów oraz bilety na spektakle tańca w ramach Live Arts/Philly Fringe Festival, studio do indywidualnej pracy oraz możliwość uczestniczenia w dostępnych zajęciach tanecznych w Filadelfii, dialog z lokalnym środowiskiem tańca, zakwaterowanie i wyżywienie. Szczegóły każdej rezydencji zostaną zaprojektowane w dialogu z wybranym artystą w zależności od jego zainteresowań i potrzeb.

Czas rezydencji: do 4 tygodni pomiędzy 7 września i 5 października 2012.

Projekt możliwy dzięki wsparciu Live Arts Brewery, a program of the Philadelphia Live Arts Festival: www.livearts-fringe.org Instytutu Polskiego w Nowym Yorku: www.polishculture-nyc.org

Program przeznaczony jest dla choreografów z minimum kilkuletnim doświadczeniem pracy twórczej, zainteresowanych wymianą artystycznych doświadczeń i idei, chcących rozwijać swoją praktykę zarówno poprzez indywidualną pracę w studio, jak i kontakty z nowymi i różnorodnymi środowiskami artystycznymi.

Aplikacje powinny zawierać:


1) cv artystyczne
2) materiały odnośnie dotychczasowych osiągnięć (nagrania fragmentów prac w formie linków do vimeo lub you tube)
3) list motywacyjny zawierający także propozycje konkretnych celów/ potencjalnych osiągnięć wizyty studyjnej

Aplikacje proszę wysyłać na adres mailowy: taniec@imit.org.pl
Zgłoszenia tylko do 24 lutego 2012!

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close