Wersja do druku

Udostępnij

22 czerwca tego roku poznamy laureatów majowej edycji konkursu „Short to the point”, organizowanego w ramach międzynarodowej sieci dystrybucji, upowszechniania i promocji filmów krótkometrażowych. W gronie nominowanych znalazła się Inicjacja w reżyserii Iwony Pasińskiej – produkcja Polskiego Teatru Tańca z 2017 roku.Co miesiąc, jury konkursu wybiera zwycięzców w kilkunastu kategoriach, tj. „Najlepszy Film”, „Najlepszy Reżyser”, „Najlepszy Scenariusz”, „Najlepszy Dokument”, „Najlepsza animacja”,  „Najlepszy młody reżyser”, „Najlepszy film amatorski”. Inicjacja” kandyduje do wyróżnienia wśród  19 eksperymentalnych filmów krótkometrażowych, reprezentujących m.in. Francję, Belgię, Stany Zjednoczone, Belgię, Estonię czy Mołdawię.

 

W ramach „Short to the point” wyselekcjonowane filmy prezentowane są w 33 kinach na terenie Rumunii. Zwycięzcy z poszczególnych miesięcy biorą udział w rocznej odsłonie konkursu, której najbliższa edycja odbędzie się jesienią tego roku.

 

Więcej informacjihttps://spunepescurt.ro

 

Inicjacja to muzyczno-filmowy eksperyment  w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno – białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje – poza ruchem Tancerzy – ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Czym zakończy się jego „inicjacja” – tytułowa próba wejścia w rzeczywistość?

 

Scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska
Zdjęcia: Marek Grabowski
Montaż: Edyta Pietrowska
Muzyka i udźwiękowienie: Jacek Sienkiewicz
Scenografia: Andrzej Grabowski
Kostiumy: Zofia Grzybowska, Urszula Szkudlarek, Kuluza Studio
Mistrz oświetlenia: Artur Schubert,
Oświetlenie i grip: Artur Schubert, Shapoval Yevhenii, Stern Pictures s.c. light&grip
Korekcja barwna: Mirosław Mamczur
Asystent planu: Małgorzata Andrzejewska
Artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca: Urszula Berna-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz (gościnnie) Kacper Bożek, Marta da Pinto oraz Iga Włodarczyk
Zespół techniczny: Przemysław Gapczyński, Grzegorz Okupniak, Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski.
Koordynator projektu: Ewelina Chatłas

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2017

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017 +

 

Link do filmu

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close