Wersja do druku

Udostępnij

Z radością informujemy, że krótkometrażowy film Inicjacja w reżyserii Iwony Pasińskiej, ubiegłoroczna produkcja Polskiego Teatru Tańca, został laureatem dwóch nagród głównych podczas międzynarodowych festiwali filmów tańca. Otrzymał nagrodę Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas oraz nagrodę główną w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” podczas III edycji Mexico City Videodance Festival.

 

O festiwalach:

 

ARTS TRIANGLE Dance Film Festival dedykowany jest dziełom sztuki powstającym na przecięciu sztuki ruchu i zatrzymanego obrazu. Stwarza platformę dialogu dla zasłużonych twórców oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę. W tym roku odbyła się jego pierwsza edycja. Inicjacja otrzymała główną nagrodę.

 

Koncepcja Mexico City Videodance Festival opiera się na stworzeniu miejsca spotkań i żywej, otwartej dyskusji z udziałem widzów, twórców filmowych, teoretyków, tancerzy i artystów wizualnych. Organizatorzy stawiają sobie za cel upowszechnianie współczesnych dzieł sztuki, które łączą choreografię i język filmu. Motywem przewodnim tegorocznej, III edycji była ekspresja dorosłego ciała, wyrażająca się w różnych językach ruchowych – tańcu współczesnym, towarzyskim, tańcach tradycyjnych, voguingu, balecie, stepie, tańcu ulicznym i wielu innych. O nagrodę „najlepszy film międzynarodowy”  ubiegało się 40 filmów z całego świata, m.in. z Niemiec, Argentyny, Australii, Austrii, Brazylii, Kanady, Południowej Korei, Danii, Hiszpanii, Francji, Indii czy USA. Nagroda główna Best of Fest przypadła filmowi Inicjacja.

 

O Inicjacji:

Inicjacja to muzyczno-filmowy eksperyment  w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno-białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje – poza ruchem Tancerzy – ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Czym zakończy się jego „inicjacja” – tytułowa próba wejścia w rzeczywistość?

 

Autorzy i realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska

Zdjęcia: Marek Grabowski

Montaż: Edyta Pietrowska

Muzyka i udźwiękowienie: Jacek Sienkiewicz

Scenografia: Andrzej Grabowski

Kostiumy: Zofia Grzybowska, Urszula Szkudlarek, Kuluza Studio

Mistrz oświetlenia: Artur Schubert,

Oświetlenie i grip: Artur Schubert, Shapoval Yevhenii, Stern Pictures s.c. light&grip

Korekcja barwna: Mirosław Mamczur

Asystent planu: Małgorzata Andrzejewska

Artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz (gościnnie) Kacper Bożek, Marta da Pinto oraz Iga Włodarczyk

Zespół techniczny: Przemysław Gapczyński, Grzegorz Okupniak, Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski.

Koordynator projektu: Ewelina Chatłas

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2017

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017 +

 

 

Inicjacja miała swoją premierę internetową 8 grudnia 2017 roku i od tego czasu można ja oglądać na http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/258. Film był wyświetlany w Poznaniu (premiera 7 grudnia 2017 roku, Estrada Poznańska) oraz podczas pozakonkursowego pokazu Dances with Camera. Polish Moves, w ramach Short Waves Festival 2018. Od tego czasu Inicjacja prezentowana była z sukcesem na zagranicznych festiwalach filmowych. Znalazła się w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji oraz w oficjalnej selekcji filmów trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii. Była prezentowana podczas majowej edycji konkursu „Short to the point” oraz w Nasher Museum of Art w Duke University w Durham w ramach programu ADF’s Movies By Movers Film Festival w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu obejrzą ją widzowie Thessaloniki Cinedance International Festival (29-30 września). W październiku zostanie zaprezentowana podczas Choreoscope – International Dance Film Festival Barcelona (9 – 14 października) oraz  IX edycji The San Francisco Dance Film Festival (11 – 14 października).

https://videodanza.rednacionaldearte.com

https://www.facebook.com/ArtsTriangleOfficial

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close