Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że jury IV edycji odbywającego się w Norwegii konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w przyznało II nagrodę filmowi krótkometrażowemu pt. Brzemię Iwony Pasińskiej, inspirowanemu obrazem Zofii Stryjeńskiej Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem), wyrastającym z fascynacji bajecznie kolorową, polską i huculską kulturą ludową.

 

„Doceniamy ten film tańca jako wyjątkowo piękne odwołanie do ekspresywnego teatru tańca, przywołujące barwne migawki dawnej kultury polskiej, od świątecznych korowodów po żałobny kondukt. To zadziwiające, jak reżyserka używa nieruchomej kamery i jak taneczne korowody przemieszczają się w polu jej widzenia, niosąc mnóstwo historycznych informacji oraz cielesnego ruchu w wykonaniu dobrych tancerzy współczesnych. Ten film opiera się obrazie czerpiącym z kultury ludowej, i byłoby zapewne marzeniem każdego malarza, aby stworzone przez niego postacie ożyły w tak bardzo udanej kombinacji tańca, kina i bogactwa wizualnego” – czytamy w uzasadnieniu nagrody. 

 

Przypomnijmy, że reżyserem i autorką scenariusza jest Iwona Pasińska, zdjęć – Marek Grabowski, montażu – Edyta Pietrowska, scenografii – Andrzej Grabowski, kostiumów – Zofia Grzybowska, Kuluza Studio, Andrzej Grabowski i Adriana Cygankiewicz. Muzyczną warstwę utworu budują: Ballada o sierotce – utwór tradycyjny w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów oraz Huculska fantazja skomponowana i wykonana przez Jana Malisza. W filmie wzięli udział artyści Polskiego Teatru Tańca.

 

9-minutowy film Brzemię znalazł się także w selekcji oficjalnej dwóch innych festiwali filmowych: Muestra Movimiento Audiovisual w Guadalajara w Meksyku oraz 6th International Meeting on Video-dance and Video-performance w Walencji.

 

Fot. Andrzej Grabowski 

 

Więcej o festiwalu RIFF

 

Więcej o filmie Brzemię

 

Link do filmu

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close