
Kadr z filmu „Great Ghosts”, za: http://cinedans.nl/
W odpowiedzi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią Covid-19 coraz więcej produkcji artystycznych, w tym również produkcji tanecznych oraz filmów tańca, prezentowanych jest online. Teatry, muzea i inne instytucje kultury decydują się na udostępnianie swoich archiwów lub streaming wydarzeń. Festiwale, odwoływane lub przekładane ze względów bezpieczeństwa, decydują się na udostępnienie całości lub części swoich programów online. Producenci, dystrybutorzy, oraz platformy VOD (video-on-demand) specjalizujące się w audiowizualnych rejestracjach sztuk performatywnych umożliwiają – często bezpłatnie – dostęp do swoich zasobów. Wreszcie, artyści i zespoły decydują się na prezentację swoich dzieł za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych.
By ułatwić naszym czytelnikom dostęp do informacji na temat tych inicjatyw oraz oferty dostępnych obecnie w Internecie produkcji, publikujemy wybór rekomendacji dotyczących wysokiej jakości, legalnie dostępnych źródeł, filmów i produkcji tanecznych online.
Tekst i rekomendacje przygotowała dla nas Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka sekcji Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, współpracująca z wieloma organizacjami i festiwalami zajmujacymi się prezentacją i produkcją szeroko rozumianych filmów tańca. Kolejne rekomendacje publikować będziemy cyklicznie w ciągu najbliższych tygodni.
Cinedans WEB – program filmowy festiwalu online
Od 25 do 29 marca międzynarodowy festiwal Cinedans prezentuje specjalną ofertę Cinedans WEB, udostępniając wybrane filmy z programu Cinedans FEST ‘20.
Ze względu na wytyczne holenderskiego rządu dotyczące zagrożenia epidemicznego Covid-19, międzynarodowy festiwal filmów tańca Cinedans w zeszłym tygodniu ogłosił decyzję o anulowaniu tegorocznej edycji Cinedans FEST’20 w Eye Filmmuseum w Amsterdamie.
W zamian Cinedans prezentuje w Internecie wybór wyjątkowych filmów dokumentalnych i rejestracji filmowych, które znalazły się w oficjalnej selekcji Cinedans FEST’20.Wśród wybranych produkcji znalazły się m.in. pełnometrażowy film Louise Narboni i Yoann Bourgeois The Great Ghosts. Monuments in motion – niezwykła filmowa adaptacja performatywnej wystawy ‘La mécanique de l’Histoire’, prezentowanej w paryskim Pantheonie, a także, zrealizowana przez BBC, filmowa rejestracja słynnego spektaklu Hofesha Shechtera Clowns.
Ponadto zaprezentowane zostaną filmy wykonane w Cinedans LAB – sekcji festiwalu poświęconej edukacji i rozwojowi talentów. Oprócz filmów wyszczególnionych w programie, pod hasłem Surprise Short każdego dnia prezentowany będzie też jeden krótkometrażowy film tańca z tegorocznej selekcji.
Wszystkie filmy są dostępne od dnia ich premiery na platformie do 30 marca.
Link do strony festiwalu: http://cinedans.nl/cinedans-web-is-coming-to-you/
PROGRAM:
Dzień 1: 25 marca
The Great Ghosts
Francja | 2019 | 53’
Reżyseria: Yoann Bourgeois & Louise Narboni
Choreografia: Yoann Bourgeois
+ Surprise Short
Dzień 2: 26marca
Clowns
Wilka Brytania | 2018 | 28’
Reżyseria/Choreografia: Hofesh Shechter
+ Surprise Short
Dzień 3: 27 marca
Cinedans LAB presents
Selekcja krótkometrażowych filmów z programu Cinedans poświęconego edukacji i rozwojowi talentów.
Car Men
Holandia | 2006 | 28′
Reżyseria: Boris Paval Conen
Choreografia: Jíri Kylían
+ Surprise Short
Dzień 4: 28 marca
Soul Chain – Sharon Eyal and the Ballet of the Beats
Niemcy | 2019 | 37’
Reżyseria: Andreas Morell
+ Surprise Short
Dzień 5: 29 marca
Mobile Choreography Tiade
Holandia | 2020 | 15’
Film stworzony przez interdyscyplinarny zespół: Johan Rijpma, Geneviene Murphy, Orion Maxted, Robin Coops,
Marta Wörner & Laisvie Andrea Ochoa Gaevska
Produkcja: Keez Duyves (PIPS:lab) and Zeynep Gündüz (Mind Your Moves)
+ Surprise Short
DANCESCREEN 2019 – prezentacja nagrodzonych filmów tańca w mediatece WDR
Osiem produkcji nagrodzonych w konkursie DANCESCREEN 2019 zostało obecnie udostępnione w całości za pośrednictwem mediateki niemieckiej telewizji WDR – partnera festiwalu.
Link do mediateki: https://www1.wdr.de/kultur/film/wuppertal-tanzfilm-festival-dancescreen-tanzrauschen-100~.html
Wśród nagrodzonych filmów są wyróżniające się jakością krótko- i pełnometrażowe produkcje filmów tańca, filmy dokumentalne, rejestracje spektakli oraz animacja:
The Great Ghosts
Czas: 53’
Reżyseria: Yoann Bourgeois & Louise Narboni
Choreografia: Yoann Bourgeois
Produkcja: Laurent Lesperon, Sylvain Marquet
Betroffenheit
Czas: 106’
Reżyseria sceniczna i choreografia: Crystal Pite
Reżyseria: Vince Spooner, Jeff Tudor
Produkcja: 3 minutes West, Kidd Pivot, Electric Company Thetre
With Reason and Heart
Czas: 4’48’’
Choreografia: Cayetano Soto / Introdans
Muzyka: Charles Trenet
Produkcja: Roel Voorintholt
Fracture (Särö)
Czas: 15’
Reżyseria: Jukka Rajala-Granstubb, Johanna Nuutinen
Choreografia: Johanna Nuutinen
Produkcja: Malakta Films, Ann-Maj Gransstubb
Artificial Things
Czas 25’25’’
Choreografia: Lucy Bennett / Stopgap Dance Company
Reżyseria: Sophie Fiennes
Muzyka: James Pinchin
Produkcja: Brook Crowley, Callum Graham
Dance Or Die
Czas: 55’33’’
Występuje: Ahmad Joudeh
Produkcja: Iris Lammertsma, Oscar van der Kroon
Waiting for Color
Czas: 6’36’’
Reżyseria: Kosta Karakashyan, Kevin Chiu
Choreografia, taniec: Kosta Karakashyan
Produkcja: Studio Karakashyan, Antonia Georgieva
Disco
Czas: 2’09’’
Reżyseria: Boris Seewald
Produkcja: Seewald&Hanna
Pełne informacje o nagrodzonych i wyróżnionych filmach, oraz katalog wszystkich prezentowanych w konkursie DANCESCREEN 2019 produkcji dostępne są na stronie festiwalu: https://www.imz.at/dancescreen/competition/2019/winners/
Zainicjowany i zorganizowany przez IMZ International Music + Media Center, największą międzynarodową sieć biznesową zajmującą się promocją sztuk performatywnych za pośrednictwem mediów audiowizualnych, festiwal DANCESCREEN jest jednym z najważniejszych na świecie międzynarodowych konkursów filmów tanecznych.
Konkurs DANCESCREEN odbywa się co 3 lata, we współpracy z wybranymi festiwalami filmów tańca. Oficjalnym partnerem festiwalu DANCESCREEN w 2019, który odbywał się w Wuppertalu w dniach 21-24 listopada 2019 roku było stowarzyszenie TANZRAUSCHEN ( www.tanzrauschen.de )
Marquee TV – platforma VOD dla sztuk performatywnych
Platforma VOD Marquee TV umożliwia teraz 30-dniowy bezpłatny okres próbny, oferując widzom dostęp do spektakli, koncertów i filmów artystycznych.
Platforma chce w ten sposób wspierać sztuki performatywne w czasie, gdy spektakle nie mogą być prezentowane na żywo.
W ofercie platformy znajduje się szeroki wybór zarówno klasycznych, jak i współczesnych produkcji tanecznych, a także bogaty program filmów tańca.
Link do strony: https://www.marquee.tv/freetrial
Marquee.tv specjalizuje się w prezentacji spektakli operowych, teatralnych, baletowych, tańca współczesnego, oraz filmów dokumentalnych. Prezentuje kolekcje produkcji m.in. z Royal Opera House, Bolshoi Ballet, The Royal Ballet, Teatro Real, Royal Shakespeare Company, Opera Zurich, oraz spektakle takich chotreografów, jak m.in. Alexander Eckman, Sidi Larbi Cherkaoui, Akram Khan, Jiří Kylián, Wayne McGregor, Alonzo King, Mats Ek, Ohad Naharin, Anne Teresa De Keersmaeker.
*Platforma jest dostępna bez reklam komputery, urządzenia mobilne iOS i Android, Roku i Amazon Fire TV. Bez opłat w okresie próbnym, z możliwością rezygnacji w dowolnym momencie.