Wersja do druku

Udostępnij

W odpowiedzi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią Covid-19 coraz więcej produkcji artystycznych, w tym również produkcji tanecznych oraz filmów tańca, prezentowanych jest online. Teatry, muzea i inne instytucje kultury decydują się na udostępnianie swoich archiwów lub streaming wydarzeń. Festiwale, odwoływane lub przekładane ze względów bezpieczeństwa, decydują się na udostępnienie całości lub części swoich programów online. Producenci, dystrybutorzy, oraz platformy VOD (video-on-demand) specjalizujące się w audiowizualnych rejestracjach sztuk performatywnych umożliwiają – często bezpłatnie – dostęp do swoich zasobów. Wreszcie, artyści i zespoły decydują się na prezentację swoich dzieł za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych. 

 

By ułatwić naszym czytelnikom dostęp do informacji na temat tych inicjatyw oraz oferty dostępnych obecnie w Internecie produkcji, publikujemy wybór rekomendacji dotyczących wysokiej jakości, legalnie dostępnych  źródeł, filmów i produkcji tanecznych online.

 

Tekst i rekomendacje przygotowała dla nas Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka sekcji Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, współpracująca z wieloma organizacjami i festiwalami zajmujacymi się prezentacją i produkcją szeroko rozumianych filmów tańca. Kolejne rekomendacje publikować będziemy cyklicznie w ciągu najbliższych tygodni. 

 

 

Cinedans WEB – program filmowy festiwalu online

 

Od 25 do 29 marca międzynarodowy festiwal Cinedans prezentuje specjalną ofertę Cinedans WEB, udostępniając wybrane filmy z programu Cinedans FEST ‘20.

 

Ze względu na wytyczne holenderskiego rządu dotyczące zagrożenia epidemicznego Covid-19, międzynarodowy festiwal filmów tańca Cinedans w zeszłym tygodniu ogłosił decyzję o anulowaniu tegorocznej edycji Cinedans FEST’20 w Eye Filmmuseum w Amsterdamie.

 

W zamian Cinedans prezentuje w Internecie wybór wyjątkowych filmów dokumentalnych i rejestracji filmowych, które znalazły się w oficjalnej selekcji Cinedans FEST’20.Wśród wybranych produkcji znalazły się m.in. pełnometrażowy film Louise Narboni i Yoann Bourgeois The Great Ghosts. Monuments in motion – niezwykła filmowa adaptacja performatywnej wystawy ‘La mécanique de l’Histoire’, prezentowanej w paryskim Pantheonie, a także, zrealizowana przez BBC,  filmowa rejestracja słynnego spektaklu Hofesha Shechtera Clowns.

 

Ponadto zaprezentowane zostaną filmy wykonane w Cinedans LAB – sekcji festiwalu poświęconej edukacji i rozwojowi talentów. Oprócz filmów wyszczególnionych w programie, pod hasłem Surprise Short każdego dnia prezentowany będzie też jeden krótkometrażowy film tańca z tegorocznej selekcji.

 

Wszystkie filmy są dostępne od dnia ich premiery na platformie do 30 marca.

 

Link do strony festiwalu: http://cinedans.nl/cinedans-web-is-coming-to-you/

 

PROGRAM:

 

Dzień 1: 25 marca

The Great Ghosts
Francja | 2019 | 53’
Reżyseria: Yoann Bourgeois & Louise Narboni
Choreografia: Yoann Bourgeois
  + Surprise Short

 

Dzień 2: 26marca

Clowns
Wilka Brytania | 2018 | 28’

Reżyseria/Choreografia: Hofesh Shechter
+ Surprise Short

 

Dzień 3: 27 marca

Cinedans LAB presents

Selekcja krótkometrażowych filmów z programu Cinedans poświęconego edukacji i rozwojowi talentów.
Car Men
Holandia | 2006 | 28′

Reżyseria: Boris Paval Conen

Choreografia: Jíri Kylían
 + Surprise Short

 

Dzień 4: 28 marca

Soul Chain – Sharon Eyal and the Ballet of the Beats
Niemcy | 2019 | 37’
Reżyseria: Andreas Morell
+ Surprise Short

 

Dzień 5: 29 marca

Mobile Choreography Tiade
Holandia | 2020 | 15’
Film stworzony przez interdyscyplinarny zespół: Johan Rijpma, Geneviene Murphy, Orion Maxted, Robin Coops,
Marta Wörner & Laisvie Andrea Ochoa Gaevska
Produkcja: Keez Duyves (PIPS:lab) and Zeynep Gündüz (Mind Your Moves)
 + Surprise Short

 

DANCESCREEN 2019 – prezentacja nagrodzonych filmów tańca w mediatece WDR

 

Osiem produkcji nagrodzonych w konkursie DANCESCREEN 2019 zostało obecnie  udostępnione w całości za pośrednictwem mediateki niemieckiej telewizji WDR – partnera festiwalu.

 

Link do mediateki: https://www1.wdr.de/kultur/film/wuppertal-tanzfilm-festival-dancescreen-tanzrauschen-100~.html

 

Wśród nagrodzonych filmów są wyróżniające się jakością krótko- i pełnometrażowe produkcje filmów tańca, filmy dokumentalne, rejestracje spektakli oraz animacja:

 

The Great Ghosts

Czas: 53’

Reżyseria: Yoann Bourgeois & Louise Narboni

Choreografia: Yoann Bourgeois

Produkcja: Laurent Lesperon, Sylvain Marquet

 

Betroffenheit

Czas: 106’

Reżyseria sceniczna i choreografia: Crystal Pite

Reżyseria: Vince Spooner, Jeff Tudor

Produkcja: 3 minutes West, Kidd Pivot, Electric Company Thetre

 

 

With Reason and Heart

Czas: 4’48’’

Choreografia: Cayetano Soto / Introdans

Muzyka: Charles Trenet

Produkcja: Roel Voorintholt

 

Fracture (Särö)

Czas: 15’

Reżyseria: Jukka Rajala-Granstubb, Johanna Nuutinen

Choreografia: Johanna Nuutinen

Produkcja: Malakta Films, Ann-Maj Gransstubb

 

Artificial Things

Czas 25’25’’

Choreografia: Lucy Bennett / Stopgap Dance Company

Reżyseria: Sophie Fiennes

Muzyka: James Pinchin

Produkcja: Brook Crowley, Callum Graham

 

Dance Or Die

Czas: 55’33’’

Występuje: Ahmad Joudeh

Produkcja: Iris Lammertsma, Oscar van der Kroon

 

Waiting for Color

Czas: 6’36’’

Reżyseria: Kosta Karakashyan, Kevin Chiu

Choreografia, taniec: Kosta Karakashyan

Produkcja: Studio Karakashyan, Antonia Georgieva

 

Disco

Czas: 2’09’’

Reżyseria: Boris Seewald

Produkcja: Seewald&Hanna

 

Pełne informacje o nagrodzonych i wyróżnionych filmach, oraz katalog wszystkich prezentowanych w konkursie DANCESCREEN 2019  produkcji dostępne są na stronie festiwalu: https://www.imz.at/dancescreen/competition/2019/winners/

 

Zainicjowany i zorganizowany przez IMZ International Music + Media Center, największą międzynarodową sieć biznesową zajmującą się promocją sztuk performatywnych za pośrednictwem mediów audiowizualnych, festiwal DANCESCREEN jest jednym z najważniejszych na świecie międzynarodowych konkursów filmów tanecznych.

 

Konkurs DANCESCREEN odbywa się co 3 lata, we współpracy z wybranymi festiwalami filmów tańca. Oficjalnym partnerem festiwalu DANCESCREEN w 2019, który odbywał się w Wuppertalu w dniach 21-24 listopada 2019 roku było stowarzyszenie TANZRAUSCHEN ( www.tanzrauschen.de )

 

 

 Marquee TV – platforma VOD dla sztuk performatywnych

 

Platforma VOD Marquee TV umożliwia teraz 30-dniowy bezpłatny okres próbny, oferując widzom dostęp do spektakli, koncertów i filmów artystycznych.

 

Platforma chce w ten sposób wspierać sztuki performatywne w czasie, gdy spektakle nie mogą być prezentowane na żywo.

W ofercie platformy znajduje się szeroki wybór zarówno klasycznych, jak i współczesnych produkcji tanecznych, a także bogaty program filmów tańca.

 

 

Link do strony: https://www.marquee.tv/freetrial

 

Marquee.tv specjalizuje się w prezentacji spektakli operowych, teatralnych, baletowych, tańca współczesnego, oraz filmów dokumentalnych. Prezentuje kolekcje produkcji m.in. z Royal Opera House, Bolshoi Ballet, The Royal Ballet, Teatro Real, Royal Shakespeare Company, Opera Zurich, oraz spektakle takich chotreografów, jak m.in. Alexander Eckman, Sidi Larbi Cherkaoui, Akram Khan, Jiří Kylián, Wayne McGregor, Alonzo King, Mats Ek, Ohad Naharin, Anne Teresa De Keersmaeker.

 

*Platforma jest dostępna bez reklam komputery, urządzenia mobilne iOS i Android, Roku i Amazon Fire TV. Bez opłat w okresie próbnym, z możliwością rezygnacji w dowolnym momencie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close