Wersja do druku

Udostępnij

W odpowiedzi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią Covid-19 coraz więcej produkcji artystycznych, w tym również produkcji tanecznych oraz filmów tańca, prezentowanych jest online. Teatry, muzea i inne instytucje kultury decydują się na udostępnianie swoich archiwów lub streaming wydarzeń. Festiwale, odwoływane lub przekładane ze względów bezpieczeństwa, decydują się na udostępnienie całości lub części swoich programów online. Producenci, dystrybutorzy, oraz platformy VOD (video-on-demand) specjalizujące się w audiowizualnych rejestracjach sztuk performatywnych umożliwiają – często bezpłatnie – dostęp do swoich zasobów. Wreszcie, artyści i zespoły decydują się na prezentację swoich dzieł za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych. 

 

By ułatwić naszym czytelnikom dostęp do informacji na temat tych inicjatyw oraz oferty dostępnych obecnie w Internecie produkcji, publikujemy wybór rekomendacji dotyczących wysokiej jakości, legalnie dostępnych  źródeł, filmów i produkcji tanecznych online.

 

W tej części prezentujemy zestaw 4 wybranych źródeł filmowych pochodzących z Ameryki Północnej oraz Południowej.

Tekst i rekomendacje przygotowała dla nas Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka sekcji Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, współpracująca z wieloma organizacjami i festiwalami zajmujacymi się prezentacją i produkcją szeroko rozumianych filmów tańca. Kolejne rekomendacje publikować będziemy cyklicznie w ciągu najbliższych tygodni. 

 

(On)Line: SFDFF Digital Season – program filmów tańca San Francisco Dance Film Festival

 

San Francisco Dance Film Festival (SFDFF) rozpoczyna nowy sezon kuratorskich prezentacji filmowych w przestrzeni cyfrowej, który potrwa przez okres wiosenno-letni.

 

Jednocześnie, w związku z zagrożeniem epidemicznym, SFDFF czasowo zawiesza wszelkie zaplanowane pokazy filmowe, warsztaty i wydarzenia społeczne. Tegorocznaedycja festiwalu, zaplanowana na 22-25 października, nie została do tej pory odwołana, choć organizatorzy zastrzegają sobie taką możliwość, zależnie od rozwoju sytuacji na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Jest to bezprecedensowa decyzja w historii tego festiwalu, który w ciągu ostatniej dekady zyskał renomę jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmów tańca w Stanach Zjednoczonych. Oprócz zróżnicowanego programu filmowego, obejmującego krótko-i pełnometrażowe produkcje oraz filmy dokumentalne, SFDFF wyróżniają także całoroczne działania – pokazy specjalne, panele i warsztaty filmowe, programy prezentowane gościnnie na całym świecie, oraz bogate, konsekwentnie rozwijane archiwum filmów tańca. SFDFF produkuje także własne oryginalne filmy taneczne w ramach programu Co-Laboratory, łącząc najlepszych choreografów z profesjonalnymi twórcami filmowymi, oraz zapewniając czas, przestrzeń i budżet umożliwiający taką współpracę.

 

Link do strony festiwalu: https://www.sfdancefilmfest.org/digital/

 

Aktualnie udostępnione programy:

 

Program specjalny – program filmów Post:Ballet i rozmowa na żywo z dyrektorem artystycznym zespołu  Robertem Dekkerem.

Pierwszy, premierowy pokaz krótkometrażowego filmu Surface Down oraz pokaz rejestracji ich baletu Lavender Country odbył się 1 kwietnia, oba filmy są od tej pory dostępne.

 

Audience Favorites – wybór 16 krótkometrażowych filmów, które zyskały szczególne uznanie publiczności podczas minionych edycji SFDFF.

 

Raising Voices – kolekcja 10 krótkometrażowych filmów oddająca głos artystom reprezentującym mniejszości oraz niosąca przesłanie związane ze aktywizmem społecznym

 

SFDFF From the Archives – wybór polecanych filmów z archiwalnych zasobów SFDFF.

 

Selekcja filmów prezentowanych na stronie będzie regularnie zmieniana i aktualizowana.

 

 

Produkcje taneczno-filmowe w cyfrowym archiwum National Film Board of Canada.

 

National Film Board of Canada udostępnia online kolekcję filmów ze swojego archiwum. W kolekcji Film i taniec znajdziemy 9 produkcji wybitnych kanadyjskich twórców.

 

 

Ogólny opis programowy oraz listę filmów przytaczamy poniżej, natomiast same filmy wraz z ich opisami dostępne są pod tym linkiem: https://www.nfb.ca/playlist/dance-and-film-nfb/

 

„Zarówno film, jak i taniec są formami bazującymi na ruchu, więc sensowne jest, aby łączyły się one w projektach koncentrujących się na specyfice jednej lub drugiej z tych form. Weźmy na przykład dzieło kanadyjskiego pioniera animacji Normana McLarena, który nakręcił kilka filmów we współpracy z tancerzami. Najbardziej znanym jest Pas de deux (1968), który przekroczył granice animacji, łącząc ruchy tancerzy, pierwotnie rozdzielone w czasie. Rezultatem jest elegancki i delikatny film, ale będący zarazem technicznym tour de force. Balet Adagio (1972) jest skromniejszym dziełem, w którym reżyser filmuje balet w zwolnionym tempie, pozwalając widzom na obserwację techniki i mechaniki ruchu. Wreszcie wraz z Narcissus (1983) McLaren oferuje nam taneczną interpretację mitu Narcyza.

 

Taniec był także przedmiotem wielu filmów dokumentalnych NFB, w tym filmu Ballerina (George Kaczender, 1963); First Stop, China (John N. Smith, 1986), opowiadającym o azjatyckim tournée  Grands Ballets Canadiens; Moment of Light (Gordon Reeve, 1992), o wielkiej Evelyn Hart; The Making of a Dancer (Douglas Jackson, 1993) o błyskawicznym sukcesie Stéphane Léonard; Jean-Pierre Perreault: Giant Steps (Paule Baillargeon, 2004) o choreografie Jean-Pierre Perreault; oraz nagrodzane Oscarem Flamenco at 5:15 (Cynthia Scott, 1983), który pokazuje kanadyjskim tancerzom lekcje flamenco prowadzone przez dwóch hiszpańskich nauczycieli.

 

W 1963 roku Roger Blais sfilmował Royal Winnipeg Ballet w Shadow on the Prairie (A Canadian Ballet), dzieło o osadnictwie na kanadyjskim Zachodzie. Współpraca Philippe’a Baylaucqa z José Navasem, która rozpoczęła się w 1996 roku filmem Lodela i kontynuowana była w 2011 filmem Ora, jest na zupełnie innym poziomie – bliższa duchem Pas de deux McLarena. Prace te w pełni eksplorują możliwości filmu, jednocześnie  przekraczając medium tańca. W duchu długiej historii łączącej NFB z tańcem, ciesz się wyborem 9 filmów, które eksplorują, celebrują i interpretują jedną z naszych najcenniejszych form sztuki”.

 

Lista filmów:

 

Pas de deux

Norman McLaren

1968 |13 min

 

Lodela

Philippe Baylaucq

1996 |26 min

 

Peggy Baker: Four Phrases

Howie Shia

2009 |5 min

 

Flamenco at 5:15

Cynthia Scott

1983 |29 min

 

Lock

Louise Archambault

2010 |5 min

 

Source

Pepita Ferrari

2011 |6 min

 

Ballet Adagio

Norman McLaren

1972 |10 min

 

ORA

Philippe Baylaucq

2011 |15 min

 

Narcissus

Norman McLaren

1983 | 21 min

 

 

FilmFest by Rouge Dancer – cykliczny, internetowy festiwal filmów tańca

 

Rouge Dancer Journal cyklicznie prezentuje kuratorskie selekcje filmów tańca (kuratorka: Jennifer Scully-Thurston). Pod hasłem „FilmFest by Rouge Dancer” co miesiąc bezpłatnie udostępniany jest nowy zestaw filmów, połączonych wspólnym tematem, motywem lub estetyką. Wszystkie filmy prezentowane są tu na równych zasadach, niezależnie od ich formatu, budżetu, historii pokazowej, czy renomy ich twórców – co nierzadko pozwala odkrywać nowe produkcje i twórcze talenty.

 

Prezentacja marcowej edycji FilmFest by Rouge Dancer, prezentująca 13 filmów pod wspólnym hasłem Saturated, została przedłużona do 8 kwietnia.

 

Link: https://roguedancer.org/2020/03/23/filmfest-by-rogue-dancer-saturated-edition-march-2020/

 

Zapowiadane tematy kolejnych edycji to:

kwiecień 2020 – Dysfunction

maj 2020 – Black & White

czerwiec 2020 – JOYful

lipiec 2020 – Travel

sierpień 2020 – h2o

wrzesień 2020 – Landscape

październik 2020 – Fantasy

 

Festival VideoDanczaBA – prezentacje filmów nagrodzonych

Festival VideoDancza Buenos Aires, jeden z wiodących festiwali filmów tańca w Ameryce Łacińskiej, udostępnia na swoim kanale selekcję 10 krótkometrażowych filmów nagrodzonych podczas zeszłorocznej edycji festiwalu. To intrygujący zestaw, w którym znalazły się zarówno filmy argentyńskich twórców, jak i produkcje zagraniczne.  

Filmy będą dostępne bezpłatnie do końca kwietnia.

 

Link do kolekcji: https://www.youtube.com/playlist?list=PLe3KCEComOBje623sq2Bs6ABngNwABLN_

Link do strony festiwalu: http://videodanzaba.com.ar/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close