Wersja do druku

Udostępnij

W odpowiedzi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią Covid-19 coraz więcej produkcji artystycznych, w tym również produkcji tanecznych oraz filmów tańca, prezentowanych jest online. Teatry, muzea i inne instytucje kultury decydują się na udostępnianie swoich archiwów lub streaming wydarzeń. Festiwale, odwoływane lub przekładane ze względów bezpieczeństwa, decydują się na udostępnienie całości lub części swoich programów online. Producenci, dystrybutorzy, oraz platformy VOD (video-on-demand) specjalizujące się w audiowizualnych rejestracjach sztuk performatywnych umożliwiają – często bezpłatnie – dostęp do swoich zasobów. Wreszcie, artyści i zespoły decydują się na prezentację swoich dzieł za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych. 

 

By ułatwić naszym czytelnikom dostęp do informacji na temat tych inicjatyw oraz oferty dostępnych obecnie w Internecie produkcji, publikujemy wybór rekomendacji dotyczących wysokiej jakości, legalnie dostępnych  źródeł, filmów i produkcji tanecznych online.

 

W tej części polecamy dwie retrospektywne kolekcje krótkometrażowych filmów tańca z archiwów Aesthetica Short Film Festival i Screendance Collective, a także spektakle dostępne na  platformie Stingray Classica.

 

Tekst i rekomendacje przygotowała dla nas Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka sekcji Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, współpracująca z wieloma organizacjami i festiwalami zajmujacymi się prezentacją i produkcją szeroko rozumianych filmów tańca. Kolejne rekomendacje publikować będziemy cyklicznie w ciągu najbliższych tygodni. 

 

Filmy tańca w archiwum Aesthetica Short Film Festival

 

Aesthetica Short Film Festival (ASFF) to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych z siedzibą w Yorku w Wielkiej Brytanii. ASFF jest jednym z festiwali kwalifikujących do prestiżowych nagród filmowych BAFTA, a takżeważną międzynarodową platformą prezentacji i targów branży filmowej oraz kultury cyfrowej. Program festiwalu koncentruje się na wysokiej jakości kinie niezależnym z całego świata, innowacjach oraz rozwoju talentów i wspieraniu twórców na wszystkich etapach kariery.

 

Program ASFF 2019 był najszerszą i najbardziej różnorodną jak dotąd selekcją tego festiwalu i obejmował aż 11 gatunków filmów krótkometrażowych, jak również filmy pełnometrażowe i VR. W udostępnionej selekcji znalazła się także odrębna kategoria filmów tańca, zawierająca 9 wyróżniających się krótkometrażowych produkcji.

 

Także w archiwach poprzednich edycji ASFF znalazło się kilka wybranych produkcji tanecznych. Poniżej linki oraz lista tytułów.

 

Linki do archiwum 2019https://www.asff.co.uk/asff-2019-film-library/

 

Lista filmów:

 

Dynamite 

Reż. Leila Jarman

 

INA (LIGHT)

Reż. Aneil Karia

 

Inner Volumes

Reż. Laura Mahlberg

 

Komusar (Moving)

Reż. Alessandra Leone

 

Lace

Reż. Roberta Jean

 

One Another

Reż. Kevin Frilet

 

Remains

Reż. Antoine Marc

 

Shove

Reż. Lauren Pringle

 

Velvet

Reż. Iggy LDN

 

Linki do archiwum 2018https://www.asff.co.uk/asff-2018-film-library/

 

Lista filmów:

 

Back2Zero

Reż. Rain Kencana

 

Dances with Circles

Reż. Paul McLean

 

Hydra

Reż. Erin S Murray

 

Midnight Bloom

Reż. Derryck Menere

 

The Wayward Wind

Reż. Monica Thomas & Steve Delahoyde

 

Thubalethu

Reż. Suzanne Kim

 

Linki do archiwum 2017https://www.asff.co.uk/asff-2017-film-library/

 

Lista filmów:

 

Dark Matter

Reż. Amy Watson & Dennis Keighron Foster

 

Lil Buck with Icons of Modern Art

Reż. Andrew Margetson

 

Thought Loops

Reż. Samuel Laubscher

 

Linki do archiwum 2016https://www.asff.co.uk/asff-2016-film-library/

 

Lista filmów:

 

Intrusion

Reż. Nick White

 

Shift

Reż. Rachael Lincoln & Amelia Rudolph

 

This Idea Of Us

Reż. Geej Ower (C/O Greatcoat Films)

 

Screendance Collective – kuratorska kolekcja filmów tańca

 

Strona Screendance Collective powstała z inicjatywy grupy kuratorów specjalizujących się w filmie tańca – Hannah Weber, Stéphane Glynn, and Tori Duhaime. W latach 2013-2019 systematycznie rozbudowywali oni kolekcję wyselekcjonowanych i opatrzonych krótkim wprowadzającym komentarzem filmów tańca, która obejmuje dziś ok. 350 tytułów, prezentując szeroką panoramę form i gatunków.

 

Cała kolekcja jest obecnie dostępna jako archiwum na stronie:  https://vimeo.com/groups/screendancecollective

oraz: https://www.facebook.com/screendancecollective/

 

Wśród prezentowanych w tym cyklu programów, często skoncentrowanych na najnowszych produkcjach filmowych, jest to jedna z nielicznych retrospektywnych rekomendacji. Pozwala nie tylko poznać wiele nieznanych polskim widzom filmów, ale również dostrzec trendy i przemiany estetyczne zachodzące na przestrzeni ostatnich lat.

 

Filmy i spektakle taneczne na platformie Stingray Classica

 

Platforma Stingray Classica jest poświęcona przede wszystkim muzyce klasycznej, jednak w jej katalogu znajdziemy również wiele interesujących klasycznych i współczesnych spektakli tanecznych oraz filmów tańca z różnych stron świata. Kolekcja Stingray zawiera m.in. produkcje takich zespołów ,jak Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan, Ballets de Monte Carlo, Ballet de l’Opéra de Lyon,  Skånes Dansteater czy Tero Saarinen Company.

 

Platforma Stingray Classica oferuje 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

 

Link do katalogu: https://classica-app.stingray.com/pages/HOMEPAGE.HOMEPAGE_BALLET

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close