Wersja do druku

Udostępnij

W odpowiedzi na wyjątkową sytuację związaną z pandemią Covid-19 coraz więcej produkcji artystycznych, w tym również produkcji tanecznych oraz filmów tańca, prezentowanych jest online. Teatry, muzea i inne instytucje kultury decydują się na udostępnianie swoich archiwów lub streaming wydarzeń. Festiwale, odwoływane lub przekładane ze względów bezpieczeństwa, decydują się na udostępnienie całości lub części swoich programów online. Producenci, dystrybutorzy, oraz platformy VOD (video-on-demand) specjalizujące się w audiowizualnych rejestracjach sztuk performatywnych umożliwiają – często bezpłatnie – dostęp do swoich zasobów. Wreszcie, artyści i zespoły decydują się na prezentację swoich dzieł za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych. 

 

By ułatwić naszym czytelnikom dostęp do informacji na temat tych inicjatyw oraz oferty dostępnych obecnie w Internecie produkcji, publikujemy wybór rekomendacji dotyczących wysokiej jakości, legalnie dostępnych  źródeł, filmów i produkcji tanecznych online.

 

W tej części polecamy internetową premierę filmu TOM Wilkiego Brensona, produkcji Sadler’s Wells, archiwum filmowe festiwalu Dance on Screen, festiwal atelier zespołu Batsheva Dance Company oraz propozycję filmowo-dyskusyjnego spotkania Experimental Film Virginia.

 

Tekst i rekomendacje przygotowała dla nas Regina Lissowska-Postaremczak, kuratorka sekcji Dances with Camera w ramach Short Waves Festival, współpracująca z wieloma organizacjami i festiwalami zajmujacymi się prezentacją i produkcją szeroko rozumianych filmów tańca.

 

TOM – premiera internetowa pełnometrażowego filmu Wilkiego Bransona

 

Pełnometrażowy film TOM jest nową wersją filmowo-tanecznego projektu stworzonego oryginalnie jako multimedialna instalacja przez choreografa i reżysera Wilkiego Bransona. Jako instalacja TOM był wielokrotnie nagradzany, miał także stać się częścią programu Sadler’s Wells Digital Edition w kwietniu 2020, poświęconego innowacyjnym technologicznym poszerzeniom tańca. W zaistniałych okolicznościach twórcy podjęli jednak decyzję o rozwinięciu projektu w formie filmowej i jego bezpłatnym udostępnieniu.

 

TOM to intrygująca wizualnie, poetycka opowieść o podróży wiodącej do samopoznania, poruszająca problemy samotności, izolacji, zdrowia psychicznego i wytrwałości. W filmowej narracji wykorzystuje język ruchowy hip-hopu, animacji, fotogrametrii i chroma-key capture, czerpiąc przy tym z tradycji kina i klasycznych metod animacji oraz technologii immersyjnych.

 

Fotogrametryczne skanowanie i obrazowanie 3D jest techniczno-technologicznym rozwiązaniem przeniesienia świata rzeczywistego do wirtualnej przestrzeni pozwalająca na realistyczne odtworzenie kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów. Animacja filmu TOM została w ok 80% stworzona w oparciu o fotogrametryczne skany ponad 100 ręcznie wykonanych modeli obiektów.

 

Chroma key capture to natomiast  technika obróbki obrazu, polegająca na rejestracji osób lub obiektów w warunkach studyjnych na jednolitym tle kolorystycznym, a nastepnie zamianie tła o  jednolitym kolorze na dowolny obraz.

 

Współtwórcami filmu są: Wilkie Branson i Eben Haywood (obsada), Adam Peck (dramaturgia), Benji Bower (muzyka), Barret Hodgson (projekcje), Mat Clark (projekt dźwięku), Cristiano Casimiro (kostiumy), Andrew Hammond i Luisa Hinchliff (produkcja), oraz Kathleen Frances, Will Bower, Stuart Mathews, James Travascus, Jeff Barrow i Invada record (muzyka).

Film zrealizowany został przez Sadler’s Wells w koprodukcji z Pavilion Dance South West.

 

Film wraz z autorskim wprowadzeniem dostępny jest pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=_MzugSaGJUo&feature=youtu.be

 

Pełny program produkcji dostępny jest na stronie:

https://sadlerswells-downloads.s3-eu-west-1.amazonaws.com/shows/Sadlers_Wells_Digital_Stage_TOM.pdf

 

Strona projektu: https://www.wilkiebranson.com/tom

 

Szczegóły produkcji i making of film dostępny jest na stronie projektu:

https://www.wilkiebranson.com/tom

 

Filmy tańca w archiwum festiwalu Dance on Screen

 

Dance on Screen to jeden z wyróżniających się europejskich festiwali filmów tańca oraz pierwszy międzynarodowy festiwal o tej tematyce w Austrii, utworzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2003 w Grazu. Kuratorką festiwalu jest Valentina Moar. Jego program obejmuje krótkometrażowe filmy tańca, w selekcji kładąc nacisk na unikalną estetykę filmów, tworzoną poprzez poszerzanie rejestrowanej choreografii za pomocą środków filmowych iwynikającą ze sposobu obrazowania tańca, ruchu kamery, montażu i rytmu obrazów, kolorów oraz krajobrazów.

 

Od pierwszej edycji w ramach festiwalu zaprezentowane zostało 118 filmów z całego świata.

Teraz festiwal Dance on Screen otwiera swoje cyfrowe archiwum – w maju prezentowane były cotygodniowo premierowe zestawy filmowe, a od 31 maja całe archiwum festiwalu  będzie dostępne online.

 

Filmy można obejrzeć tutaj: https://danceonscreen.valentinamoar.com/?cat=36

 

Link do strony festiwalu: https://valentinamoar.com/?cat=16&lang=it

 

Batsheva Dancers Create – festiwal online

 

Batsheva Dance Company otwiera wirtualne archiwum projektu Batsheva Dancers Create.

Jest to internetowa odsłona corocznego festiwalu premier organizowanego przez członków zespołu, będących efektem ich indywidualnych poszukiwań artystycznych, często w obszarach bardzo odmiennych od programu i repertuaru samej Batshevy. W tej edycji zaprezentowane zostało 27 filmów, serii filmowych i nagrań performansów wykonywanych na żywo, a także prac graficznych i fotografii stworzonych przez artystów Batsheva Dance Company oraz Batheva Young Ensamble.

 

Wszystkie prace są dostępne online do 31 maja 2020 na stronie: https://www.batshevacreates.com/

 

 

 

Experimantal Film Virginia: Films That Move – Pokazy filmów i webinar online

 

Experimental Film Virginia – międzynarodowe centrum rezydencji artystycznych i festiwal filmów tańca zaprasza na pokaz filmów połączony z krytycznym omówieniem i dyskusją na żywo, z udziałem krytyków i edukatorów filmu tańca.

Pokaz i dyskusja odbędzie się w piątek 29 maja o godz. 18.30 (11.30 EST, w tym „polskiego czasu”)

Link do strony: https://www.experimentalfilmvirginia.com/

 

Rejestracja na webinar wymagana jest z wyprzedzeniem pod linkiem:
https://us04web.zoom.us/webinar/register/WN_vM94I0SQQCSjxoX1DTMWqg

 

Po rejestracji uczestnicy otrzymają email z potwierdzeniem i informacją dotyczącą uczestnictwa w spotkaniu.

 

Pytania dotyczące udziału można kierować do kuratorki projektu Renaty Sheppard: Renata@globexarts.org

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close