Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 12 grudnia o godz. 19.00 na finał XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA w formule online (dokładny link zostanie podany na FB Teatru Tańca Zawirowania) odbędzie się premiera spektaklu Tańcząc Boska komedię w choreografii Elwiry Piorun. Będzie to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który w XIV wieku wykreował swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała kolejne pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale o to, żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak Boska Komedia opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem. Tańcząc Boską Komedię to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnej analizy, a jednocześnie wyzwanie dla choreografki i tancerzy, żeby spróbować przetransponować skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi, plastycznymi obrazami, na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów, i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino, Michał Przybyła
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

Festiwal Tańca ZAWIROWANIA współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close