Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają w dniach 17-19 grudnia na ósmą odsłonę Sceny Tańca Studio 2018, realizowanej od 2015 roku przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piąta strona świata będzie trzecią, a zarazem ostatnią odsłoną programu kuratorskiego Anny Królicy i Adama Kamińskiego. W programie znajdą się najnowsze spektakle Krakowskiego Teatru Tańca i Polskiego Teatru Tańca (koprodukcja PPT z bodytalk, polska premiera), niezależna produkcja Dominika Więcka i Michała Przybyły (tancerzy Polskiego Teatru Tańca), pokaz pracy w procesie międzynarodowego zespołu Collective B oraz dwie prace solowe – debiut choreograficzny Wojciecha Marka Kozaka i spektakl Alexeya Torgunakova, związanego z Teatrem ROZBARK.

 

Kuratorzy Anna Królica i Adma Kamiński tak piszą o finałowej odsłonie:

 

„Taniec współczesny istnieje i funkcjonuje w międzynarodowym kontekście intensywniej niż inne sztuki. Zapewne ma na to wpływ stosowany w nim język niewerbalny i normatywne systemy prowadzenia ciała, które łatwiej zrozumieć niż wypowiadane w dialogach lub monologach słowo pisane w językach narodowych. Światowa historia tańca współczesnego łączy twórców amerykańskich z europejskimi i na odwrót. Systemy edukacji stawiają na uczestnictwo uczniów z różnych krajów i na wymianę doświadczeń, praktykowanie u różnych mistrzów. W programie dedykowanym polskim twórcom chcielibyśmy przyjrzeć się
tym spektaklom, w których spotykają się różnorodne perspektywy, spojrzenia z «wewnątrz» i z «zewnątrz»; z centrum i z peryferii. Interesuje nas współpraca polskich twórców z obcojęzycznymi artystami, chcemy przyjrzeć się efektom działań polskich twórców za granicą. Jak pobyt «tam» wpłynął na ich język wypowiedzi artystycznej? Jak artyści, którzy zostali «tu», prowadzą dialog z tożsamością, pamięcią i ciałem tego miejsca? Jak można istnieć «pomiędzy»? Pragniemy poszukać miejsc styku, «swoistości» polskiego tańca w relacji z innymi językami ekspresji. Chcemy ukazać nowy proces kształtowania się tożsamości i ekspresji artystycznej, poszerzonych o inne, nieznane elementy, być może będące wynikiem fascynacji innymi kulturami, tradycjami i systemami tanecznymi. Interesują nas współczesne kody tańca i przekraczanie tradycyjnych granic światów. Z tych pytań i zagadnień narodziła się idea projektu Piąta strona świata. Twórcy spektakli, które proponujemy podczas trzeciej odsłony projektu, przedstawiają w swoich pracach wizję współczesnego świata; codzienne doświadczenia, utopie, marzenia i przesądy związane z życiem w określonej wspólnocie. Czy artyści czują potrzebę osadzenia w konkretnej rzeczywistości, popartej świadomością tradycji kulturowej? Spektakl Krakowskiego Teatru Tańca traktuje o wspólnotowości i wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, która odzwierciedla historię i polską mentalność. Określone miejsca nabierają swojej tożsamości, uaktywnia się pamięć i odczuwanie czasu teraźniejszego, tu i teraz. Artyści poprzez swoje działania  poszukują odpowiedzi na pytania o jakość życia we wspólnocie. Sprzeciw wobec dominujących w społeczeństwie tendencji to jeden z głównych katalizatorów konstruowania społecznej relacji. By nie dać się zamknąć w kategoriach własności i tożsamości, wspólnota musi dokonywać nieustannego samoprzekraczania.

 

Dominik Więcek i Michał Przybyła w spektaklu Bromance zastanawiają się nad wariantami męskości. Artyści szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pozostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości, czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność. Skoro bariera dotyku jest tak trudna do przełamania, to czy istnieją sposoby na zbudowanie silnej więzi w inny sposób? Przedstawienie porusza temat przeszkód i uwarunkowań, które czynią męską przyjaźń trudną do celebrowania i wyrażania. Wonderful World to praca zespołu Collective B, w której artyści konfrontują się z tematem przemocy i tworzą fikcyjną scenę masakry, wykorzystując medium tańca współczesnego i współczesną muzykę na żywo. Wonderful World oferuje rodzaj teatru fizycznego,  gdzie używa się formy do obalenia ustalonych struktur języka w teatrze i ukazania lingwistycznych dylematów w kontekście mówienia o przemocy. Unikając jawnych gestów dydaktycznych, przedstawienie pobudza do dyskusji na temat konfliktu i polityki. Polski Teatr Tańca (Polska) i bodytalk (Niemcy) w spektaklu Solidaritot I Solidar-Noc poruszają kwestie związane z wolnością, z działalnością Solidarności oraz aktualną polską codziennością, a także analizują przemiany życia społecznego w Polsce. Yoshiko Waki i Rolf Baumgart kontynuują współpracę z Polskim Teatrem Tańca, rozpoczętą w 2014 roku przy przedstawieniu Jewrope. Choreografka i dyrektorka bodytalk Yoshiko Waki wywodzi się z teatru Johanna Kresnika. Czy w najnowszym spektaklu Solidaritot I Solidar-Noc widzowie odnajdą  elementy skrajnych, prowokacyjnych prac enfant terrible niemieckiego Tanztheater? Ostatniego dnia finałowej odsłony programu Piąta strona świata zaprezentujemy dwie prace solowe. Wojciech Marek Kozak w Multitude podejmuje temat obcego, poruszającego się w strukturach społecznych, jego dążeń, pragnień i przeżyć. Jest to debiut choreograficzny artysty. Alexey Torgunakov jest tancerzem na co dzień związanym z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark. Body mantra to jego praca autorska, stanowiąca poetycką wizje celebracji ludzkich uczuć i wątpliwości.

Zapraszamy w grudniu na spotkanie z polskimi artystami i ich przyjaciółmi.”

 

Program VIII odsłony (Piąta strona świata):

 

Poniedziałek 17 grudnia:

 

godz. 19.00, Malarnia

Dominik Więcek, Michał Przybyła: Bromance 

 

godz. 20.30, Duża Scena

Krakowski Teatr Tańca: My|Wy

 

Wtorek 18 grudnia:

 

godz. 19.00, Malarnia

Collective B: Wonderful World

 

godz. 20.15, Duża Scena

Polski Teatr Tańca i bodytalk: Solidaritot I Solidar-Noc

 

Środa, 19 grudnia:

 

godz. 19.00, Malarnia

Wojciech Marek Kozak: Multitude/ Alexey Torgunakov: Body mantra

 

 

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

BILETY na wszystkie spektakle: 20 zł 

 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

 

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

 

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

 Studio Teatr Galeria (miniaturka) IMIT (miniaturka)

 

  

 

Dofinansowano ze środków

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close