Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 11 grudnia 2017 w Domu Kultury Kadr w Warszawie (ul. Rzymowskiego 31) odbędzie się finał tegorocznego projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. O godz. 18.30 w cyklu Morze możliwości Kolektyw SzuSure zrealizuje performans site-specific inspirowany przestrzenią Kadru. O godz. 19.00  w cyklu Oko cyklonu odbędzie się natomiast premierowa prezentacja spektaklu PAX  Wojciecha Grudzińskiego, a o godz. 20.00 w cyklu Morze możliwości – pokaz spektaklu Czekając trawnika Anny Piotrowskiej. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą spotkania artystów z widzami.

 

 

O spektaklach: 

Kolektyw SzurSure  de:FORM:akcja – performans

 

Badamy, przetwarzamy i transformujemy przestrzeń Kadru, inspirując się geometrią budynku, jego historią, funkcjonalnością, energią i specyfiką miejsca. Podążamy za wyzwalanymi w nas impulsami ciała i tworzymy struktury do dialogu z widzem.

 

Punktem wyjścia do poszukiwań były pytania: 

– jak geometria naszych ciał wpływa na postrzeganie przestrzeni Kadru? 

– jak przestrzeń zmienia nasz ruch i wpływa na jakość naszego działania? 

– jak zmienia się nasze doświadczenie formowania i bycia formowanym? kształtowania i odkształcania?

W naszej pracy łączymy elementy improwizacji ruchowej, choreografii geometrycznej i teatru fizycznego, co też wykorzystujemy przy tworzeniu tego performansu.

 

Kolektyw performatywny SzurSure to grupa perfomatywna, eksplorująca taniec improwizowany, technicznie oparty na tańcu współczesnym, improwizacji kontaktowej, teatrze fizycznym, tańcu butoh i innych technikach ruchowo-tanecznych. Specjalizują się w projektach site-specific (inspirowanymi architekturą, historią, kulturą, specyfiką konkretnego miejsca). Kolektyw tworzy 23 członków, w tym 18 performerów oraz 5 artystów innych dziedzin (muzycy, fotograficy).

 

Czas trwania: ok. 30 minut

 

 

 

 Wojciech Grudziński: PAX

W 1990 roku na stołecznym Ursynowie pojawia się startowy sklep znanej szwedzkiej firmy produkującej meble i artykuły dekoracyjne. Rok później na świat przychodzi Wojtek. W jego wspomnieniach w pawilonie przy ul. Bacewiczówny nie ma już śladu po skandynawskim śnie. Na lody i hot dogi za złotówkę trzeba wybrać się do podwarszawskich Janek. Centrum handlowe nie jest wyłącznie halą wypełnioną przedmiotami, w które zaklęte są marzenia o dobrobycie i wysokim standardzie. Jest placem zabaw, wielką planszą do gry.

PAX to system, którego elementy możesz łączyć według własnego uznania. PAX tańczy dla produktu. PAX pracuje z seryjnością i multiplikacją. PAX to choreografia wnętrz. Nikt nie złoży jej za Ciebie.

 

koncepcja i choreografia: Wojciech Grudziński

występują: Wojciech Grudziński
ze specjalnym udziałem: Nannie Na, Katarzyna Szugajew
współpraca dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka
zdjęcia i wideo: Bartosz Zalewski
grafika: Maciej Bychowski

Specjalne podziękowania dla Macieja Bychowskiego, Nannie Na, Katarzyny Szugajew, Bartosza Zalewskiego za wkład twórczy w projekt oraz dla Marty Seredyńskiej za pomoc w produkcji.

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie artystów z widzami.

Rozmowę poprowadzi Julia Hoczyk.

 

Czekając trawnika – reż. Anna Piotrowska

Czekanie na deszcz, czekanie na trawę, na podmuch, który przeniesie moje życie w coś, co się nazywa codziennością. Codziennie przychodzę i codziennie patrzę, jak rośnie duma mego serca. MOJA TRAWA.  Jak podzielić jeden deszcz na trzy trawy? Jak próbować, jak próbować osiągnąć swój cel. Satysfakcja gwarantowana w czasach bezrobocia. Integracja starego budownictwa z nowym wymiarem architektury współcześnie przylegającej do betonowego niezrozumienia i zafascynowanej pieśni gołębia zakopanego w moim ogródku, na mojej trawie. Donikąd się spieszę, w czasie trwam, z czasem nie biegam. Generalnie nie biegamy razem. Ja tutaj stoję i czekam. Bez fajerwerków, bez gwałtownych zmian. 

W sumie nuda.

 

koncepcja, reżyseria: Anna Piotrowska

tekst:  Anna Piotrowska, Joanna Żurawska-Federowicz, Łukasz Pawłowski

kreacja i wykonanie: Joanna Żurawska-Federowicz, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Piotrowska

muzyka:  Michał Mackiewicz

światła: Paweł Murlik & Anna Piotrowska

realizacja: Michał Wawrzyniak, Marcin Aleksiej

czas trwania: 60 min.

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=EK2xzbhGt_4

 

 

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie artystów z widzami.

Rozmowę poprowadzi Julia Hoczyk.

 

 

 

Bilety 10 zł / dostępne w Domu Kultury Kadr i na stronie internetowej: http://www.dkkadr.waw.pl/

 

***

 

Centrum Sztuki  Tańca w Warszawie 2017-2019 to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’). W ramach programu prezentacji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.

 

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: Morze możliwości oraz Oko cyklonu.

 Morze możliwości

Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

Oko cyklonu

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/art – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

 

 

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

 

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

 

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

 

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 

 

 Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

Program na kolejne miesiące oraz więcej informacji dostępne na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

www.facebook.com/cstwarszawa

http://www.dkkadr.waw.pl/

 

 

 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 (miniaturka)Dom Kultury Kadr (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close