Pokazami w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 3 i 4 września zakończy się tegoroczna, IV, edycja polsko-japońskiego projektu Młody Duch Tańca, poświęcona historii polskich dzieci syberyjskich. Spektakl stworzony jest przez młodych artystów oraz choreografki Krystynę Frąckowiak i Zofię Czechlewską, w reżyserii Wiesława Dudka. Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny, o wejściówki należy pytać w kasach teatru.

Wersja do druku

Udostępnij

Młody Duch Tańca to polsko-japoński projekt taneczny, który dwukrotnie gościł na japońskich scenach, a w Polsce odbywa się po raz czwarty. Wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii. Tegoroczna edycja będzie poświęcona przede wszystkim polskim dzieciom syberyjskim.

Spektakl nawiąże do obchodów 100. rocznicy przypłynięcia do Japonii polskich dzieci syberyjskich. Japończycy pomogli prawie 800 dzieciom polskich zesłańców na Syberii. Poprzez projekt organizatorzy chcą wyrazić podziękowania za ten wspaniały gest ze strony Japonii. Spektakl zaprezentowany zostanie do muzyki polskich kompozytorów (I.J. Paderewski, H. Wieniawski, S. Moniuszko, F. Chopin) oraz japońskiej kompozytorki z Okinawy Naoko Zukeran. Muzykę wykona dwóch wspaniałych pianistów – Marek Ciepierski oraz Miho Kurihara. Dopełnieniem spektaklu będą projekcje multimedialne, historyczne zdjęcia z tamtego okresu oraz narracja.

W drugiej części projektu zobaczymy układy choreograficzne polskich choreografów m.in. Katarzyny Kozielskiej czy Bartłomieja Malarza. Młodzież zaprezentuje się w technikach tańca klasycznego, ludowego, współczesnego oraz stepowania do choreografii Joanny i Chrisa Ernestów.

Przedsięwzięcie ma charakter wymiany kulturowej i edukacyjnej, integracji, a wspólnie wykonywane przez polskich i japońskich uczniów układy akcentują dobrą współpracę międzynarodową i dbałość o jakość kształcenia w edukacji tanecznej.

Poniżej fragment nagrania z próby do spektaklu autorstwa Janusza Marchewy:


Dotąd Młody Duch Tańca zagościł w:

Chorzowskim Centrum Kultury, 28 sierpnia, godz.19:00
Teatrze Muzycznym w Łodzi, 31 sierpnia, godz. 19:00

Pokazy w Warszawie odbędą się w:

Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 3 września, godz. 19.00 (Sala Młynarskiego)
Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 4 września, godz. 14.00 i godz. 19.00 (Sala Młynarskiego)

Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny, o wejściówki należy pytać w kasach teatru.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close