Wersja do druku

Udostępnij

Marta Ziółek zaprasza na pierwszą prezentację researchu do projektu Czarne na Czarnym, będącą rezultatem rezydencji w Frankfurt LAB. Prezentacja odbędzie  w niedzielę 4 maja o godz.18.00 i w poniedziałek 5 maja  o godz. 20.15 weFrankfurt LAB – das Musik-, Theater- und Tanzlabor der Moderne für Frankfurt RheinMain e.V.  (Frankfurt nad Menem,Schmidtstraße 12).

 Ostateczny rezultat projektu zostanie zaprezentowany w marcu 2015 w Amsterdamie (Teatr Hetveem). Planowana jest również ekspozycja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

 

O projekcie:

 

Punkt wyjścia do projektu stanowi seria czarnych obrazów stworzona przez Rodczenkę pomiędzy 1918 a 1919 rokiem, będąca odpowiedzią na białe obrazy stworzone przez Kazimierza Malewicza.Tak jak stopniowa redukcja palety kolorystycznej do bieli była manifestacją idei „supremacji czystego uczucia lub percepcji w sztuce malarskiej”, sposobem odniesienia do transcendencji („Białe na Białym”), tak czerń w obraz Rodczenki i sposób jej użycia był sposobem na ugruntowanie malarstwa w jego fizycznych właściwościach, przeniesieniem uwagi na powierzchnie malarskiego obrazu. Czarna seria stała się deklaracją Rodczenki o tym, że „Nic poza obrazami nie istnieje”.

 

W moim projekcie badam możliwą relację pomiędzy tą historyczną pracą/wydarzeniem artystycznym a jego dzisiejszą tymczasową translacją/wystawą? Co oznaczałoby dokonanie post-produkcji na czarnych obrazach Rodczenki poprzez medium tańca i choreografii? Co oznaczałoby przemieścić jedno  medium (malarstwo) w obszar innego medium (taniec)? Czym byłby czarny taniec i czarna choreografia?

 

 

Taniec i choreografia: Marta Ziółek
Współpraca dramaturgiczna: Eleonora Zdębiak
Kurator, historyk sztuki: Szymon Żydek
Projektantka mody: Agata Mickiewicz

Produkcja: Het Veem Theatre.

 

http://www.frankfurt-lab.de

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close