Wersja do druku

Udostępnij

W ramach drugiego sezonu Performing Europe 2020 Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do Teatru Studio w Warszawie na prezentacje dwóch spektakli: Collection of Lovers Raquel André (21 lipca 2018 roku, godz. 20.00) i Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air Cláudii Dias (24 lipca, godz. 19.00). Tegoroczną edycję Performing Europe rozpocznie 5-dniowe laboratorium poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca pod kierunkiem Petera Stamera, które zakończy się pokazem warsztatowym Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium wyobraźni w przestrzeni Warsaw Dance Department (sobota, 21 lipca, godz. 19.00).

 

O pokazach:

 

Peter Stamer: Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium wyobraźni – otwarty pokaz

 

Tegoroczną edycję Performing Europe rozpoczęło 5-dniowe laboratorium pod kierunkiem Petera Stamera, poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca. Niemiecki artysta działający w polu teatru i performansu, zaprosił mieszkających i tworzących w Polsce tancerzy i choreografów, artystów wizualnych, artystów szeroko rozumianych sztuk performatywnych, architektów, urbanistów, studentów kierunków humanistycznych i artystycznych oraz widzów, do uruchomienia niczym nieskrępowanej pracy wyobraźni po to, by w ramach tygodniowego laboratorium wspólnie zaprojektować Centrum Tańca. Ten projekt badawczy ma na celu rozwinięcie alternatywnych strategii estetycznych, które tworzą światy za pomocą słów, ciała i ruchu. Wszyscy uczestnicy wezmą udział w otwartym pokazie pracy na zakończenie laboratorium.

 

Więcej informacji o pokazie

 

Raquel André: Collection of Lovers

 

Raquel André, pochłonięta obsesją kolekcjonowania, przyjeżdża do Warszawy, aby powiększyć swoją Collection of Lovers o tych, którzy kochają, a także Collection of Artists o tych, którzy tworzą.  W Lizbonie, Rio de Janeiro, Paryżu i Bergen zebrała już do swojej kolekcji 137 „kochanków”, ludzi różnych narodowości i płci, z którymi w obcym dla nich i siebie mieszkaniu w ciągu godziny zbudowała fikcyjną intymność, zapisaną w pamięci i na fotografiach. Fotografie i szczegóły tych spotkań są treścią spektaklu, w którym artystka zastanawia się nad tym, czym jest ten zbiór relacji.

 

Raquel André, pochłonięta obsesją kolekcjonowania, przyjeżdża do Warszawy, aby powiększyć swoją Collection of Lovers o tych, którzy kochają, a także Collection of Artists o tych, którzy tworzą.  W Lizbonie, Rio de Janeiro, Paryżu i Bergen zebrała już do swojej kolekcji 137 „kochanków”, ludzi różnych narodowości i płci, z którymi w obcym dla nich i siebie mieszkaniu w ciągu godziny zbudowała fikcyjną intymność, zapisaną w pamięci i na fotografiach. Fotografie i szczegóły tych spotkań są treścią spektaklu, w którym artystka zastanawia się nad tym, czym jest ten zbiór relacji.

 

Więcej o spektaklu

 

Cláudia Dias: Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air

 

Tuesday…, którego premiera odbyła się w czerwcu 2017, jest drugą odsłoną zaplanowanego na 7 lat projektu Dias Siedem lat siedem sztuk, będącego komentarzem na temat nieobecnej lub niepewnej przyszłości. W ramach projektu Dias tworzy jeden spektakl rocznie, a po ukończeniu cyklu wszystkie przedstawienia stworzą całość prezentowaną przez 7 dni tygodnia.

 

Cláudia Dias, zafascynowana w dzieciństwie popularnym w Portugalii programem telewizyjnym Vasco Granji, magicznymi światami, które tworzył z plasteliny, tektury lub pojedynczej linii, ponad trzydzieści lat później przywołuje je w swoim spektaklu.

Artystka wybrała jako punkt wyjścia telewizyjną kreskówkę Osvaldo Cavandoli La Linea, w Polsce znaną także jako Balum balum, pokazywaną w ponad 40 krajach na całym świecie. Wraz z Lucą Bellezze buduje opowieść o podróży chłopca z Syrii do Włoch w formie żywej kreskówki, wykonywanej za pomocą kawałka sznurka.

 

Więcej o spektaklu 

 

 

***

 

Performing Europe

 

Performing Europe to projekt rozpisany na cztery lata, stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (advancing performing arts project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł jest od 2012 roku polskim partnerem networku.

Projekt jest realizowany w latach 2016-2020 w dziesięciu krajach Europy i w Libanie, wspiera czterdziestu artystów, produkcję i prezentacje prac z dziedziny tańca i sztuk performatywnych oraz międzynarodową współpracę. Uczestniczący w Performing Europe artyści i organizacje sięgają po różnorodne środki wyrazu i tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej, szukają nietypowych miejsc prezentacji powstałych prac.

 

Podczas pierwszej edycji  Performing Europe w 2017 roku Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała w Warszawie czternaście projektów, w których uczestniczyło 5317 widzów. Oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty było hasło „teatr otwarty na widza”.

 

W ramach drugiego sezonu Performing Europe w marcu tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbył się też pokaz specjalny spektaklu More autorstwa Ramony Nagabczyńskiej. Kilka miesięcy po premierze autorskiego przestawienia rozpisanego na dwie bliźniacze postaci, Ramona Nagabczyńska podjęła wyzwanie przekazania swojej roli innej tancerce. Był to pierwszy publiczny pokaz spektaklu z udziałem Anny Steller.

 

Więcej o projekcie na www.apapnet.eu

 

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 2

 

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator:  STUDIO teatrgaleria
Partner: apap, Warsaw Dance Department, u-jazdowski

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Teatr, taniecPOLSKA.pl, E-teatr, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

 

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close