W ramach majowego Weekendu z tańcem współczesnym, 27–28 maja 2023 roku, Klub ŻAK udostępni scenę artystom z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku i grupom projektowym związanym z Sopockim Teatrem Tańca oraz Zakładem Kulturalnym. Będzie to okazja, żeby zobaczyć efekty ich pracy i podejrzeć proces twórczy. Majowy Weekend z tańcem współczesnym w Klubie ŻAK odbędzie się w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

W trakcie sobotniego wieczoru będzie można wziąć udział w wydarzeniu z punktu widzenia odbiorcy lub aktywnie włączyć się w działania grupy. W niedzielę zaś zaprezentowane zostaną etiudy konkursowe i dyplomowe w wykonaniu uczniów gdańskiej szkoły baletowej. Widzowie zobaczą różnorodne choreografie jej pedagogów i być może poznają przyszłe gwiazdy polskiego tańca.

Program

  • 27 maja godz. 18.00: spektakl Ciało w całości, Grupa Projektowa Sopockiego Teatru Tańca

Spektakl Ciało w całości to zbiór obrazów i impresji o tym, jak odbieramy i postrzegamy swoje ciało i jego cielesność w kontekście społeczno-kulturowym oraz politycznym. Głównym tematem projektu jest pośredni i bezpośredni wpływ polityki społecznej i porządku prawnego na możliwość decydowania o swoim ciele, zwłaszcza przez kobiety.

Realizatorzy:

Choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Nadrowska
Tancerki: Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska
Muzyka: Pan.Mruk
Wizualizacje: Katarzyna Turowska

Czas trwania: 40 minut

  • 27 maja godz. 19.00: spektakl Produkt, Młodzieżowa Grupa Projektowa Zakładu Kulturalnego

Spektakl Produkt to głos młodych, którzy chcą być słuchani i mają swoje zdanie. Punktem wyjścia były rozmowy na temat poczucia wolności, chęci działania oraz istniejących przeszkód, które można napotkać we współczesnym świecie. Głównym środkiem przekazu jest taniec, który staje się narzędziem do zadawania kolejnych pytań.

Czas trwania: 20 minut

Pomiędzy spektaklami nie będzie przerwy.

  • 27 maja godz. 19.30: spektakl Lecimy na Marsa, Młodzieżowa Grupa Projektowa Zakładu Kulturalnego

Spektakl Lecimy na Marsa to próba podjęcia publicznej dyskusji na temat samobójstw wśród młodych osób*. Inspirowany dramatem Sibylle Berg Po nas choćby kosmos – satyry science-fiction, o pokoleniu Z, które żyjąc na planecie pełnej napięć politycznych i burzycielskiego fermentu, wchodzi w dorosłość.

* Coraz więcej nieletnich odbiera sobie życie w Polsce. W 2021 roku 1 496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19 procent śmierci samobójczych. Wg raportu UNICEF: aż 20 proc. młodych osób ma objawy depresji.

Realizatorzy:

Młodzieżowa Grupa Projektowa Zakładu Kulturalnego, reż. i chor.: Natalia Murawska, chor. i wyk.: Lena Dudek, Aleksandra Wyrostek, Agnieszka Pacek, Igor Abramczuk

Czas trwania: 30 minut

  • 27 maja godz. 20.15: warsztatowy pokaz pracy CIAŁO OTWARTE

Projekt artystyczno-badawczy CIAŁO OTWARTE to program rozwijany przez Joannę M. Czajkowską od 2018 roku. Podstawą są zachodnie praktyki z zakresu tańca współczesnego z pracą z energią rodem z hawajskiej huny czy japońskiego REIKI.
W czasie pokazu specjalnego w Klubie ŻAK, uczestnicy projektu wraz z prowadzącą zaprezentują kilka podstawowych ćwiczeń dotyczących m.in. pracy z energią, kształtem ciała, improwizacją. Do udziału w lekcji pokazowej będą mogli dołączyć widzowie.

Czas trwania: 30 minut

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

***

28 maja godz. 18.00:

Wieczór z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku to pokaz etiud choreograficznych w technice szeroko pojętego tańca współczesnego.
Uczniowie szkoły zaprezentują się w układach zbiorowych oraz mniejszych formach jak solówki i duety. Podczas wieczoru widzowie będą mogli zobaczyć klasy V, VI, VII, VIII oraz IX, a więc świeżo upieczonych absolwentów. Choreografie przygotowują: Sławomir Gidel, Artur Grabarczyk, Magdalena Laudańska, Anna Mielczewska, Andrzej Morawiec oraz niektórzy uczniowie szkoły.

Czas trwania: 60 minut

Wstęp płatny

Organizator: Klub ŻAK

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Klubu Żak, dotacji Miasta Gdańska. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close