Wersja do druku

Udostępnij

W ramach jubileuszowej, X edycji Festiwalu Solidarity of Arts Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wydarzenia związane z postacią irańskiego tancerza i choreografa Afshina Ghaffariana – pokaz spektaklu wraz z projekcją filmu oraz warsztaty. W sobotę 25 sierpnia o godz. 19.00 w audytorium ECS odbędzie się prezentacja solowego spektaklu teatru tańca Zbyt głośna samotność. Przedstawienie jest wolną interpretacją powieści Czecha Bohumila Hrabala. Afshin Ghaffarian odkrył ją w Iranie, kraju, w którym cenzurowanie książek jest wszechobecne od dekad.

 

Jak sam wspomina: Kilka lat temu natknąłem się na perskie tłumaczenie tej książki. W trakcie lektury ogarnęło mnie przedziwne uczucie i zdałem sobie sprawę, że tekst Hrabala dotyczy naszej codzienności i jest aktualny nawet we współczesnym świecie. Od tamtego czasu marzyłem o adaptacji scenicznej tej powieści. W świecie Hrabala cenzurowanie i niszczenie książek to powszechna praktyka. Jak może żyć człowiek, którego obowiązkiem jest niszczenie, palenie czy mielenie książek?.

Setki milionów książek płonie od tysiącleci. Na długo przed zniszczeniem Biblioteki Aleksandryjskiej i długo po płonących stosach książek w hitlerowskich Niemczech (1933), rewolucji kulturalnej w Chinach (1966). Czy jest to zamach na Narodową Bibliotekę w Sarajewie (1992), Groznym (1995), Bagdadzie (2003), czy pożary biblioteki w Villiers-le-Bel (2006) – zniszczenie książki jest morderczym gestem, którego ofiarą jest zbiorowa tożsamość.

 

Chcąc wcielić się w bohatera powieści, Afshin Ghaffarian wystąpi na scenie w pojedynkę. Sam wykona morderczy taniec, w którym będzie pakował, a następnie niszczył książki. Jego samotność skończy się, kiedy odkryje „Ostatnią książkę”. Tej książki nie zniszczy, ale też nie uratuje. Tę książkę uczyni swoim ciałem; będzie jadł jej kartki, jedna po drugiej, a jego ostatnim wydechem będą jej ostatnie słowa, tak by nic nie oddzieliło go od księgi, którą teraz inkarnuje. Jego nieustraszony i gwałtowny taniec to walka z barbarzyństwem, a jego ruchy, pełne intuicyjnych i wypełnionych lękiem gestów, powoli odtwarzają rozproszoną wizję ludzkości.

 

Tancerzowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo.

 

Wstęp wolny.

 

 

Afshin Ghaffarian (ur. 1986) pochodzi z Iranu. Od najmłodszych lat interesował się sztuką sceniczną. Dyplom aktora zdobył w 2003 roku w Centrum Kanoun-e-Honâr-e-Saba w Mashhadzie (Meszhedzie). Od 2004 roku kontynuował studia na wydziale teatralnym na Islamskim Uniwersytecie Azad w Teheranie. W trakcie studiów odkrył taniec współczesny, który stał się jego pasją. Dzięki Internetowi studiował nagrania choreografii pionierów tej dziedziny sztuki: Piny Bausch, Marthy Graham, Merce’a Cunninghama czy Sashy Waltz.

 

Występ poprzedzi o godz. 17.00 projekcja filmu Taniec pustyni, osnutego na kanwie jego biografii. Film przedstawia historię grupy młodych Irańczyków, którzy ryzykują życie, by realizować swoje artystyczne pasje. Film Taniec pustyni był kręcony w Paryżu, Londynie, Casablance i Erfoud (Maroko), a jego producentką jest Izabella Miko – polska aktorka i tancerka, która uznała, że ta historia musi być opowiedziana.

 

Reżyseria: Richard Raymond
Scenariusz: Jon Croker
Muzyka: Benjamin Wallfisch
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 3 lipca 2014 (świat)
Obsada: Reece Ritchie (Afshin Ghaffarian), Freida Pinto (Elaheh), Tom Cullen (Ardavan), Nazanin Boniadi (Parisa Ghaffarian), Akin Gazi (Farid Ghaffarian) i inni

 

Więcej o filmie

 

Wstęp wolny.

 

Podczas festiwalu artysta prowadzi również warsztaty taneczne (22-24 sierpnia). Interesuje do pamięć ciała. Jest to podróż do źródeł, sięganie po ekspresyjne zdolności ciała nieograniczane narzuconą techniką tańca. Kluczowym narzędziem w tym poszukiwaniu będzie improwizacja, za pomocą której uczestnicy będą zachęcani do eksplorowania nowych możliwości i przyjemności z ruchu. Warsztaty stwarzają przestrzeń, w której każdy odnajdzie własne środki tanecznej ekspresji.

 

O warsztatach

 

***

 

Więcej informacji: http://solidarityofarts.pl/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close