Wersja do druku

Udostępnij

Izadora Weiss powraca do Szekspira i proponuje własną adaptację Burzy opowiedzianą muzyką i tańcem fenomenalnych artystów BTT. Najistotniejszy dla choreografki jest  związek muzyki z tańcem, jako warunek istnienia teatru i fundament choreografii. Wciąż wyznaje zasadę, że nie ma w sztuce istotniejszych zadań, jak opowiadanie o człowieku, jego wielkich emocjach, tragediach i heroicznych wyborach moralnych. Burza będzie więc interpretacją dramatu Szekspira swobodną w swojej warstwie czasu i miejsca akcji, ale wierną podstawowej wymowie dzieła, w którym przezwyciężanie egoizmu na rzecz miłości do córki i poczucia sprawiedliwości artysty obdarzonego wielką władzą nad ludźmi, zyskała piękną teatralną oprawę. Spektaklowi towarzyszy I Symfonia Gustawa Mahlera, a finał opowieści, inspirowany jest Adagiettem z V Symfonii i stanowi przesłanie, by nie lękać się śmierci, jeśli uważamy, że nasze życie miało jakiś sens.

 

Jak mówi Izadora Weiss,  w swoim spektaklu opowiada: Historię kogoś, kto ucieka ze świata, bo czuje się coraz bardziej osaczony. Według mnie – kontynuuje choreografka – taka ucieczka wymaga odwagi wytrwania w samotności. Decyzja o porzuceniu pulsującego życia w społeczeństwie, które próbuje na nas wymusić rozmaite kompromisy, jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Nie mam wątpliwości, że za wierność swoim ideałom trzeba słono zapłacić. Prospero jest dla mnie kwintesencją artysty samotnego. Z drugiej strony potrafi przezwyciężyć egoizm na rzecz miłości do córki i poczucia sprawiedliwości.

 

Premiera spektaklu zaplanowana jest 24 maja o godz. 19.00, a kolejne prezentacje odbędą się w dniach 26-27 maja oraz 11-14 czerwca o godz. 19.00.

 

Burza

według dramatu Szekspira

 

muzyka: Gustav Mahler

libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss     
scenografia: Hanna Szymczak
światła: Piotr Miszkiewicz

efekty dźwiękowe: Marcin Dąbrowski
asystenci choreografa: Elżbieta Czajkowska-Kłos, Bartosz Kondracki, Filip Michalak

inspicjent: Piotr Borowy

 

Informacja o biletach i rezerwacje:

 

Biuro Obsługi Widzów

tel: 58 350 06 15

bow@operabaltycka.pl

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close