Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 9-10 października  o godz. 19.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (Czarna Sala, ul. Świętego Ducha 2) odbędą się prezentacje spektaklu Baśnie z mich i liszaja. W przedstawieniu Jan Kochanowski (Teatr Cinema) i Leszek Bzdyl (Teatr Dada von Bzdülöw),  bazując na jednym z dzieł włoskiego fantasty, Italo Calvino, postanawiają opowiedzieć wszystko to, co tylko da się opowiedzieć, dając jednocześnie szansę zaistnieć temu, co opowiedzieć nie sposób. W scenicznej wariacji na temat opowiadania baśni, role główne przynależne są zapodzianym co nieco ciałom i myślom krążącym po niezidentyfikowanych trajektoriach.

 

Spektakl Baśnie z mchu i liszaja jest pierwszym scenicznym spotkaniem Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego, których łączy fascynacja teatrem ruchu, absurdem życia i baśniami Italo Calvino. Inspiracja literacka staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje. Zdarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, a akcja obfituje w dramatyczne zwroty. Baśń pomaga nam zrozumieć siebie, odnaleźć w świecie, który nie zawsze daje się opisać i wyjaśnić. Nie zamyka się w świecie dzieciństwa, ale aktualizuje się, choć na innym piętrze – intelektualnym, emocjonalnym, egzystencjalnym – także w dorosłym życiu.

 

Kochanowskiego, których łączy fascynacja teatrem ruchu, absurdem życia i baśniami Italo Calvino. Inspiracja literacka staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje. Zdarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, a akcja obfituje w dramatyczne zwroty. Baśń pomaga nam zrozumieć siebie, odnaleźć w świecie, który nie zawsze daje się opisać i wyjaśnić. Nie zamyka się w świecie dzieciństwa, ale aktualizuje się, choć na innym piętrze – intelektualnym, emocjonalnym, egzystencjalnym – także w dorosłym życiu.

 

Obaj obdarzeni zostali przez los ponadprzeciętnym talentem aktorskim, błyskotliwą inteligencją, wyrafinowanym poczuciem humoru, fantastyczną wyobraźnią i całym mnóstwem wdzięku.

(z recenzji Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej po poznańskiej premierze)

 

Reżyseria, dramaturgia, scenografia, choreografia i muzyka: Kochanowski i Bzdyl

Premiera: 13.03.2014

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

 

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close