Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższy weekend (30 czerwca – 1 lipca 2018 roku) Gdańska Galeria Miejska zaprasza na festiwal Present Performance. Piąta odsłona festiwalu poświęcona będzie przyszłości możliwej do przewidzenia i wydarzeniom z przeszłości, co do których wystąpienia nie ma całkowitej pewności. Performans będzie sposobem spędzania czasu, spowolnienia czasu, trwonienia czasu, zabijania czasu i zarządzania czasem, a przede wszystkim medium pozwalającym zakrzywiać czasoprzestrzeń i wypatrywać przyszłości na horyzoncie. Zaproszeni artyści ponownie zaprezentują się w Brzeźnie – nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w której podział na „przed”, „teraz” i „po” czasami wydaje się tylko kwestią umowną.

 

Kuratorem wydarzenia jest Mateusz Szymanówka. Udział wezmą artyści: Przemek Kamiński, Małpeczki (Maria Magdalena Kozłowska i Maria Toboła), Ania Nowak, Zuzanna Ratajczyk i Juan Pablo Cámara, Paweł Sakowicz, Marta Ziółek, gość honorowy – Leszek Przyjemski i inni.

 

Artyści wystąpią w Parku im. J. J. Haffnera, ale również w Lido – Domu Przy Plaży przy ulicy Brzeźnieńskiej 4 – gmachu wzniesionym w miejscu słynnego hotelu Seestern, w którego sali balowej regularnie odbywały się turnieje tańca i przyjęcia. Wybudowana na przełomie XIX i XX wieku Gwiazda Morza spłonęła w 1949 roku podczas jednej z tych imprez. Jak głosi lokalna legenda miejska – ponoć za sprawą rosyjskich gości bawiących się tu w sylwestrową noc.

Tegoroczny festiwal otworzy jego stały uczestnik – Leszek Przyjemski, którego akcja Międzynarodowe Spotkania Galerii Nieistniejących z 1975 roku stała się inspiracją do pokazywania performansu właśnie w tej okolicy. Zaraz po nim praktykę skakania zaprezentuje Paweł Sakowicz, w openairowym wydaniu swojej pracy Jumpcore, inspirowanej tajemniczą samobójczą śmiercią Freddiego Herko, jednej z gwiazd warholowskiej fabryki. Wieczorem, widzowie będą mogli zobaczyć dwugodzinną wersję najnowszej pracy Ani Nowak Bez Tytułu 3 w jednym z pokojów Lido, a w piwnicy hotelu postapokaliptyczny duet Zuzanny Ratajczyk i Juana Pablo Cámary I remember the last episode but not the last anecdote, po którym rozpocznie się impreza z udziałem artystów festiwalu. Drugiego dnia Present Performance organizatorzy pokażą akcję duetu Małpeczki, solowy performans Marty Ziółek i pierwszy sezon performatywnego serialu science-fiction Soft Spot Przemka Kamińskiego, którego pięć odcinków odkrywa kolejne części choreograficznej tajemnicy.

 

Program

30 czerwca, sobota
16.00 – Spacer po Brzeźnie z Dorotą Kuś,
początek: Lido – Dom Przy Plaży (ul. Brzeźnieńska 4)

Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
17.30-19.00 – Leszek Przyjemski – gość honorowy, Paweł Sakowicz – Jumpcore

Lido – Dom Przy Plaży (ul Brzeźnieńska 4)
19.00-21.00 – Ania Nowak – Bez tytułu #3
21.00 – Zuzanna Ratajczyk i Juan Pablo Cámara – I remember the last episode but not the last anecdote
22.00 – Future Perfect Party: Tancereczki (Paweł Sakowicz/Mateusz Szymanówka), Zuzanna Ratajczyk, Juan Pablo Cámara

1 lipca, niedziela
Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
16.00-18.00 – Małpeczki
18.00-20.30 – Marta Ziółek (performans solowy), Przemek Kamiński – Soft Spot (Sezon 1, Epizody 1-5) 

 

***

 

Festiwal „Present Performance 5: Future Present”

Artyści: Przemek Kamiński, Małpeczki (Maria Magdalena Kozłowska i Maria Toboła), Ania Nowak, Zuzanna Ratajczyk i Juan Pablo Cámara, Paweł Sakowicz, Marta Ziółek, gość honorowy – Leszek Przyjemski i inni

Kurator: Mateusz Szymanówka

Koordynatorka: Gabriela Warzycka-Tutak

Identyfikacja wizualna: Marcel Kaczmarek

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close