Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 21-24 października 2016 Amareya Theatre & Guests zaprasza do udziału w drugiej części projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY. Jest to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

 

 W dniach 21-22 października od godz. 19.00 w ramach projektu odbędą się pokazy instalacji Anny Domańskiej i Adriany Majdzińskiej oraz projektu kuratorskiego Magdaleny Smolak. Ponadto na początek sobotniego wieczoru Aurora Lubos pokaże swój performans Witajcie!/Welcome!. Natomiast w niedzielę i poniedziałek Amareya Theatre & Guests zaprasza na pokazy spektaklu/instalacji  Pamięć wody, w którym udział biorą: Barbara Kinga Majewska, Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska, Yuko Kawamoto, Bartosz Cybowski.

 

Miejsce wszystkich wydarzeń:

Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

 

O wydarzeniach:

  

 

Pamięć wody jest synestezyjną medytacją nad wanitatywną naturą ludzkiej pamięci, a także nad ukrytym życiem wody i jej pamięcią. Ważną inspiracją była książka japońskiego badacza Masaru Emoto zatytułowana Woda – obraz życia. W spektaklu/instalacji artystki podejmują także trudny temat wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii. Pamięć wody tworzywoda, ruch, dźwięk, ciało, wideo i wspomnienia mieszkańców zdewastowanego przez tsunami miasta Sendai, z którymi artystki przeprowadziły szereg wywiadów podczas wrześniowej podróży do Japonii.

 

Pamięć wody – spektakl/instalacja

Koncept: Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda

Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Yuko Kawamoto

Wykonanie: Katarzyna Pastuszak, Yuko Kawamoto, Aleksandra Śliwińska

Muzyka – kompozycja: Joanna Duda

Muzyka – wykonanie: Joanna Duda

Głos: Barbara Kinga Majewska

Wideo: Joanna Duda, Katarzyna Pastuszak 

Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski

Czas trwania: 60 min.

 

Spektakl/instalacja realizowana jest w ramach stypendium artystycznego Katarzyny Pastuszak otrzymanego od Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

Po pokazie spektaklu 24 października 2016 roku odbędzie się prezentacja filmu autorstwa Anny Domańskiej, dokumentującego warsztaty prowadzone w ramach projektu z udziałem podopiecznych Monaru Gdańsk-Matarnia i osób niewidomych z WTZ przy Spółdzielni Sinol Gdańsk.

 

***

 

Aurora Lubos Witajcie!/Welcome!:

 

Artystka o performansie:

Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie. Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku ubiegłego roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.

 

„Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie.” [fragment tekstu wolontariuszki, obóz Dobova, Słowenia]

 

Spektakl został zrealizowany przy pomocy finansowej  Województwa Pomorskiego.

 

Opowieści z wody – instalacja autorstwa Anny Domańskiej

Projekt Opowieści z wody odnosi się do niebezpiecznej przeprawy przez morze egejskie z Turcji do Grecji, którą podjęło setki tysięcy osób głównie z Syrii, ale też i z innych krajów wrzącego regionu. Osoby te uciekają bezpośrednio przed wojną lub przez okolicznościami, które z różnych innych powodów nie pozwalają na bezpieczne życie zapewniające podstawowe prawa człowieka. Ania Domańska spotyka się z uchodźcami od jesieni 2015 roku, kiedy to na tzw. Bałkański uchodźczy szlak jeździła jako wolontariuszka. Od marca jeździ do Aten, gdzie zajmuje się filmowym dokumentowaniem spotkań z przybyszami. W Grecji w marcu 2016 roku po serii zamykania europejskich granic utknęło ponad 50 tysięcy osób. Przebywają w tymczasowych obozach, w których warunki bywają bardzo trudne, obozy są często usytuowane w wyizolowanym terenie, a ich infrastruktura nie zaspokaja podstawowych potrzeb. Wiele osób koczuje w porcie Pireusie, wiele też nie ma żadnego schronienia i przebywa na ulicach.

 

Materiały prezentowane w instalacji są bezpośrednią relacją doświadczeń ryzykownej drogi przez morze. W czasie pierwszej odsłony projektu na plaży w Brzeźnie zaprezentowana będzie instalacja dźwiękowa. Będą to nagrania wspomnień, rozmów przeprowadzonych z osobami, którym udało dotrzeć się do Grecji. Prezentacja w WL4 będzie wzbogacona o materiały filmowe ilustrujące ten temat.

 

Hado – pamięć wody – instalacja autorstwa Adriany Majdzińskiej

Działanie w przestrzeni otwartej HADO – pamięć wody odnosi się bezpośrednio do teorii Masaru Emoto o naturalnej skłonności wody do porządkowania własnej struktury. Cząsteczki wody o regularnych sześciokątnych kształtach mają znamiona substancji „dobrej”, „leczniczej” i „uzdrawiającej”. Ten pozytywny komunikat jest „zapamiętywany” przez wodę i przekazywany dalej. Cywilizacyjny chaos i hałas działa destrukcyjnie i burzy harmonię struktury wody. Pięć „zbiorników/zagłębień” w piasku plaży w Brzeźnie wyłożonych matą z nadrukowanymi pozytywnymi znakami mają być rodzajem naczyń detektujących pozytywną informację. Morska woda umieszczona w nich „koduje” ją w sobie – przelana z powrotem do morza przekazuje ją dalej.

 

Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany Liquid Video Session. Składają się na niego wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwsza wersja projektu powstała jako wydarzenie towarzyszące Hydro Active City – innowacyjnej wystawie pokonkursowej w przestrzeni Gdańska, zorganizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w dniach 31 maja-2 czerwca 2013 roku, w ramach międzynarodowego projektu ART LINE.

 

Opisy poszczególnych wydarzeń

 

Patroni medialni:

TVP Kultura
Trójmiasto.pl

Magazyn Torii

Japonia.online

Pomorskie.eu – Wrota Pomorza

 

Partnerzy:

Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury

MONAR Gdańsk – Matarnia

Grupa LOTOS S.A.

MOSiR Gdańsk

Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close