Wersja do druku

Udostępnij

Trwa kolejna odsłona projektu Kantor_Tropy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1). Projekt został zainicjowany przez Panią Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz dr Katarzynę Pastuszak.Najważniejszym punktem programu jest premiera spektaklu pt. Kantor_Tropy: ON A SUNNY DAY w choreografii Saburo Teshigawara/Karas we współpracy z Amareya Theatre & Guests i odbędzie się 29 października o godz. 19.00. Spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora ma na celu wydobycie i nowe odczytanie „śladów” pozostawionych przez tego niezwykłego twórcę. Saburo Teshigawara odczytuje Kantora przez pryzmat tekstów i wrażliwości Brunona Schulza, którym jest zafascynowany od kilku lat. Spektakl, który zaprezentuje na scenie Teatru Szekspirowskiego będzie przesiąknięty deszczem, niejednoznaczną wilgocią, będącą punktem stycznym dla Teshigawary, Schulza i Kantora.  

 

Więcej o spektaklu

 

 

Projekt „Kantor_Tropy” jest w pewnym sensie kontynuacją prób podejmowanych przez Kantora, Hijikatę, Schulza. Wraz z artystami z Japonii szukamy własnego języka artystycznego komunikującego doświadczenie współczesnego człowieka – w COLLAGE jest to człowiek dźwigający historię swoją i świata, który go otacza; w ON A SUNNY DAY, jest to człowiek będący ciałem-deszczem… Bytem stojącym pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, szybą po której spływają krople, burzą, która płacze deszczem… Ciało wypełnione deszczem, jak i ciało zanurzone w historii, komunikują prawdę fizycznego doświadczenia, stają się ucieleśnieniem ułamków czasu, do którego nie mamy bezpośredniego dostępu w codzienności (Katarzyna Pastuszak)

 

Ważnym elementem projektu Kantor_Tropy jest także wystawa fotografii pt. U Schulza – Manekinada autorstwa Mariusza Kubielasa, który od 2009 kontynuuje swój projekt zainicjowany znacznie wcześniej, bo już 2004 wraz z grupą modeli-aktorów, inscenizując i utrwalając na kliszy fotograficznej sceny z pogranicza performance i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego. Poetyckie, czarno-białe wizje z jednej strony ewokują aurę nie istniejącej już polsko-żydowsko-ukraińskiej rzeczywistości miasta Drohobycz sprzed II wojny światowej, z drugiej zaś odzwierciedlają dynamikę kolektywnych działań w trakcie złożonego procesu twórczego.

 

Po wystawie będzie miał miejsce główny punkt programu –koprodukcja Amareya Theatre & Guests przygotowana we współpracy z japońskim choreografem Saburo Teshigawara/Karas pt. Kantor_Tropy: ON A SUNNY DAY. Kolejne prezentacje spektaklu odbędą się w listopadzie w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” (Kraków)  i w grudniu Theatre X w Tokio (Japonia) w ramach festiwalu „Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015” pod dyrekcją Pani Misako Ueda.

 

Odbędą się także prezentacje filmu dokumentalnego przedstawiającego sylwetkę Tadeusza Kantora w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego pt. tadeusz.kantor@europa.pl. Dzień zakończy spotkanie z artystami tworzącymi projekt Kantor_Tropy i Mariuszem Kubielasem

 

W ramach projektu Kantor_Tropy wydany zostanie również katalog promujący projekt i zawierający także niepublikowane dotąd teksty i materiały wizualne dotyczące recepcji sztuki Tadeusza Kantora w Japonii i relacji między Kantorem i tańcem. Redaktorami katalogu są: japonista – Nikodem Karolak (UAM), krytyk tańca – Anna Królica (UJ) i koordynatorka projektu – Katarzyna Pastuszak (UG).

 

Biogramy twórców i zaproszonych gości KANTOR_TROPY

 

 

SABURO TESHIGAWARA (ur. 1953; prawdziwe imię Tsuneyasu Teshigawara) — wybitny japoński choreograf i tancerz, twórca nowatorskich spektakli tanecznych, harmonijnie łączących perfekcyjny taniec z grą światła i muzyki, autor scenografii, projektów światła i kostiumów do wszystkich swoich przedstawień. Teshigawara studiował rzeźbę, taniec klasyczny i pantomimę. Od 1981 roku tworzy choreografie solowe. W 1985 roku założył wraz z Kei Miyata zespół tańca współczesnego KARAS, którym kieruje. Stworzył ok. 40 spektakli prezentowanych z sukcesem w europejskich stolicach tańca. Od 2006 roku wykłada na Uniwersytecie św. Pawła w Japonii. Najszerzej prezentowane jego choreografie to m.in.: Bones in Pages (1991 i 2003), Noiject (1992), Here to Here (1995), I Was Real Documents (1996), Absolute Zero (1998), Luminous (2001). Otrzymał wiele nagród, m.in. jedną z głównych nagród na międzynarodowym konkursie choreograficznym Bagnolet w Paryżu w 1986 roku (za Kaze no sentan). Saburo Teshigawara jest także autorem choreografii dla kilku cenionych zespołów, m.in.: White Cloud Under the Heels cz. I i II dla Frankfurt Ballet (na zaproszenie Williama Forsythe’a, 1994 i 95) oraz Air dla Baletu Opery Paryskiej (2003). Od 2014 Teshigawara wykłada na wydziale Scenografii, Dramatu i Tańca na Uniwersytecie Tama. W latach 2006–2013 wykładał w College of Contemporary Psychology, St. Paul’s (Rikkyo) University w Japonii.

 

DR KATARZYNA PASTUSZAK (ur. 1980) — tancerka, reżyser, teatrolog, tłumacz, w latach 2009–2014 Kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak). Od 2003 współtworzy Teatr Amareya. W 2015 nominowana do prestiżowej nagrody Splendor Gedanansis za reżyserię spektaklu Nomadka. Zdobywczyni prestiżowego stypendium Młoda Polska 2015 na realizację projektu Kantor_Tropy. W grudniu 2014 nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się jej książka pt. Ankoku butô Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie. Występowała we wszystkich grupowych produkcjach Teatru Amareya 2003–2015 oraz w projektach z twórcami zagranicznymi – np. The Power of Nature z grenlandzką storytellerką Louise Fontain (2013, Norwegia), Dream Regime z Gekidan Kaitaisha czy Mandala życia i śmierci w reżyserii Atsushiego Takenouchiego (2005). Spektakl Nomadka w reżyserii K. Pastuszak został zaprezentowany podczas 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii oraz w Teatrze Narodowym Grenlandii w Nuuk. Teatr Amareya prowadzony przez Pastuszak został rekomendowany przez jury Polskiej Platformy Tańca 2014 do prezentacji swojej twórczości w ramach bloku Wizytówka artysty.

 

Program wydarzeniach w ramach projektu  w dniu 29 października 2015:

 

 

 

29 października 2015 – Gdański Teatr Szekspirowski

godz. 18.00 –  wernisaż wystawy fotografii Mariusza Kubielasa pt. U Schulza – Manekinada, kuratorki: Lidia Głuchowska, Ewa Popiołek   

godz. 19.00 – premiera spektaklu pt. Kantor_Tropy: ON A SUNNY DAY chor. Saburo Teshigawara/Karas

godz. 20.00 – prezentacja filmu tadeusz.kantor@europa.pl reż. K. Miklaszewski

godz. 21.00 – spotkanie z artystami tworzącymi projekt Kantor_Tropy i Mariuszem Kubielasem

 

***

 

Organizatorzy i koproducenci: Młoda Polska, Miasto Gdańsk, Instytut Adama Mickiewicza (culture.pl), Agency For Cultural Affairs, Gdański Teatr Szekspirowski, Gmina Żydowska Wyznaniowa w Gdańsku, Admirał, Ośrodek Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora – Cricoteka, Theatre X (Tokio) – Misako Ueda , Instytut Polski Tokio, Ewa Popiołek (Prezes Zarządu) – The Commerce Sp. Z.o.o.

 

Partnerzy: Hotel Admirał, Gdański Archipelag Kultury, Dworek Artura, Klub Winda, Miasto Gdańsk, Theatre X (Tokio) – Misako Ueda, Gmina Żydowska Wyznaniowa w Gdańsku, Stypendium „Młoda Polska 2015”, Ośrodek Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora – Cricoteka, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Polski (Tokio), Instytut Adama Mickiewicza (culture.pl), 

Patroni Medialni: TVP Kultura, Trojmiasto.pl, taniecPOLSKA[pl], Japonia – online, Radio Gdańsk, Wrota Pomorza, Kultura Enter, Gazeta Wyborcza

Organizacja wystawy fotografii Mariusza Kubielasa:

The Commerce Ltd. – Ewa Popiołek (Prezes Zarządu)

 

Projekt Kantor_Tropy realizowany jest przez K. Pastuszak w ramach stypendium „Młoda Polska 2015” MKIDN oraz ze środków Miasta Gdańsk, a także dzięki wsparciu Agency for Cultural Affairs Rządu Japonii w ramach grantu w roku rozliczeniowym 2015.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close