Wersja do druku

Udostępnij

Do jury międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest 2013 (dawniej: Baltic Movement Contest) Klub Żak zaprosił osobistości artystyczne, kuratora festiwali tanecznych oraz ekspertów w dziedzinie tańca współczesnego. W jury zasiadać będą: Tina Eriksson Fredriksson (Szwecja) – kuratorka, producentka, wieloletnia dyrektor artystyczna festiwalu MADE, współodpowiedzialna za program artystyczny Umeå ESK 2014; Ismael Ivo (Brazylia/Niemcy) – tancerz, choreograf, pedagog, od 2005 roku Dyrektor Artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji; Leszek Bzdyl (Polska) – wybitny polski choreograf i tancerz; Martin Sonderkamp (Niemcy) – tancerz, choreograf.

Konkurs odbędzie się w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w terminie 31 maja – 2 czerwca 2013. Jury dokona preselekcji, a następnie będzie oceniać w konkursie głównym, biorąc pod uwagę walory artystyczne, poziom techniki tanecznej, oryginalność, świadomość przestrzeni scenicznej i dramaturgię choreografii. W konkursie przewidziano 3 nagrody: I nagroda – 3.000 Euro, II nagroda – 2.000 Euro i III nagroda – 1.000 Euro.

Konkurs skierowany jest do tancerzy tańca współczesnego (contemporary dance/contemporary ballet) z krajów europejskich, o udokumentowanym dorobku artystycznym lub dyplomowanych tancerzy. Do Konkursu można zgłaszać sola, których premiera odbyła się w terminie między 1 stycznia 2011 roku a 31 stycznia 2013 roku lub specjalnie przygotowane na konkurs (premiera w ramach konkursu), nie krótsze niż 5 minut i nie dłuższe niż 20 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs upływa 28 lutego 2013 roku. Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy i plan oświetlenia scenicznego znajdują się na stronie gdanskifestiwaltanca.pl. Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem.

Jury:

Ismael Ivo (Brazylia/Niemcy) – tancerz, choreograf, pedagog, od 2005 roku Dyrektor Artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji; w latach 1994-2004 był Dyrektorem festiwalu tańca w Wiedniu (International Tanzwochen Wien). Ukończył studia aktorskie i taneczne. Podczas studiów wielokrotnie nagradzany za swoje występy solowe. Współpracował między innymi z takimi choreografami i artystami jak Alvin Ailey Dance Center (Nowy Jork), Johann Kresnik (Niemcy), Ushio Amagatsu (Japonia/Francja), Marcio Aurelio, Yoshi Oida, Koffi Koko, Màrcia Haydée, Carolyn Carlson. Spektakle Francis Bacon i Othello, które powstały we współpracy Ismaela Ivo z Johannem Kresnikiem były prezentowane na całym świecie i zdobyły bardzo wysokie uznanie krytyki i widowni.

Tina Eriksson Fredriksson (Szwecja) – kuratorka, producentka, wieloletnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu MADE Umeå (Szwecja). Aktualnie jest kuratorka programów artystycznych projektu Umeå 2014 European Capital of Culture, pracuje także jako menedżerka i producentka zespołu tanecznego Cristiny Caprioli. W latach 2006-2011 pracowała jako menedżerka i kuratorka w NorrlandsOperan w Umeå (Szwecja), natomiast w latach 1997-2005 pracowała jako kuratorka dla National Public Art Council (Szwecja). W ramach swoich działań kuratorskich i producenckich w grudniu 2012 zrealizowała międzynarodowe interdyscyplinarne sympozjum Weaving Politics w Dansens Hus (Sztokholm); w sympozjum wzięli udział m.in. William Forsythe, Julia Kristeva, Peggy Phelan.

Leszek Bzdyl (Polska) – tancerz, aktor, choreograf, reżyser, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw. Jest laureatem nagród za działalność artystyczną, tj. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (1998) i Prezydenta Miasta Gdyni (1999), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1999), Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), Międzynarodowa Nagroda Teatralna Theatre Pasta – Indie (2007), Odznaczenie Honorowe − Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010). Był również wielokrotnym stypendysta Miasta Gdańsk i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Martin Sonderkamp (Niemcy)tancerz, pedagog, specjalizujący się w technice improwizacji. Występował na najważniejszych festiwalach Europy, USA, Rosji, Azji i Brazylii wielokrotny zdobywca stypendiów kulturalnych za swoje osiągnięcia na polu tańca. Współpracował z takimi choreografami, jak Sharon Smith, Amanda Miller, Katie Duck. Wielokrotnie występował gościnnie w zespole Amandy Miller – Ballet Freiburg/Pretty Ugly.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close