Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś o godz. 21.00 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu (ul Partyzantów 7) odbędzie się premiera spektaklu Istota przygotowana przez kolektyw Polka dot w składzie Ula Zerek, Ula Wasielewska, Grzegorz Kwiatkowski, Trupa Trupa, Iza Izes Sawicka, Tomek Zerek.


Inspiracją przedstawienia stał się Poradnik Gospodyni Wiejskiej z roku 1955. Jak piszą twórcy, to:

„Obszerna księga zawierająca bardzo szeroki zakres różnorodnych porad dla kobiet, od przepisów na kluski, przez instrukcje jak skonstruować koryto dla świń z wahadłową klapą, wskazówki jak opatrzeć rany cięte, a jak szarpane, po wytyczne dotyczące pożycia małżeńskiego i skutki bicia dzieci. Wydanie w sztywnej okładce, porządnie przewertowane.

Kobieta – gospodyni domu, kucharka, zarządca gospodarstwa, maszyna wszystko potrafiąca. W końcu matka, żona, wdowa. Ale też żyjąca istota czująca i pragnąca, wypełniona lękiem. Być może w stereotypowych rolach tkwi też coś pierwotnego i potrzebnego, pomagającego zrozumieć Istotę?”

William Blake podobno zapytał swoją żonę:

Do you pity me? Then I love you

Polka dot to kolektyw artstyczny założony przez Ulę Zerek, którego główną ideą jest współpraca z artystami wywodzących sięz różnych dziedzin sztuki.

Kolejny pokaz w niedzielę 15 lipca.

bilety: 10 zł/15zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close