W ramach Weekendów z tańcem współczesnym Klub Żak zaprasza na Kwiecień z pazurem.

Wersja do druku

Udostępnij

Piątkowy (14 kwietnia) spektakl Wioli Fiuk i Patryka Gackiego z zespołu DzikiStyl Company – Pan zaraz to ambitna propozycja teatralna, łącząca choreografię, tekst i wizualizacje. W sobotę (15 kwietnia) zagości na scenie Sali Suwnicowej Grupa projektowa Sopockiego Teatru Tańca z przedstawieniem inspirowanym twórczością kultowego fotografa – Helmuta Newtona. Przed spektaklem odbędą się warsztaty tańca współczesnego „z pazurem”, prowadzone przez tancerkę STT i h.art company – Różę Kołodę.

Harmonogram:

14 kwietnia 2023, godz. 19.00; Klub ŻAK: Pan Zaraz / DzikiStyl Company

Pan zaraz – spektakl nominowany w kategorii „Najlepszy spektakl teatru tańca” „Gazety Świętojańskiej”.

Anna Jazgarska w kwartalniku „Nietakt!” napisała o nim:

– Warto było czekać na najnowsze przedstawienie Patryka Gackiego i Wioli Fiuk (…) Imponuje ich wewnętrzna spójność, znakomita pod względem konsekwencji semantycznego wywodu i choreograficznego pomysłu (…) co rusz ujawniają się w nim pokłady wyrafinowanego humoru, przekornego, prowokującego.

Z kolei Penny Sheftor („Shakespeare Daily”) w czasie Festiwalu Szekspirowskiego napisała tak:

– Ich atutem jest płynność, pomysłowość i inwencja, to w jaki sposób mogą splatać swoje plastyczne ciała w całkowitej harmonii ze sobą. Podobnie jak w przypadku olimpijskich pływaków synchronicznych, pojawia się totalna symbioza, zanurzenie w siebie i to, co widzimy w harmonii ruchu, zaufania, zależności i wspólnoty. To, gdy wchodzą w interakcję poprzez formę, w której się wyróżniają, to, co zostało rozmyte zalewem tropów, staje się znaczące, szczere i hipnotyczne.

DzikiStyl Company – teatr założony w 2010 roku przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego, profesjonalnych tancerzy i choreografów z bogatym dorobkiem artystycznym. Współpracują z teatrami dramatycznymi, m.in. Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Jaracza w Olsztynie i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Pracują dla telewizji i reklam. Są finalistami programu You Can Dance i choreografami Got to Dance i You Can Dance – Nowa Generacja 2.

Realizatorzy: 

Choreografia i wykonanie: Wiola Fiuk, Patryk Gacki
Współpraca: Laura Adel, Kate van Dalls

Premiera 31 maja 2022 roku, Klub ŻAK
Czas trwania: 45 minut

Uwaga! Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 18. roku życia.

Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

***

15 kwietnia 2023, godz. 17.30; Klub ŻAK: Warsztaty z Pazurem

17.30–18.30 warsztaty Taniec współczesny z pazurem; prowadzenie: Róża Kołoda; 60 minut

Warsztaty tańca współczesnego są przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Na tych zajęciach uczestnicy skondensują energię, skupią się na dynamice ruchu, elementach choreografii, pracy z muzyką, ekspresją i stylem. Po krótkiej rozgrzewce będą pracować nad choreografią bazującą na tańcu współczesnym z elementami voguingu. Na warsztatach można oczekiwać intensywnej pracy ciała, endorfin, swobodnej ekspresjii choreografii, wspólnej eksploracji ruchu, poczucia super zmęczenia i energii do dalszych doznań artystycznych i dobrej zabawy.

Róża Kołoda – tancerka tańca współczesnego i high heels. Współpracuje z Sopockim Teatrem Tańca i h.art company – występowała m.in. w Mist, de light, Rambert.Tryptyk oraz wielokrotnie nagradzanym filmie 7 pieczęć w reżyserii Jacka Krawczyka.

**

15 kwietnia 2023, godz. 19.00; Klub ŻAK: Fason Newtona, Grupa Projektowa STT

O spektaklu Fason Newtona:

Inspiracją do powstania spektaklu Fason Newtona jest twórczość Helmuta Newtona, słynnego fotografa mody XX wieku.

Choreografkom bardzo sprawnie udało się wyeksponować każdą z performerek – nie tylko ich umiejętności ruchowe, ale także mimikę, osobowość. Nie brakuje energicznych choreografii grupowych, opartych na ruchu synchronicznym, modernowo-współczesnym, które imponują precyzją wykonania. Jednocześnie jest też przestrzeń na to, aby podkreślić charakter każdej pojedynczej tancerki. Dzięki temu spektakl, poza udaną dramaturgią zyskuje prawdziwość, którą ciężko wyreżyserować.
– pisała po premierze Beata Miernik w „Dzienniku Teatralnym”.

Grupa projektowa STT to fascynatki tańca współczesnego oraz jazzowego pragnące pogłębiać swoje umiejętności pracując nad projektem. Efektem spotkań są spektakle prezentowane premierowo na deskach Teatru Na Plaży. Kuratorem artystycznym projektu jest Joanna Czajkowska, założycielka i choreografka Sopockiego Teatru Tańca. Zajęcia prowadzą tancerki STT – Joanna Nadrowska i Barbara Jasińska, które tworzą także koncept i reżyserię spektaklu.

Realizatorzy:

Choreografia i koncept: Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska
Wykonanie i współpraca choreograficzna: Anna Andrzejewska, Laura Bromboszcz, Polina Korgopolova, Justyna Matacz, Klaudia Rąba, Amelia Rozmanowska
Reżyseria świateł: Rico
Wideo art: Katarzyna Teresa Turowska

Premiera: 29 maja 2021 roku, Sopot
Czas trwania: 50 minut

***

Wstęp na spektakle i warsztaty płatny

Więcej informacji:

klubzak.com.pl
gdanskifestiwaltanca.pl
facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

Zdjęcie

Grupa Projektowa STT „Fason Newtona” – chor. i konc. Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska. Fotografia: Andrzej Rola

Grafika

Grupa Projektowa STT „Fason Newtona” – chor. i konc. Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska. Fotografia: Chlorkovsky

Zdjęcie

Grupa Projektowa STT „Fason Newtona” – chor. i konc. Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska. Fotografia: Chlorkovsky

Zdjęcie

Grupa Projektowa STT „Fason Newtona” – chor. i konc. Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska. Fotografia: Chlorkovsky

Zdjęcie

Grupa Projektowa STT „Fason Newtona” – chor. i konc. Barbara Jasińska, Joanna Nadrowska. Fotografia: Krzysztof Bzdeń

Zdjęcie

DzikiStyl Company „Pan Zaraz”. Fot. Artur Cichuta

Zdjęcie

DzikiStyl Company „Pan Zaraz”. Fot. Artur Cichuta

Zdjęcie

DzikiStyl Company „Pan Zaraz”. Fot. Artur Cichuta

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close