Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 2 lutego o godz. 19.00 Klub ŻAK w Gdańsku (ul. Grunwaldzka 195/197) zaprasza na premierę spektaklu Wacław N. Jest to solowe przedstawienie autorskie, które przygotowuje Mikołaj Wieczór, związany z grupą Dzikistyl Company. Inspiracją do powstania spektaklu jest postać Wacława Niżyńskiego. Tego samego wieczoru zostanie pokazany spektakl Dzikistyl Company, zatytułowany 7.2 i zainspirowany opisem piekła z poematu Dantego BOSKA KOMEDIA.

Mikołaj Wieczór: WACŁAW N

Od twórcy:

„Inspiracją do powstania spektaklu jest postać Wacława Niżyńskiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych tancerzy baletowych i choreografów, jacy kiedykolwiek pojawili się na deskach teatru. Uprzywilejowana rola męskich partii w balecie, jego charakterystyczne wysokie skoki i artystyczna ekspresja stały się wzorem dla wielu wybitnych tancerzy, takich jak Nuriejew czy Barysznikow i wielu innych. Dzięki niezwykłemu twórczemu nowatorstwu Niżyński zrewolucjonizował sztukę baletową, choć jego kariera trwała jedynie osiem bardzo intensywnych lat, zanim przejęła go w swoje władanie choroba psychiczna.

Spektakl WACŁAW N. będzie próbą odpowiedzi na dwa pytania postawione w książce Boskie szaleństwo Jeffreya A. Kottlera: Dlaczego niektóre wybitne osobowości potrafią przezwyciężyć udręczenie psychiczne i stworzyć nieprzeciętne dzieła sztuki, których artyzm wynika z szaleństwa? Dlaczego wielu artystów poddaje się depresji i często odbiera sobie życie, podczas gdy inni nadludzkim wysiłkiem odzyskują równowagę psychiczną i ofiarowują światu znakomite, często genialne dzieła?.

Chciałbym za pomocą szeroko pojętego tańca współczesnego z elementami breakingu nie tylko przybliżyć widzom sylwetkę Niżyńskiego, ale także sprowokować wśród nich inny sposób myślenia o tańcu i współczesnych tancerzach takich jak ja. Tancerzach, którzy odważają się odchodzić od głęboko zakorzenionych zasad tańca modyfikując go w ten sposób, aby tworzył nową jakość. Moim zadaniem jest stworzenie spektaklu, który widz jest w stanie „przeczytać”. Innymi słowy, moje działania sceniczne będą miały za zadanie wprowadzenie widza w świat, który uda mu się zrozumieć i poprawnie zinterpretować.

Dzikistyl: 7.2.

Wiola Fiuk: „Spektakl został zainspirowany opisem piekła z poematu Dantego Alighieri BOSKA KOMEDIA.
7.2 podejmuje próbę uchwycenia niuansów ludzkiej psychiki, jej siły i słabości zarazem. Bohaterami przedstawienia są ludzie, w których działania wpisane są grzechy główne. Każda postać musi skonfrontować się z podłym światem, każda poszukuje odpowiedzi, próbuje stawiać tezy, ale często w obliczu wyboru jest zupełnie bezbronna. Bohater zmuszony jest też skonfrontować się ze sobą samym, ponieważ dopóki nie rozgryzie własnej tajemnicy-cierpi i tworzy wokół siebie swoje własne piekło.

Spektakl pokazuje również kruchość zawiązujących się relacji w kontekście przesytu postaw dozwolonych, codzienność splecioną z rytualnym dokonywaniem decyzji, a także stawia ważne pytania na temat duchowych i osobistych zmagań współczesnego człowieka: Jaka powinna być postawa jednostki w obliczu konwenansu i nadmiaru oczekiwań, które generuje społeczeństwo? Czy z biegiem czasu grzechy główne uległy trywializacji wpisując się w życie codzienne na takim poziomie, że mogą być niezauważane? Co dzieje się z ludzką moralnością w obliczu wyzwań, jakie stawia nam otaczająca rzeczywistość? Czy trafne jest stwierdzenie, że ludzie często robią nie to, co trzeba, aby osiągnąć swój cel? Jak wygląda moralność mężczyzny, a jak kobiety i gdzie przebiega granica zmieniająca ludzki system wartości? Każdy wie, czym jest dobro, ale czy każdy potrafi być dobry? Co sprawia, ze postać żyjąca zgodnie ze swoimi ideałami stwierdza, że nie należy do nikogo innego, jak tylko do samego siebie?”

Spektakl jest kolejną produkcja kolektywu tanecznego Dzikistyl Company znanego z takich produkcji jak Dzieci innego Boga, Streetwise, Great Dictator, czy Nie-Boska Komedia produkcja Teatru Wybrzeże. Tym razem najważniejsza będzie narracja.

WACŁAW N. / MIKOŁAJ WIECZÓR / premiera

Reżyseria: Patryk Gacki / wykonanie: Mikołaj Wieczór / muzyka: Stefan Wesołowski / zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

7.2 / DZIKISTYL COMPANY

Pomysł: Patryk Gacki / choreografia: DZIKISTYL COMPANY / tańczą: Wioleta Fiuk, Helena Genjalyan, Mikołaj Wieczór, Marcin Powszuk / scenografia: Beata Targosz / wizualizacje: Andrzej Rajkowski / muzyka: Igor Murkof / premiera w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2013, projekt: Trójmiejska Korporacja Tańca

BILETY
25 zł – normalne / 15 zł – studenci* i na Kartę do Kultury* / 10 zł – uczniowie* / 5 zł – na Kartę Dużej Rodziny* / 3 zł – na Kartę Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)
Bilety obejmują 2 spektakle.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu ŻAK codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Odbiór rezerwacji nie później niż pół godziny przed imprezą. / Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. / Liczba biletów zniżkowych na KARTĘ DO KULTURY i KARTĘ DUŻEJ RODZINY limitowana. / Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close