Wersja do druku

Udostępnij

Dziś o godz.19.00 w ramach VI Gdańskiego Festiwalu Tańca „SoundSpaceS”w Klubie Żak wystąpi międzynarodowej sławy pianista i kompozytor Volker Bertelmann aka Hauschka oraz tancerz pochodzący z Mozambiku, znany między innymi z zespołu Sasha Waltz & Guests, spotkają się na scenie Żaka, żeby zabrać widzów w niepowtarzalną podróż. Dwójka artystów porzuca bezpieczne ramy kompozycji muzycznej i choreograficznej, by odkrywać nowe jakości dźwięku i ruchu zrodzonego z improwizacji. Występ An encounter of improvised music & dance spina dwa flagowe projekty Klubu Żak – Dni Muzyki Nowej i Gdański Festiwal Tańca.

 

Hauschka to artystyczny pseudonim niemieckiego pianisty Volkera Bertelmanna, który szerokiej publiczności dał sie poznać przez ciekawy dobór repertuaru – od muzyki klasycznej do eksperymentalnej. Od 2004 roku nagrał siedem albumów, na których zgłębiał możliwości fortepianu preparowanego. Poprzez modyfikowanie wnętrzności fortepianu za pomocą folii aluminowej, taśmy klejącej, plastikowych butelek, dzwoneczków czy piłeczek ping-pongowych przekształcił ten instrument w małą sekcję rytmiczną. Muzyka Hauschki to niezwykle zorganizowana „twórcza deformacja” dźwięków klasycznego instrumentu, z których zbudowane są bajkowe kompozycje. Pracował z wieloma utalentowanymi muzykami, m.in. Music A.M czy zespołem Múm.

Edivaldo Ernesto – tancerz, choreograf, pedagog. Współpracował z takimi artystami jak David Zambrano, Mat Voorter, Robert Hilton, Faustin Linyekula, Sasha Waltz. Występował między innymi w projekcie Sascy Waltz Dialoge Freiburg w 2005, a od 2008 jest stałym członkiem zespołu Sasha Waltz & Guests. Od momentu legendarnego duetu z amerykańskim perkusistą Robynem Schulkowskim Edivaldo Ernesto rozwija swoją pasję do improwizacji. 

 

Natomiast o godz. 20.30 odbędzie się na premiera spektaklu Drzewo Larysy Grabińskiej: „Drzewo” to spektakl o zjawisku absolutnie doskonałym, jak istnienie drzewa. Drzewo – jako odbiorca i wyraziciel podstawowej energii życia – miłości. Drzewo, które całe sobą wyraża: kocham. Od ko-rzenia, wzdłuż ko-ry, aż po krańce ko-rony…

 

 

koncept, choreografia i wykonanie: Larysa Grabińska / muzka na żywo: Bartosz Winiecki, Marcin Grabiński, Marta Sapierzyńska i goście / światła: Adam Akerman / wizualizacje: Bartosz Winiecki

 

Larysa Grabińska – tancerka, instruktorka tańca, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim (klasa fortepianu). Pierwsze doświadczenia taneczne zdobywała w zespole tańca nowoczesnego w Lidzbarku Warmińskim, prowadzonym przez Krystynę Grabińską. Potem tańczyła i współtworzyła w Teatrze Tańca Uniwersytetu Gdańskiego. Występowała w spektaklach choreografów Sopockiego Teatru Tańca (m.in. Infantka). Współtwórczyni spektakli: Panna młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak… z Marią Miotk (2008), Nie deptać trawnika (rezydencja/premiera 2009, Klub Żak w Gdańsku). Największy wpływ na jej kondycję i świadomość taneczną wywarli: Aleksandra Jaworska (Kielecki Teatr Tańca), Anna Haracz, Iwona Gilarska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Julia Mach, Anna Krysiak, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska.

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

 

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Klub ŻAK / 80-266 Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197

Miejska Instytucja Kultury

tel. /  fax: (+48) 58 344 05 73, 58 345 15 90

biuro@klubzak.com.pl ; www.klubzak.com.pl

 

 Więcej:

www.gdanskifestiwaltanca.pl

www.facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close