
Fot. materiały organoizatorów
Finałem warsztatów odbywających się w ramach festiwalu będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza, która odbędzie się 19 lipca o godzinie 20.00 w Gdańsku (Centrum Świętego Jana, ul. Świętojańska 50), będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii. Do tańca grać będą uczestnicy warsztatów wraz z Vegarem Vårdalem oraz kapelą Tęgie Chłopy. Tańce polskie animować będzie Marta Domachowska, zaś tańce norweskie Marianne Dahl.
Więcej:
Warsztaty polskich tańców tradycyjnych
Warsztaty taneczno-instrumentalne norweskie Prowadzenie: Vegar Vårdal i Marianne Dahl
Tęgie Chłopy wystąpią w Gdańsku składzie:
Mateusz Kowalski – akordeon
Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Michał Żak – klarnet
Emmanuel Levy – trąbka
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Michał Maziarz – skrzypce
Marcin Żytomirski – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
KAPELA TĘGIE CHŁOPY – kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel, ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013). Większość z nich współtworzy wiele cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego. Wreszcie – razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. Do Tęgich Chłopów należy również wnuk Stanisława Witkowskiego, młody trębacz Damian Janda, który kontynuuje tym samym rodzinne tradycje muzyczne. Kapela występuje w różnych konfiguracjach i rozmiarach, zależnie od sytuacji na parkiecie.
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Więcej o festiwalu: www.dzwiekipolnocy.pl