Wersja do druku

Udostępnij

Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Tytuł „Perforacje” odnosi się do wielofunkcyjnego działania „perforacji” – tworzenia otworów, z drugiej zaś strony odnosi się do „racji” – impulsu, przyczyny, prawdy, które mogą w nasze życie wnieść dzieła sztuk performatywnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

 

Pierwsza odsłona projektu nosi tytuł PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY i polega na interdyscyplinarnym podjęciu tematu wody – jednego z głównych zasobów Miasta Gdańsk, który tworzy jego niepowtarzalny charakter i jest budulcem tożsamości lokalnej. Woda znajdująca się w podtytule projektu w oczywisty sposób wiąże się także z Obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Ważną inspiracją dla pierwszej edycji projektu Perforacjejest także książka japońskiego badacza Masaru Emoto zatytułowana Woda – obraz życia, a także trudny temat wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii i wspomnień uchodźców, dla których woda była jedyną drogą ucieczki.

 

Wśród artystów zaproszonych do współtworzenia projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY są m.in. Barbara Kinga Majewska (nominowana do Paszportów Polityki za rok 2015), rzeźbiarka Adriana Majdzińska, Joanna Duda (zdobywczyni Złotej Płyty w 2015), tancerka Aya Irizuki (znana m.in. z filmów Hanami – kwiat wiśni i Fukushima moja miłoś” w reż. Doris Dörrie), Yuko Kawamoto (Japonia), Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka i tancerka Aurora Lubos oraz artystki wizualne – Anna Domańska, Zuzanna Klein.

W ramach projektu powstanie polsko-japoński spektakl/instalacja pt. Pamięć wody autorstwa Joanny Dudy, Yuko Kawamoto (Japonia), Katarzyny Pastuszak, Barbary Kingi Majewskiej, Aleksandry Śliwińskiej. Pamięć wody powstanie z elementów wody, wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii i materialnych obiektów poddawanych w trakcie spektaklu procesowi rozkładu.

 

W ramach projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY powstanie także rzeźba/instalacja autorstwa Adriany Majdzińskiej zatytułowana Hado – pamięć wody i bezpośrednio nawiązująca do koncepcji Masaru Emoto.

 

W ramach projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY zaprezentowane zostaną także dwa performansy Aurory Lubos Z morza i Witajcie/Welcome podejmujące temat europejskiego kryzysu uchodźców i ich często anonimowej śmierci w morzu. Również Anna Domańska wpisze się w nurt odkrywania trudnej relacji uchodźców z wodą w swojej pracy wideo zatytułowanej Opowieści z wody odnoszącej się do niebezpiecznej przeprawy przez morze egejskie z Turcji do Grecji, którą podjęło setki tysięcy osób głównie z Syrii, ale też i z innych krajów wrzącego regionu.

 

Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja spektaklu Thread Clay japońskiej tancerki Aya Irizuki, w którym artystka ucieleśnia podwodne historie.

 

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany „Liquid Video Session”, na który składają się wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia.

 

W ramach projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY zaprezentowana zostanie także instalacja wideo pt. Zobacz. Nie widzę. Zuzanny Klein, dla której punktem wyjścia jest nagrana przypadkowo scena ledwo widocznego topiącego się w oddali człowieka.

 

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu prezentowane będą w miejscach związanych z wodą oraz ośrodkach partnerskich: Centrum WL4 nad Motławą, Klub Żak, Plaża Brzeźno.

 

Integralnym elementem projektu jest cykl otwartych warsztatów artystycznych oscylujących wokół tematu wody dla podopiecznych Ośrodka MONAR Gdańsk-Matarnia i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Głucho-niewidomych „Sinol” Gdańsk. Wszystkie warsztaty są bezpłatne i zakończone pokazami powarsztatowymi. Warsztaty obejmują następujące dziedziny: rzeźba/instalacja wizualna (prowadzenie: Adriana Majdzińska), improwizacja muzyczna (prowadzenie: Joanna Duda), taniec i teatr (prowadzenie: Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska). W ramach projektu powstanie również film autorstwa Anny Domańskiej dokumentujący proces warsztatowy.

 

Projekt realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk oraz w ramach stypendium artystycznego Katarzyny Pastuszak otrzymanego od Marszałka Województwa Pomorskiego.

Dokumentacja całości projektu – Maciej Sierpień.

 

Specjalne podziękowania dla Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego oraz Centrum WL4 w Gdańsku za wspaniałą współpracę.

 

HARMONOGRAM GŁÓWNYCH WYDARZEŃ W RAMACH PROJEKTU:

 

23 września Plaża Brzeźno

START: g. 17.00, wstęp wolny

– wernisaż instalacji Opowieści z wody autorstwa Anny Domańskiej

– wernisaż instalacji Hado – pamięć wody autorstwa Adriany Majdzińskiej

– wernisaż instalacji Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

– wernisaż instalacji Zobacz! Nie widzę. autorstwa Zuzanny Klein

 

24 września Plaża Brzeźno

START: g. 17.00, wstęp wolny

– performance Aurory Lubos Z wody

– instalacja Opowieści z wody autorstwa Anny Domańskiej

– instalacja Hado – pamięć wody – autorstwa Adriany Majdzińskiej

– instalacja Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

– instalacja „Zobacz. Nie widzę.” autorstwa  Zuzanny Klein

 

2 października Klub Żak

START: g. 19.00, wstęp biletowany

– spektakl japońskiej tancerki Aya Irizuki (Japonia) Thread Clay/ 東京版” – wydarzenie towarzyszące, bilety do nabycia w kasie Klubu Żak (www.klubzak.com.pl

 

21 października Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

START: g. 19.00, wstęp wolny

– wernisaż instalacji Opowieści z wody autorstwa Anny Domańskiej

– wernisaż instalacji Hado – pamięć wody autorstwa Adriany Majdzińskiej

– wernisaż instalacji Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

– wernisaż instalacji „Zobacz. Nie widzę.” autorstwa Zuzanny Klein

 

22 października Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

START: g. 19.00, wstęp wolny

– performans Aurory Lubos Witajcie! /Welcome!

– instalacja Opowieści z wody autorstwa Anny Domańskiej

– instalacja „Hado – pamięć wody autorstwa Adriany Majdzińskiej

– instalacja Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

– instalacja Zobacz. Nie widzę. autorstwa Zuzanny Klein

 

23 października Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

START: g. 19.00, wstęp wolny

– premiera spektaklu/instalacji Pamięć wody Barbara Kinga Majewska, Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska, Yuko Kawamoto, Bartosz Cybowski

 

24.10 Centrum WL4 – Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)

START: g. 19.00, wstęp wolny

pokaz spektaklu/instalacji Pamięć wody Barbara Kinga Majewska, Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska, Yuko Kawamoto, Bartosz Cybowski

– prezentacja filmu autorstwa Anny Domańskiej dokumentującego warsztaty prowadzone w ramach projektu z udziałem podopiecznych Monaru Gdańsk-Matarnia i osób niewidomych z WTZ przy Spółdzielni Sinol Gdańsk

 

Do pobrania:

Opisy poszczególnych wydarzeń

 

Patroni medialni:

TVP Kultura
Trójmiasto.pl

Magazyn Torii

Japonia.online

Pomorskie.eu – Wrota Pomorza

 

Partnerzy:

Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury

MONAR Gdańsk – Matarnia

Grupa LOTOS S.A.

MOSiR Gdańsk

Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close