Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu Klub Żak w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę projektu Trójmiejski Punkt Taneczny.Projekt realizowany dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach projektu Scena dla Tańca 2013. W ramach projektu zaprezentujemy spektakle z Polski, które nie były dotąd prezentowane w Trójmieście. Różnorodny program projektu złożony ze spektakli młodych polskich choreografów i młodych zespołów (Karol Tymiński, Studio Matejka, Ramona Nagabczyńska, Izabela Szostak i Jakub Słomkowski), pozwoli na ukazanie różnych nurtów polskiego tańca współczesnego. Warto dodać, że znaczna część programu projektu „Trójmiejskiego Punktu Tanecznego” składa się ze spektakli, które powstały w ramach cyklu RE//MIX organizowanego przez komunę//warszawę. Spektakle te odnoszą się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu, dzięki czemu pozwalają na nowe, krytyczne i twórcze spojrzenie na relacje między tradycją i nowoczesnością. Po spektaklach zapraszamy publiczność do rozmowy z tancerzami, podczas której omówione zostaną wybrane elementy tematyczne i kompozycyjne danego spektaklu oraz jego cechy charakterystyczne.

Na scenie Żaka swoje spektakle zaprezentują między innymi tancerz i choreograf Karol Tymiński (Doll House, 7 kwietnia o godz.19.00) oraz zespół Studio Matejka z Wrocławia (Awkward Happiness, 21 kwietnia, godz. 19.00). Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa z udziałem artystów i publiczności.

O spektaklach:

DOLL HOUSE / Karol Tymiński

Utopijna wizja amerykańskiego społeczeństwa lat pięćdziesiątych, a w szczególności ikona kobiety i przypisane jej role stanowią centralną oś spektaklu Doll House. Wychodząc od krytycznej analizy feministycznej, oscylując pomiędzy fikcją teatru a teatralnością rzeczywistości, performer zostaje skonfrontowany z imperatywem perfekcjonizmu, który w pop kulturze sam w sobie stanowi ikonę w skali globalnej.

Produkcja: Fundacja Burdąg, Fundacja C/U, Open Latitudes (Latitudes Contemporaines- Lille, Les Halles – Bruxelles, L’Arsenic – Lausanne, Le Manège-Mons/Maison Folie, Festiwal Ciało/Umysł) w ramach programu Kultura Unii Europejskiej, przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca, Instytutu Adama Mickiewicza, Free Art Fusion, Mica Moca

AWKWARD HAPPINESS or Everything I don’t remember about meeting you /Studio Matejka

Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowaną książkami NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU Milana Kundery i L’EUPHORIE PERPÉTUELLE (WIECZNA EUFORIA) Pascala Brucknera. Dwie pary wyruszają w niełatwą życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Jesteśmy świadkami konfrontacji, w których ścierają się cztery punkty widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć (lub nie). Czas nakłada na płótno związku kolejne warstwy piękna, sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Czy obraz w lustrze, w którym odbija się relacja dwojga ludzi może przybliżyć nas do zrozumienia szczęścia? Czy szczęście jest czymś, czego szukamy w drugiej osobie, ale co nie może znaleźć pełnego spełnienia? W spektaklu wykorzystano przede wszystkim teksty i dialogi autorstwa aktorów Studia. Są one owocem dwóch lat pytań i refleksji na temat związków międzyludzkich, szczęścia, marzeń i pragnień. Aktorzy przywołują także punkty widzenia innych autorów, czerpiąc inspiracje z poezji i prozy Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischerera, Yehudy Amichaiego i Milana Kundery. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo w postaci sampli w harmonii z tym, co dzieje się na scenie. Wykorzystano także współczesne utwory jazzowe i kompozycje instrumentalne.

Autorzy: Matej Matejka, Guillaumarc Froidevaux, Zuzana Kakalikova, Daniel Han, Magdalena Koza / Reżyseria: Matej Matejka, Bryan Brown / Aktorzy: Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, Magdalena Koza / Muzyka: Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, / Współpraca muzyczna: Ditte Berkeley / Współpraca nad partyturą ruchową: Vivien Wood / Kostiumy: Agnieszka Katyńska / Światło: Marcin Wójcik / 60 min. / Spektakl w językach polskim, angielskim i francuskim.

Studio Matejka – to laboratorium teatru fizycznego prowadzące badania w zakresie technik performansu XXI wieku, które funkcjonuje ponad granicami – między poszczególnymi gatunkami performansu, różnymi technikami treningowymi oraz między ekspresją indywidualną a rezonansem grupowym. W toku praktycznych badań aktorzy rozwijają sprawność, by móc „wypowiedzieć się” fizycznie, wykorzystując różne myśli, obrazy i słowniki. Celem Studia Matejka nie jest stworzenie czegoś „odmiennego” od istniejących praktyk performatywnych i systemów treningowych. Traktujemy istniejące metody jako punkt wyjścia do poszukiwań pedagogicznych i twórczych, tworząc mapę odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności, i włączamy je do powstającej pracy.

***

Więcej informacji o programie Scena dla tańca 2013: http://www.scenadlatanca.pl

BILETY:

25 zł – normalne / 15 zł – studenci* i na Kartę do Kultury* / 10 zł – uczniowie* / 5 zł – na Kartę Wielodzietnej Rodziny* / 3 zł – na Kartę Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. / Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane. / W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie przedstawień.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close