Wersja do druku

Udostępnij

Pięć projektów (spektakle solowe) zostanie zrealizowanych w Klubie Żak w ramach projektu „Rezydencja/Premiera” w okresie od lutego do czerwca 2012. Premiery odbędą się podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca (13-22 lipca).Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu (3000 zł), przestrzeń do prób, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję oraz będą pracować pod okiem trenera – cenionego tancerza oraz choreografa.

W tegorocznej edycji programu rezydencja/premiera zgłoszono 15 projektów: 2 do Leszka Bzdyla, 4 do Pii Meuthen i 9 do Shang Chi Suni. Wszystkie zgłoszone kandydatury spełniły wymogi formalne.

Komisja w składzie: Agata Brzóska – pracownik programowy ds. teatru, Katarzyna Pastuszak – pracownik programowy ds. teatru i kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz Magdalena Renk Grabowska – dyrektor Klubu Żak i koordynator Trójmiejskiej Korporacji Tańca zdecydowała o wyborze 5 projektów:

1. Świadome śnienie – Wioleta Fiuk. Praca z Leszkiem Bzdylem.
2. O mnie i trochę o Tobie – Liwia Bargiel. Praca z Pią Meuthen.
3. Kręgonodzy – Natalia Wilk. Praca z Pią Meuthen.
4. Godziny – Małgorzata Szymula. Praca z Shang Chi Suni.
5. Let me out – Aureliusz Ryś. Praca z Shang Chi Suni.

Informacja o zwycięzcach:

Wioleta Fiuk– tancerka współczesna, zwyciężczyni III edycji You Can Dance, ukończyła trzymiesięczny kurs w Broadway Dance Center w Nowym Yorku (balet/modern). Brała indywidualne lekcje tańca klasycznego u Svetlany Basyrovej-Potargowich, Iwony Runowskiej, Dorit Koppel, Dariusza R. Hochmana i Andreya Silantieva oraz uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Briana Freedmana, Jacka Łumińskiego, Thierry Vergera, Nadię Ira Kodiche, Irinę Nowakowską, Sheilę Barker, Tracie Stanfield, Brice Mousset, Ginger Cox. Tańczyła m.in. w Kotach Andrew Lloyd Webbera i All that jazz between us. Instruktorka tańca w Egurrola Dance Studio. Tańczy w clipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D. W 2011 roku współtworzy DZIKISTYL COMAPNY i spektakl Dzieci innego Boga (premiera w ramach III Gdańskiego Festiwalu Tańca) oraz tańczy w Nie Boskiej Komedii (Teatr Wybrzeże, 2011)

Liwia Bargieł– absolwentka Konserwatorium Tańca Współczesnego Laban Centre w Londynie. Medalistka mistrzostw Polski i Europy w tańcu nowoczesnym. Współpracowała m.in. z choreografami: Tomem Dale, Tomem Roden, Garrym Lambert. Jej choreografie pokazywane były w Bonnie Bird Theater w wieczorze najlepszych choreografii studentów drugiego roku Laban Centre. Po ukończeniu studiów współpracowała z Warszawskim Teatrem Tańca, jak również zajęła się tworzeniem własnych prac. Razem z Magda Grabowską tworzy Mala duet. Jej choreografie były prezentowane w Galerii Turbo na ASP w Warszawie, na festiwalach Re:wizje, Go,go dance!, FAMA.

Natalia Wilk – studentka IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna). Ukończyła studia licencjackie na kierunku politologia na katowickim Uniwersytecie Śląskim. Jej taneczny background wywodzi się z trenowania pływania oraz innych aktywności sportowych. Od kilku lat angażuje się w liczne taneczne festiwale i warsztaty na całym świecie (Konferencja Tańca, Bytom, SommerLab we Frankfurcie, projekt badawczy w San Diego). Jej zainteresowanie tańcem dotyczy także jego teoretycznych aspektów w szczególności krytyki. Swoje teksty publikuje na e-teatr.pl i w lokalnych mediach. Inspiracje i życiową energię czerpie najintensywniej z podróży – najczęściej autostopowych podczas których spotyka rzesze intrygujących ludzi.

Aurelisz Ryś– ukończył Państwowe Studium Wokalno – Baletowe w Gliwicach oraz Institute for Dance Arts na Uniwersytecie Brucknera w Linz (Austria), gdzie w 2009 obronił tytuł licencjata w zakresie tańca współczesnego oraz pedagogiki tańca. Zainteresowanie różnorodnymi technikami ruchu oraz fascynacja kulturą Orientu zaowocowały rocznym pobytem w Szkole Kung Fu Shaolin w Chinach. Występował na scenach w kraju i zagranicą (Austria, Francja, Luksemburg). Współpracował z takimi choreografami jak Rose Breuss, Annette Lopez- Leal, Zofia Dąbrowska czy Susan Oswell.

Małgorzata Szymula– absolwentka Salzburg Experimental Academy of Dance w Austrii (2011 r.). W tym okresie wzięła udział w projektach i spektaklach realizowanych w ramach Akademii. Zdobywała również doświadczenie w Belgii, Francji, oraz USA, gdzie brała udział w warsztatach i letnich rezydencjach. Swoja ścieżkę rozwoju rozpoczęła w 1999 w Gdańsku, gdzie nauki pobierała głównie pod okiem tancerzy teatru Dada von Bzdülow oraz W&M, a następnie w Krakowie. pod okiem Iwony Olszowskiej w Eksperymentalnym Studiu Tańca, w którym wystąpiła w kilku choreografiach jej autorstwa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close