2 grudnia 2023 o godz. 19.00 w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera spektaklu Karnawał zwierząt  w choreografii Katarzyny Kozielskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Trwają próby do premiery baletowej Karnawału zwierząt  Camille’a Saint-Saënsa. To nowa propozycja baletowa kierowana nie tylko dla miłośników tańca, ale również dla rodzin i tych najmłodszych widzów, dla których będzie to pierwsze spotkanie w tą formą sztuki. Spektakl w choreografii Katarzyny Kozielskiej przeniesie widzów w fantastyczny świat zwierząt, wykorzystując różne techniki tańca.
Jest to pierwsza niezależna odsłona tego cyklu utworów w Operze Bałtyckiej, ostatnie jego wykorzystanie miało miejsce w 1970 roku w jednej z części wieczoru baletowego W krainie zwierząt, na który składały się dwie baśnie baletowe napisane przez Andrzeja Żurawskiego. Choreografię przygotowali wówczas Janina Jarzynówna-Sobczak i Piotr Schulz.

Karnawał zwierząt to cykl miniatur wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Utwór, określany przez kompozytora jako fantazja zoologiczna, miał powstać jako żart muzyczny. Początkowo wykonywany podczas prywatnych spotkań towarzyskich podobno bawił słuchaczy do łez. Camille Saint-Saëns odmawiał jednak zaprezentowania go szerszej publiczności, ostatecznie partytura Karnawału zwierząt została wydana dopiero po śmierci kompozytora. Dzieło szybko zyskało ogromną popularność. W tej odsłonie kierownictwo muzyczne nad zespołem objął Piotr Mazurek.
Scenografia i kostiumy zostały zaprojektowane przez Joannę Borkowską, której projekty opierają się na pewnej umowności – zwierzęta mają pozostać rozpoznawalne dla dzieci, choć nie będą przedstawione w sposób dosłowny.

Katarzyna Kozielska – choreografka działająca głównie na licznych zagranicznych scenach baletowych. Absolwentka prestiżowej John Cranko Schule w Stuttgarcie, wieloletnia tancerka zespołu Stuttgart Ballet. Jako choreografka pracuje od 2011 roku. Przygotowała spektakle m.in. dla niemieckiego Chemnitz Ballet, czeskiego Baletu Narodowego, English National Ballet School, francuskiego Arles Youth Ballet oraz estońskiego Baletu Narodowego. W 2021 roku zadebiutowała w USA spektaklem Ode dla Tulsa Ballet.


Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek
choreografia: Katarzyna Kozielska|
scenografia i kostiumy: Joanna Borkowska

Premiera w Operze Bałtyckiej 2 grudnia 2023
Kolejne spektakle: 3, 6-10, 14-17 grudnia 2023 oraz 8-11 lutego 2024

Bilety w kasie Opery Bałtyckiej i na www.operabaltycka.pl

Partnerem premiery Karnawału zwierząt jest Gdański Ogród Zoologiczny.

Partnerem wydarzeń artystycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku w 2023 roku jest „Ruch Muzyczny”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close