Wersja do druku

Udostępnij

W srodę 17 grudnia o godz. 19.00  Teatr Dada von Bzdülöw zaprasza do Teatru Wybrzeże (Scena Malarnia, ul. Świętego Ducha 2) w Gdańsku na swoją 46 premierę. Spektakl Transmigrazione di fermenti d’amore jest ósmą pracą współprodukowaną przez Teatr Wybrzeże od 2008 roku (Barricade of Love, Czerwona Trawa, Le Sacre, Duety nieistniejące, Celebration, Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś, Enclave 4/7). W przedstawieniu, obok założycieli i liderów artystycznych Teatru Dada  –Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla, wystąpią: Daniela Komędera, tegoroczna absolwentka Wydziału Teatru Tańca Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydział zamiejscowy w Bytomiu) oraz Paweł Grala co dzień związany z łódzką Pracownią Fizyczną. Przy realizacji przedstawienia uczestniczyli stali współtwórcy Teatru Dada von Bzdülöw: muzykę skomponował Mikołaj Trzaska, wizualizacje przygotował Maciej Salamon, członek grupy KRECHA oraz wykładowca gdańskiej ASP; kostiumy opracowała Katarzyna Piątek, a reżyserię świateł zaprojektował Michał Kołodziej.

 

Kolejne prezentacje zaplanowane są w dniach 18-19 grudnia.

 

Leszek Bzdyl o spektaklu:

Czy jest na całym bożym świecie choć jeden człowiek, którego ominęłyby transmigracje miłosnych poruszeń? Jeśli jest, a wolność od szału i gorączki daje mu pełną satysfakcję, to trzeba zauważyć, że mała w tym jego zasługa. Ot tak właśnie zaplątały się zwoje DNA danego osobnika a neurobiologiczna wyjątkowość skierowała jego uwagę poza te miejsca, gdzie panoszy się miłość. Ale skoro wszyscy inni, czynem lub myślą, doświadczają miłosnego fermentu, to dlaczego nie zanurzyć się po raz kolejny w te uniesienia, drżenia, pragnienia, które, jeśli już staną się naszym udziałem, to powodują cudowny stan paraliżu wszelkich innych aktywności, które nie prowadzą bezpośrednio do zaspokojenia?

 

Transmigrazione di fermenti d’amore nie będzie opowiadać o niczym innym, jak tylko o tych chwilach, kiedy nasz mózg zawiesza swoją aktywność poznawczą i prowadzi nas ku zatopieniu się w tym, co lubimy nazywać bliskością.

 

Nie interesuje nas to, jak wielkim problemem może być brak miłosnego spełnienia.

Nie interesują nas skomplikowane konsekwencje „miłosnych chorób”.

 

W Grande Bellezza Paolo Sorrentino, najsensowniejszym i najpiękniejszym filmie ostatnich lat, pada zdanie: „Wszyscy żyjemy na krawędzi rozpaczy.”. Nie potrafimy się od tych słów uwolnić i od zadziwiająco odmiennego wobec tych słów obrazowania, które wypełnia to kino. Jest jakaś ciągłość pomiędzy Dekameronem Boccaccia, światem Felliniego, a tym, czym wypełnione jest Wielkie piękno. Pracując nad Transmigrazione korzystamy z tej formy opowiadania i kłaniamy się włoskiej, sensualnej wrażliwości. Mamy nadzieję, że ten trop pomoże widzom bawić się witalnością, ironią i sentymentalizmem Transmigracji miłosnych poruszeń.

 

Zapraszamy widzów do teatru, w którym mówi się po włosku, czyli w języku, który już nic znaczy, bufonada i klaunada mieszają się z intymnością, a temperatura uczuć zależna jest od kierunku wiatru.

 

Tekst wykorzystany w przedstawieniu Transmigrazione di fermenti d’amore

 

Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska

Muzyka: Mikołaj Trzaska

Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Daniela Komędera,

Leszek Bzdyl, Paweł Grala

Wideo: Maciej Salamon

Kostiumy: Katarzyna Piątek

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Premiera: 17 grudnia na Scenie Malarnia

Kolejne spektakle: 18, 19 grudnia na Scenie Malarnia

Produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk.

 

 

Logo Miasto Gdańsk (miniaturka)    Dada-Logo-male (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close