Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12-13 marca o godz. 15.00 odbędzie się inauguracja projektu Taneczna misja vol. 2 – dwie prezentacje spektaklu LABirynt. Projekt realizowany jest w Miejskim Teatrze Miniatura (Aleja Grunwaldzka 16) we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016. Twórcy zapraszają niemowlęta, nawet te kilkumiesięczne, do niezwykłego, teatralnego doświadczania świata. LABirynt to interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę: Wybierzcie się ze swoimi dziećmi w tę zachwycającą i kreatywną podróż. Wejdźcie w labirynt doświadczeń zmysłowych, poruszcie ciałem, umysłem, wyobraźnią.

 

Instalacja wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce w 2006 roku, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i od tej pory z sukcesem rozgościł się w repertuarach prawie wszystkich teatrów w Polsce. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, spektakle dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat –  twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Te spektakle, pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza, chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością i wspólnie przeżyta przygoda. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Teatr dla najnajmłodszych to spotkanie w bezpiecznej, intymnej, przytulnej atmosferze. To również niepowtarzalna okazja dla rodziców, by przyjrzeć się swojemu dziecku w zupełnie nowej sytuacji oraz pogłębić z nim relację.

 

Takim właśnie doświadczeniem będzie również LABirynt – instalacja jest połączeniem wieloletniej pracy jej twórców na obszarze teatru dla dzieci najnajmłodszych, z zupełnie nowatorską pracą nad ciałem w kontekście działań z niemowlętami i ich rodzicami oraz opiekunami.

 

Więcej o twórczości dla najnajmłodszych przeczytacie na blogu autorki projektu:

alicjamorawskarubczak.tumblr.com/search/najnaje

 

 

 

koncepcja, reżyseria, choreografia: Alicja Morawska-Rubczak

scenografia: Anna Dziedzic

muzyka, multimedia: Wojciech Morawski

 

Obsada:

Anna Dziedzic/Magda Wolnicka (taniec)

Monika Kiwak (taniec)

Wojciech Morawski (muzyka)

 

dla widzów od 0-3 lat / czas trwania 40 min.

Premiera: 29 maja 2015, Opolski Teatr Lalki i Aktora

 

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” przyznanego Alicji Morawskiej-Rubczak.

 

 Młoda Polska (miniaturka)

 

Taneczna misja vol. 2 to projekt Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, który kontynuuje ideę zapoznawania publiczności teatru ze sztuką tańca zapoczątkowany podczas projektu Taneczna misja w 2014 roku. W trakcie projektu zaprezentowane zostaną trzy spektakle dobrane tak, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców teatru. Chcąc przybliży odbiorcom sztukę tańca współczesnego, organizatorzy uzupełnili program o warsztaty towarzyszące wszystkim prezentacjom. Ze względu na interaktywny charakter samego spektaklu LABirynt, warsztat Alicji Morawskiej-Rubczak będzie skierowany do twórców – aktorów i tancerzy, którzy skupią się na idei i specyfice tworzenia teatru tańca dla  bardzo małych dzieci.  Koordynatorką projektu jest Ula Zerek.

 

 

Projekt Taneczna misja vol 2 został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

Logo Scena dla tańca (miniaturka) Logo IMIT (miniaturka)

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close