Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 4- 8 czerwca w ramach VI Gdańskiego Festiwalu tańca odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest 201 , skierowany do artystów-tancerzy z krajów europejskich. Konkurs ma na celu wspieranie oraz promocję tańca współczesnego w Europie. Jurorami tegorocznego Solo Dance Contest 2014 będą Laurie Uprichard (Francja/USA) – kurator, producent, krytyk, Quaternaire; Ruby Edelmann (Izrael) – choreograf, Dyrektor Artystyczny Machol Shalem Dance House w Jerozolimie; Anna Królica – krytyk tańca, kurator tańca, autorka książki Pokolenie Solo; Włodzimierz Kaczkowski – dyrektor Sceny Współczesnej, organizator Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania; Eryk Makohon – dyrektor Krakowskiego Centrum Choreograficznego, twórca Krakowskiego Teatru Tańca.

 

W konkursie weźmie udział 35 uczestników. Pokazy preselekcyjne zakończą prezentacje finałowe w niedzielę 8 czerwca o godz. 17.00.

 

Program pokazów preselekcyjnych 4.06.2014:

 

1. HOMIE HANGER / premiera GFT / Federica Bottini / Włochy / 1986 
Tancerka, biotechnolog, rezydentka Lake Studios w Berlinie. Pracowała w Nowym Jorku, Rzymie i Milanie (m.in. Teatro Valle, Brooklyn Ballet), w telewizyjnych show, a także jako choreograf, dyrektor szkoły tańca, nauczyciel i promotor tańca. 

2. SVARUPA-VYAKTA / premiera GFT / Stefano Fardelli / Włochy / 1983 
Pracuje jako model we Włoszech i Wielkiej Brytanii oraz jako tancerz w operach (Berlin, Royal Finland, English National) dla telewizji BBC i licznych teatrów tańca, w 2011 wybrany do reprezentacji Włoch przez włoskie Ministerstwo Kultury. Jako aktor pracował z hollywoodzkim reżyserem Mikiem Figgisem, a w 2014 zagra główną rolę w najnowszym filmie Stefano Tummolini. 

3. OVER THE BALTIC / premiera GFT / Sergio Giannotti / Włochy / 1986 
Podczas kształcenia w Parmie zdobył stypendium Fondazione Nazionale della Danza, Compagnia Aterballetto. Występował w wielu teatrach w całej Europie, m.in.: Théatre Sébastopol Lille z Compagnie Loffredo, Biennal Dance Expo z EIDOSDANZA, Teatro Comunale di Bologna, następnie dołączył do zespołu Ballett LandesTheater Linz i Tanzcompagnie and VolksTheater Rostock. 

4. PIEŚŃ Z GŁĘBI / premiera 1.07.2013 / Agnieszka Muczyń / Polska / 1984 
Nagrodzona w kategorii The Best Duo na festiwalu Solo&Duo w Budapeszcie, od 2005 roku jest związana z Teatrem Tańca Alter Witolda Jurewicza, tancerka Teatru Tańca Dekompresja, jako autorka ruchu scenicznego współpracuje z Białołęckim Ośrodkiem Kultury w Warszawie. 

5. WITH-IN / premiera 24.11.2013 / Agnieszka Kamińska / Polska / 1980 
Członek Teatru Amareya, zrealizowała trzy indywidualne projekty solowe. Jest kompozytorką w nurcie muzyki etnicznej, teatralnej i filmowej, a także liderką Atmen Trio oraz twórczynią autorskiej metody pracy z głosem i ruchem Integrative Voicework System®, pracuje z osobami niepełnosprawnymi, niewidomymi, uzależnionymi. 

6. IS IT ME / premiera 16.05.2013 / chor. Helene Weinzerl / Yuri Korec / Słowacja / 1975 
Od 2005 roku tancerz cie Laroque Helene Weinzerl, współpracował także z: Cocoondance Company, In-Jung Jun/Blue Elephant Company, Ventura Dance Company, Retina Dance Company, Jean Abreu Dance Company, oraz Editta Braun Company & Schauspielhaus Salzburg. 

7. REWIND / premiera GFT / Manuel Rodriguez / Hiszpania / 1980 
Studiował balet i taniec współczesny w Kordobie i Madrycie, a także ilustrację techniczną i projektowanie graficzne. Zdobywca licznych nagród, m.in. na International ACT Festival w Bilbao, Burgos/New York Choreography Competition, Madrid International Choreographic Competition, MASDANZA. Aktualnie współpracuje z Jamesem Thierree / Compagnie du Hanneton i La Veronal Dance Company. 

8. KONTRABASEN / premiera 16.02.2012 / Łukasz Przytarski / Polska / 1989 
Pracował w Bałtyckim Teatrze Tańca, uczeń londyńskiej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Po ukończeniu szkoły pracował z Vivien Wood przy spektaklu „Exile” oraz Hubertem Essakowem w londyńskim teatrze The Print Room.

 

Wstęp wolny.

 

Program kolejnych dni preselekcji:

Dzień 2: 5 czerwca godz. 16.00

Dzień 3: 6 czerwca godz. 16.00

Dzień 4: 7 czerwca godz. 16.00

Dzień 5: 8 czerwca godz. 17.00 – prezentacje finałowe

 

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

 

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Klub ŻAK / 80-266 Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197

Miejska Instytucja Kultury

tel. /  fax: (+48) 58 344 05 73, 58 345 15 90

biuro@klubzak.com.pl ; www.klubzak.com.pl

 

 Więcej:

www.gdanskifestiwaltanca.pl

www.facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close