Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na 27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Odbędzie się on w dniach 26 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Gdańsku. W jego programie znajdują się między innymi przedstawienia taneczno-ruchowe – w tym w wykonaniu zespołów z Hiszpanii oraz Polski, a także warsztaty i spotkania z artystami.

Wersja do druku

Udostępnij

O Festiwalu (od organizatora):

Przygotowania do 27. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego toczyły się w cieniu wojny w Ukrainie, która nie zdążyła zagościć na teatralnych scenach w minionej edycji festiwalu. Odbiła się w nim głównie postpandemiczna chęć odreagowania, śmiechu i bycia blisko. Tym razem w tle mieliśmy nie tylko wojnę, ale też krwawe protesty w Iranie, piłkarski mundial okupiony cierpieniem tysięcy niewinnych ludzi i kneblowaniem ust sportowcom, walczącym o prawa człowieka i coraz trudniejsze do życia czasy dla całej Europy, w której inflacja przyspieszyła w sposób nieznany od 1989 roku.

Codziennie odczuwamy kryzysy związane z niszczeniem klimatu, czasem na własnej skórze, choć na co dzień niespecjalnie się nimi przejmujemy. Podstawowe prawa jednostki są łamane w wielu krajach, a świat wydaje się niczego nie uczyć na własnych błędach i powtarzających się mechanizmach historii.

Dlatego organizatorzy 27. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego uznali, że odzwierciedleniem obecnej sytuacji będzie motto zaczerpnięte z Króla Leara Williama Shakespeare’a: „Cudowna jest głupota tego świata!”. W tragedii tej czytamy: „Cudowna jest głupota tego świata! Kiedy nasz los niedomaga – często zresztą skutkiem naszych własnych nadużyć – winimy za niepowodzenia słońce, księżyc i gwiazdy: tak jakby człowiek był nędznikiem z konieczności, głupcem z wyroku niebios, łotrem, złodziejem i zdrajcą za sprawą obrotów sfer, pijakiem, kłamcą i rozpustnikiem z racji niezwalczonego wpływu planet; tak jakby całe nasze zło brało się z boskiego dopustu. Godny podziwu wykręt łajdaczącego się człowieka – obarczać gwiazdy odpowiedzialnością za własną koźlą naturę!” (Król Lear, Edmund, akt 1, scena 2, przekład Stanisława Barańczaka).

Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy zmieniają formułę konkursu o Złotego Yoricka, rozszerzając ją o teatry pozainstytucjonalne. Zapraszamy także na aż dziesięć premier – polskich i zagranicznych; na warsztaty z gośćmi ze świata, na – tradycyjnie – odkrywanie Shakespeare’a w różnych teatralnych formach, na śniadania festiwalowe i dyskusje kuluarowe.

Minionych 26 edycji to ponad 230 zespołów z całego świata i produkcje reżyserów europejskich, takich jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Elizabeth LeCompte, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Przez 26 edycji prezentowane były interpretacje sztuk Szekspira z ponad 40 krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Iranu, Korei Południowej, ze Stanów Zjednoczonych, z Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, ze Szwecji, z Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Program (wybrane wydarzenia taneczno-ruchowe):

  1. 26 lipca, godz. 18.00 i 22.00, Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia; How Beauteous Mankind is w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej. Zdobywca Nagrody Głównej konkursu „SzekspirOFF” 2022. Inspirowany Szekspirowską Burzą multimedialny spektakl będący połączeniem teatru, tańca, wideo oraz muzyki. Więcej informacji: link;
  2. 28 lipca, godz. 17.00 i 21.00, Gdański Teatr Szekspirowski; Shakespeare Flamenco / Hiszpania, Hamlet. The dance of the melancholic w choreografii Jesúsa Herrery. Pełna pasji opowieść o rodzinie, zemście, władzy i morderstwie. Ognistemu flamenco towarzyszą przejmujące partie wokalne w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Całość dopełnia muzyka na żywo. Więcej informacji: link;
  3. 2 sierpnia, godz. 20.00, Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia; Święto Snów / Polska, Do You know All Of Them w choreografii Anny Godowskiej i w reżyserii Sławka Krawczyńskiego. Studium kobiecych postaci z Burzy, Hamleta i Makbeta Williama Shakespeare’a. Istnieje niewidzialna nić łącząca Mirandę, Ofelię, Gertrudę i Lady Makbet. W solowym spektaklu Anna Godowska pokazuje, jak bohaterki te – poza intencją autora – tworzą całość, jak gdyby jedną fantomową postać rozbitą na kilka figur. Więcej informacji: link

Pełny program: link

Więcej informacji: link

Konkurs „SzekspirOFF”

Celem nurtu „SzekspirOFF” jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Shakespeare’a. „SzekspirOFF” to konkurs, w którym dofinansowane są nowe produkcje niezależne, które przygotowywane są specjalnie na festiwal i będą oceniane przez międzynarodowe jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz.

W finale „SzekspirOFF” znalazły się następujące spektakle:
1. Błazen – Maciej Gorczyński / Daniel Leżoń / Iwona Bandzarewicz / Piotr Korzeniak: 27 lipca, godz. 17.00 i 21.00, Gdańsk Miasto Literatury. Inspirowany polityką, prowadzoną przez ideologów i speców od propagandy spektakl stawia w centrum szekspirowskiego błazna i pyta o granice humoru, prowokacji, śmiech;
2. Chcę przespać ten jałowy czas, kiedy nie ma jej przy mnie – Klaudia Hartung-Wójciak/Nostalgic Boys;
3. CyberWill – Zuzanna Kasprzyk, Andrzej Molenda, Paweł Grala / Polska: 27 lipca, godz. 17.00 i 21.00, godz. 17.00 i 21.00, Klub ŻAK. Połączenie sztuk Williama Shakespeare’a ze sztuczną inteligencją (ChatGPT);
4. Imperium – Strefa WolnoSłowa;
5. VERY FUNNY – Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik) / Polska: 29 lipca, godz. 17.00 i 20.00, Klub ŻAK. Przyglądając się podejrzliwie Shakespeare’owi i „tradycji artysty geniusza”, artystki igrają z teatralnymi konwencjami, stereotypami dotyczącymi płci, ciała i nędznego losu freelancerek. Stawiają szereg niewygodnych pytań dotyczących (artystycznej) pracy, wyciągają zamiecione pod dywan smrodki.

Konkurs „SzekspirOFF”

Celem nurtu „SzekspirOFF” jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Shakespeare’a. „SzekspirOFF” to konkurs, w którym dofinansowane są nowe produkcje niezależne, które przygotowywane są specjalnie na festiwal i będą oceniane przez międzynarodowe jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz.

W finale „SzekspirOFF” znalazły się następujące spektakle:
1. Błazen – Maciej Gorczyński / Daniel Leżoń / Iwona Bandzarewicz / Piotr Korzeniak;
2. Chcę przespać ten jałowy czas, kiedy nie ma jej przy mnie – Klaudia Hartung-Wójciak/Nostalgic Boys;
3. CyberWill – Zuzanna Kasprzyk / Andrzej Molenda / Paweł Grala: 27 lipca, godz. 17.00 i 21.00, godz. 17.00 i 21.00, Klub ŻAK. Połączenie sztuk Williama Shakespeare’a ze sztuczną inteligencją (ChatGPT);
4. Imperium – Strefa WolnoSłowa;
5. VERY FUNNY – Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik): 29 lipca, godz. 17.00 i 20.00, Klub ŻAK. Przyglądając się podejrzliwie Shakespeare’owi i „tradycji artysty geniusza”, artystki igrają z teatralnymi konwencjami, stereotypami dotyczącymi płci, ciała i nędznego losu freelancerek. Stawiają szereg niewygodnych pytań dotyczących (artystycznej) pracy, wyciągają zamiecione pod dywan smrodki.

Konkurs „Złoty Yorick”

„Konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira” (w skrócie: Konkurs o Złotego Yoricka) odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.

Selekcjonerem konkursu jest Łukasz Drewniak. Spektakle wyłonione do finału prezentowane są podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, a zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka i – od tego roku – nagrodę pieniężną. Zwycięzcę konkursu wyłoni podczas Festiwalu międzynarodowe Jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz.

W finale „Konkursu na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira” znalazły się następujące spektakle:
1. How Beateous Mankind is!, reż. Sławek Krawczyński, Anna Godowska / Święto Snów;
2. Romeo i Julia, reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska, Teatr im. J. Słowackiego;
3. Podchodzisz moją samotność, reż. Dorota Bielska, Teatr Razem;
4. Sen nocy letniej, reż. Justyna Sobczyk, Jakub Skrzywanek, Teatr Współczesny w Szczecinie;
5. Sen nocy letniej, reż. krofta/wojtyszko, Wrocławski Teatr Lalek

Program towarzyszący Myślenie ma sens

Warsztaty, spotkania z festiwalowymi twórcami, dyskusje, próby otwarte, podcasty Szekspir: Spoiler, pokazy filmowe, to wszystko w ramach programu Myślenie ma sens, który towarzyszy spektaklom 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. W tym roku będzie można m.in. nauczyć się improwizacji, poznać specyfikę pracy artystycznej z osobami z niepełnosprawnościami, wziąć udział w warsztatach z budowania zespołu i pracy grupowej.

27 lipca, godz. 10.00–13.00
Szekspirowski świat i metoda punktów widzenia; prowadzenie: Jeff Janisheski
warsztaty dla początkujących i zaawansowanych; miejsce: sala „Polskie Niebo”, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk; wstęp płatny

Jedną z metod pracy aktorów w Stanach Zjednoczonych i na świecie jest tzw. metoda „Viewpoints” („punktów widzenia”). Jeff Janisheski, amerykański reżyser, pedagog teatru, wykładowca akademicki, poprowadzi warsztaty teatru fizycznego opierające się na tym podejściu.

Jak mówi Janisheski: „Viewpoints” zakłada, że istnieje dziewięć różnych punktów widzenia sztuki i tekstu, którymi dysponują reżyser i performer podczas pracy. Odnoszą się one do kwestii czasu i przestrzeni, obejmują pracę pod wpływem impulsu, budowanie zespołu, zachęcają do tworzenia odważnych teatralnych przedstawień. To ekscytująca metoda radzenia sobie z intensywnie teatralnymi światami (z jakimi mamy do czynienia u Szekspira).

Podczas warsztatu uczestnicy będą nie tylko szkolić się w tych dziewięciu „punktach widzenia”, ale także użyją ich jako narzędzi do komponowania dzieła: tworzenia krótkich prac na podstawie fragmentów sztuk Szekspira. Nauczą się, jak szybko tworzyć sceny aktorskie, wykorzystywać własne instynkty i opierać się na impulsach płynących od zespołu. Będą odkrywać światy Szekspira fizycznie, teatralnie i w wyobraźni.

Zajęcia w jęz. angielskim, bez tłumaczenia

Jeff Janisheski od ponad dwudziestu lat animator sztuki, pedagog i reżyser teatralny. Przez kilka lat szkolił się pod kierunkiem Anne Bogart, współtwórczyni metody „Viewpoints”, a także był współproducentem jej działań w Nowym Jorku.

Dyrektor artystyczny California Repertory Company i dziekan Wydziału Sztuki Teatralnej na Uniwersytecie Stanowym Kalifornii w Long Beach (CSULB) (2016-2020); kierownik studiów aktorskich w wiodącej australijskiej szkole teatralnej NIDA (Narodowy Instytut Sztuk Dramatycznych) (2012-2016), jedyny Amerykaninem prowadzącym ten prestiżowy kierunek; dyrektor artystyczny Narodowego Instytutu Teatralnego (NTI) w teatrze Eugene O’Neill Theatre Center w Connecticut (2008-2012), nagrodzonym nagrodami Tony; zastępca dyrektora artystycznego w teatrze Classic Stage Company (CSC) w Nowym Jorku.

https://www.jeffjanisheski.com

28 lipca, godz. 10.00–13.00
Miłość niemożliwa – warsztat reżyserski; prowadzenie: Dorota Bielska i Jarek Rebeliński
miejsce: Sala Niebo Polskie, UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk; wstęp płatny

Dorota Bielska i Jarek Rebeliński – prowadzący Teatr Razem zrzeszający osoby z niepełnosprawnością intelektualną – zapraszają na warsztat reżyserski, podczas którego m.in. przeanalizowany zostanie dramat Romeo i Julia Shakespeare’a pod kątem miłości niemożliwej do spełnienia. Prowadzący omówią specyfikę pracy artystycznej z osobami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatu zapoznają się również z podstawowymi narzędziami reżyserskimi – ich podobieństwami i różnicami w pracy z różnorodnymi typami nieprofesjonalnych grup aktorskich.

Teatr Razem został założony przez Jarka Rebelińskiego w 2004 roku, w ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Gdańskim Archipelagiem Kultury, a jego zespół tworzą artyści z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilkanaście lat Teatr rezydował w GAK (Gdańskim Archipelagu Kultury). Przez ten czas zrealizował kilkanaście premier, występując na wielu festiwalach dla osób z niepełnosprawnościami. W 2019 r. Teatr Razem współpracował z Teatrem Miniatura w ramach projektu łączącego aktorów i trójmiejską młodzież licealną. Od stycznia 2022 r. Teatr Razem jest rezydentem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i odbywa w nim regularne spotkania i próby. W 2022 stworzył spektakl „Podchodzisz moją samotność”, który podczas 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie brał udział w konkursie o Złotego Yoricka.

Jarek Rebeliński – szef Teatru Razem, reżyser i grafik, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończył szkolenie „Drama w edukacji” (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie), Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy (Polski Ośrodek ASSITEJ – Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Współpracuje z Teatrem Playback Self 3.0 łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Przez dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizował autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum, koordynował działania na rzecz mieszkańców dzielnic Gdańska, tworzył teatr ze społecznością lokalną. Dyrektor i pomysłodawca festiwalu „Akcept”. Nieprzerwanie od 2004 roku do teraz prowadzi Teatr Razem.

Dorota Bielska – reżyserka teatralna, teatrolożka, autorka książki Łączę światy, wykładała na Uniwersytecie Łódzkim i Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych w teatrach instytucjonalnych oraz instytucjach kultury m.in. Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w tym: Skazane na ogień – spektakl eksperymentalny opowiadający o archetypie czarownicy, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2015), autorski scenariusz i reżyseria, Sierść i skakanka (2018), Rok-Krok (2018), Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen – Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, jest stypendystką programu MKiDN „Aktywność obywatelska”. Była dyrektorką Centrum Kultury w Siechnicach w latach 2014/2016, wicedyrektorką Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w latach 2017/2018, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodami dramowymi i psychodramowymi. W kwietniu 2017 r. otrzymała tytuł Kobieta Niezwykła podczas Łódzkiego Tygodnia Kobiet Niezwykłych.

Od 2019 roku Dorota Bielska z Jarkiem Rebelińskim tworzą duet YouArt zajmujący się projektami artystyczno-społecznymi.

Zajęcia w jęz. polskim, bez tłumaczenia

***

SPOTKANIA Z ARTYSTAMI

26 lipca, godz. 19.20
Spotkanie po spektaklu How Beauteous Mankind is, reż. Sławek Krawczyński, Anna Godowska
/ Święto Snów
spotkanie w jęz. polskim
miejsce: Scena Malarnia, Teatr Wybrzeże

27 lipca, godz. 18.20
Spotkanie po spektaklu Błazen, Maciej Gorczyński / Daniel Leżoń / Iwona Bandzarewicz / Piotr Korzeniak
spotkanie w jęz. polskim
miejsce: Gdańsk Miasto Literatury / Długa 35

27 lipca, godz. 22.00
Spotkanie po spektaklu CyberWill, Zuzanna Kasprzyk / Andrzej Molenda / Paweł Grala
spotkanie w jęz. polskim
miejsce: Klub ŻAK

27 lipca, godz. 20.10
Spotkanie po spektaklu
Romeo i Julia, reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
spotkanie w jęz. polskim, tłumaczone na PJM;
miejsce: Stara Apteka, Teatr Wybrzeże

28 lipca, godz. 22.50
Spotkanie po spektaklu Hamlet.
The dance of the melancholic, chor. Jesús Herrera / Shakespeare Flamenco
spotkanie w j. hiszpańskim, tłumaczone na jęz. polski
miejsce: Scena Magazyn, Gdański Teatr Szekspirowski

29 lipca, godz. 21.20
Spotkanie po spektaklu VERY FUNNY, reż. Patrycja Kowańska i Dominika Knapik / Gruba i Głupia
spotkanie w jęz. polskim;
miejsce: Klub ŻAK

2 sierpnia, godz. 21.20
Spotkanie po spektaklu Do You know All Of Them, reż. Sławomir Krawczyński, Anna Godowska
spotkanie w jęz. polski
miejsce: Scena Malarnia, Teatr Wybrzeże

Więcej informacji: link

PROGRAM 27. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO

ŚRODA, 26 LIPCA

16.00
Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna, Teatr Stary w Lublinie / Polska
Kameralny esej teatralny o przekraczaniu granic i poszukiwaniu sensu ludzkiego życia.
Monodram opowiadający historię szekspirowskiego bohatera od końca.
65 MIN 16+
18.00 / 22.00

How Beauteous Mankind is!, Święto Snów / Polska
Zdobywca Nagrody Głównej konkursu SzekspirOFF 2022. Inspirowany Szekspirowską Burzą multimedialny spektakl będący połączeniem teatru, tańca, video oraz muzyki.
60 MIN 18+ SCENA MALARNIA

CZWARTEK, 27 LIPCA

17.00 / 21.00 OFF*
Błazen, Maciej Gorczyński, Daniel Leżoń, Iwona Bandzarewicz, Piotr Korzeniak / Polska
Inspirowany polityką, prowadzoną przez ideologów i speców od propagandy spektakl stawia
w centrum szekspirowskiego błazna i pyta o granice humoru, prowokacji, śmiech.
60 MIN 16+ GDAŃSK MIASTO
LITERATURY

17.00 / 21.00 OFF
CyberWill, Zuzanna Kasprzyk, Andrzej Molenda, Paweł Gala / Polska
Odważne połączenie sztuk Williama Szekspira ze sztuczną inteligencją (ChatGPT).
40 MIN B.O. KLUB ŻAK

19.00
Romeo i Julia, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie / Polska
Próba interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania i bycia kochanym. Spektakl prezentowany w polskim języku fonicznym, polskim języku migowym oraz z napisami w języku polskim. Produkcja stworzona
przez osoby głuche i słyszące.
50 MIN 12+ OPERA BAŁTYCKA

PIĄTEK, 28 LIPCA

17.00 / 21.00
Hamlet. The dance of the melancholic, Shakespeare Flamenco / Hiszpania
Pełna pasji opowieść o rodzinie, zemście, władzy i morderstwie. Ognistemu flamenco towarzyszą przejmujące partie wokalne w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
Całość dopełnia muzyka na żywo.
95 MIN B.O. GTS

19.00
Zimowa Opowieść, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie / Polska
Dramaturgia Szekspira zazwyczaj silnie rezonuje z rzeczywistością, w której się ją wystawia.
W czasach coraz bardziej popularnej „kultury terapii”, ta interpretacja „Zimowej opowieści”
rozpoczyna dyskusję tam, gdzie zazwyczaj się ją kończy. Niby jesteśmy otwarci na tematy seksu
jak nigdy wcześniej, lecz temat niewierności to wciąż tabu.
90 MIN 16+ SCENA MALARNIA

SOBOTA, 29 LIPCA

17.00 / 20.00 OFF
Very Funny, Gruba i Głupia / Polska
Przyglądając się podejrzliwie Szekspirowi i „tradycji artysty geniusza”, artystki igrają z teatralnymi konwencjami, stereotypami dotyczącymi płci, ciała i nędznego losu freelancerek. Stawiają szereg niewygodnych pytań dotyczących (artystycznej) pracy, wyciągają zamiecione pod dywan smrodki.
60 MIN 18+ KLUB ŻAK

17.00
Podchodzisz moją samotność, Teatr Razem / Polska
Spektakl opowiada o tym, dlaczego miłość – ta romantyczna i ta fizyczna – w środowisku osób z niepełnosprawnością intelektualną wydaje się niemożliwa do spełnienia.
60 MIN 16+ GTS

20.00
Truth’s a dog must to kannel, Royal Lyceum Theatre in Edinburgh / UK
Prowokująca diagnoza współczesnego teatru na podstawie „Króla Leara” utrzymana w formie szalonego stand-upu, nagrodzona na ubiegłorocznym Edinburgh Festival Fringe.
70 MIN 16+ STARA APTEKA

22.00
Makbet ŁK’a – szepty i podszepty, Łódź Kaliska / Polska
Kompletnie szalony 15-minutowy spektakl. W programie wieczoru także wystawa oraz nieformalne spotkanie z artystami, w tym – z gościnnie występującym Michałem Urbaniakiem, wybitnym polskim muzykiem, skrzypkiem i saksofonistą.
15 MIN 18+ GTS

NIEDZIELA, 30 LIPCA

16.00
Sen nocy letniej, Teatr Współczesny w Szczecinie / Polska
Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, zaprosili do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie spróbowali opowiedzieć o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości.
120 MIN 16+ OPERA BAŁTYCKA

19.00 Truth’s a dog must to kannel, Royal Lyceum Theatre in Edinburgh / UK 70 MIN 16+ STARA APTEKA

21.00
Ryszard III, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy / Polska
Ryszard III jako bohater nieumiejący się odnaleźć w rzeczywistości, inny, osobny, koślawy. Postanawia zostać nikczemnikiem, ponieważ jedyne co umie, to zabijać. Do zrealizowania planu posłuży mu trwająca obecnie żałoba narodu – przechwyci ją i zacznie budować swój porządek
zmartwychwstania. Granice pomiędzy tym w co wierzymy, a tym, co rzeczywiste staną się coraz bardziej zatarte.
60 MIN 18+ SCENA MALARNIA

PONIEDZIAŁEK, 31 LIPCA

16.00 / 20.30
Sen Nocy Letniej, Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj / Ukraina
Artyści tworzą w spektaklu analogie do rodzimych mitów historycznych, a głównych bohaterów zmieniają z Greków w Ukraińców. Jest to manifest niezależności ukraińskiej kultury, ale i jej pełnoprawnej przynależności do kultury europejskiej.
60 MIN B.O. SCENA MALARNIA

18.00
Sen Nocy Letniej, Wrocławski Teatr Lalek / Polska
Festiwalowa propozycja dla dzieci (9+) i całych rodzin. Spektakl przypomina, że teatr to nie tylko mądrości płynące ze sceny, ale też tylko (i aż!) wspólna zabawa. Wygłupianie się, które przynosi ulgę i dodaje nadziei w trudnych chwilach. A i u samego Szekspira wygłupy potrafią być motorem
dramaturgicznym.
120 MIN 9+ GTS

18.00 / 21.00
Tragedia Makbeta, Teatr Flabbergast / UK
Zwycięzca konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN). Uderzająca i dobitna eksploracja sztuki Szekspira, wierna tekstowi, z wpływami Grotowskiego i tańca butoh.
90 MIN 16+ KLUB ŻAK

WTOREK, 1 SIERPNIA

18.00 / 21.00 OFF
Chcę przespać ten jałowy czas, kiedy nie ma jej przy mnie, Klaudia Hartung-Wójciak /
Nostalgic Boys / Polska
Soap-operowy performans zwierzeń na trzy głosy i trzy ciała kobiet-powierniczek, inspirowany Antoniuszem i Kleopatrą, Otellem oraz Romeo i Julią Williama Szekspira. Dla powierniczek nie ma kwestii niewartych uwagi. W tym, co głupie, błahe i żenujące, znajdują one największy sens.
60 MIN B.O. STARA APTEKA

20.30
Romeo i Julia is not dead, Teatr Wybrzeże / Polska
Alternatywna historia Romea i Julii. Jak wyglądałoby zmartwychwstanie pary kochanków w nowym
świecie? Czy w nowej rzeczywistości szekspirowscy bohaterowie mogliby doświadczyć spełnienia?
180 MIN 16+ SCENA KAMERALNA

ŚRODA, 2 SIERPNIA

18.00
Projekt Burza, Teatr Bouffes du Nord / Francja
Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka.
75 MIN B.O. GTS

20.00
Do You know All Of Them, Święto Snów / Polska
Studium kobiecych postaci z Burzy, Hamleta i Makbeta Williama Szekspira. Istnieje
niewidzialna nić łącząca Mirandę, Ofelię, Gertrudę i Lady Makbet. W solowym spektaklu Anna Godowska pokazuje jak bohaterki te – poza intencja autora – tworzą całość, jak gdyby jedną fantomową postać rozbitą na kilka figur.
60 MIN 18+ SCENA MALARNIA

20.30
Romeo i Julia is not dead, Teatr Wybrzeże / Polska 180 MIN 16+ SCENA KAMERALNA

CZWARTEK, 3 SIERPNIA

18.00 / 21.00 OFF
Imperium, Strefa Wolnosłowa / Polska
Instalacja performatywna inspirowana obrazem kroczącego lasu z Makbeta oraz doświadczeniami osób migrujących i pomagających na granicy polsko-białoruskiej.
50 MIN B.O. KLUB ŻAK

18.00 / 21.00
At Home with Will Shakespeare, Pip Utton / UK
Pip Utton przywołuje Williama Szekspira do życia nie tylko jako wielkiego pisarza, ale i człowieka z krwi i kości, który kocha, śmieje się, pije, śpiewa, tańczy, płacze, a w międzyczasie jest zmuszony
napisać kilka słów, aby mieć z czego żyć.
60 MIN B.O. GDAŃSK MIASTO
LITERATURY

PIĄTEK, 4 SIERPNIA

18.00
Lover’s complaint, Teatr Polski w Poznaniu / Polska
Manifest osób, które pokochały i w swojej miłości zostały oszukane, odtrącone, porzucone.
Opowieść chóru głuchych i słyszących. Chóru, który w wielości języków i ekspresji przygląda
się strategiom mówienia o miłosnej klęsce.
70 MIN, B.O., SCENA MALARNIA

20.00
Billy’s Joy, Needcompany / Belgia
Polska premiera międzynarodowej gwiazdy, flamandzkiego kolektywu Needcompany. Spektakl powstał w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Victor Afung Lauwers przenosi Romea ze słynnej tragedii do komediowej krainy baśni.
90 MIN 16+ GTS

SOBOTA, 5 SI ERPNIA

17.00
Billy’s Joy, Needcompany / Belgia, 90 MIN, 16+, GTS

21.30 GALA ZAMKNIĘCIA 27. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO, 90 MIN, 12+, GTS

NIEDZIELA, 6 SIERPNIA

20.00
Szekspir i Bach, Teatr Bouffes du Nord / Francja
Charlotte Rampling, wybitna, wielokrotnie nagradzana (w tym nominacją do Oscara za rolę w filmie 45 Years z 2015 r.) aktorka, która w 2022 r. zagrała niezapomnianą rolę w filmie Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve’a, tym razem w teatralnej medytacji. Wraz ze światowej klasy wiolonczelistką Sonią Wieder-Atherton nawiąże poetycki dialog między sonetami Szekspira a suitami Bacha.
70 MIN, B.O., GTS

***

* OFF – KONKURS SZEKSPIROFF

GTS / Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk
KLUB ŻAK / Aleja Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
SCENA KAMERALNA / Teatr Wybrzeże – Scena Kameralna, ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot
SCENA MALARNIA / Teatr Wybrzeże – Malarnia, ul. Teatralna 2, Gdańsk
GDAŃSK MIASTO LITERATURY / Długa 35, Gdańsk
STARA  APTEKA / Teatr Wybrzeże – ul. Teatralna 4, Gdańsk
OPERA BAŁTYCKA / aleja Zwycięstwa 15, Gdańsk

Kasy GTS / ul. W. Bogusławskiego 1, godz. 11.00–21 .00

Galeria fotografii

Shakespeare Flamenco Hamlet. The dance of the melancholic – chor. Jesús Herrera. Fotografie: materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Zdjęcie

Shakespeare Flamenco „Hamlet. The dance of the melancholic” – chor. Jesús Herrera. Fotografia: © Íñigo Rojo / materiały Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close