Wersja do druku

Udostępnij

W pierwszym tygodniu października w Polsce będą gościć ze spektaklami solowymi japońscy artyści butoh. Jako pierwsza wystąpi Aya Irizuki ze spektaklem Thread Clay.  Artystka znana jest z filmów Dorris Dörrie – Hanami – kwiat wiśni i Fukushima moja miłość (2016). Thread Clay to spektakl, w którym zwierzę z głębin morza prowadzi widzów w podróż od ciemnego dna do jasności zrozumienia istoty rzeczy. W Polsce zaplanowano dwie prezentacje – 2 października o godz. 19.00 w Klubie Żak w Gdańsku jako wydarzenie towarzyszące projektu PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY Amareya Theatre & Guests, a następnie 7 października o godz. 20.00 w ramach japońskiej edycji Avant Art Festiwal we Wrocławiu (Dworzec  Świebodzki).

 

Natomiast 7 października o godz. 20.00 podczas wrocławskiego festiwalu (Bar BarBara)  wystąpi Ken Mai ze spektaklem Xesdercas, który koncentruje się na poszerzaniu pola ludzkiej świadomości, idei, wzorców i przyzwyczajeń. Spektakl podejmuje również refleksję na temat życia, śmierci, tożsamości, seksualności, świeckości i świętości.  Dzień później o godz. 9.00 artysta poprowadzi warsztaty. Na oba wydarzenia wstęp wolny, na warsztat obowiązują zapisy.

 

O artystach:

 

Aya Fisher Irizuki – tancerka, aktorka, artystka wizualna. Studiowała taniec klasyczny i współczesny, ukończyła także Tokyo National University For Fine Arts and Music oraz Theatre de l’Ange Fou – International School of Corporeal Mime. W 2001 roku trafiła do studio tańca butoh – Asbestoskan, założonego przez Tatsumiego Hijikatę, gdzie kształciła się pod okiem Akiko Motofuji. Współpracowała między innymi z zespołem Harupin buto-ha, prowadzonym przez Koichiego Tamano, a także z japońskim fotografem Eiko Hosoe. Wystąpiła w dwóch filmach niemieckiej reżyserki Dorris Dörrie – Hanami – kwiat wiśni (2007) i Fukushima moja miłość (2016), który zajął drugie miejsce w plebiscycie publiczności w sekcji Panorama na tegorocznym (2016) festiwalu w Berlinie.

 

Ken Mai to wyjątkowa postać  tańca butoh, uczeń twórców tego gatunku, Kazuo Ohno i Tatsumi Hijakaty, wykorzystujący doświadczenia niemieckiego teatru ekspresjonistycznego. W jego warsztacie dają się wyczuć inspiracje sztukami walki, zen i sutrami jogi. Poprzez sztukę, eksplorującą ciszę oraz synestezję ruchu i dźwięku, zmierza ku wydobyciu nowych terytoriów ekspresji, energii, percepcji.

 

***

 

Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

 

Więcej o projekcie: http://www.teatramareya.pl/index.php/pl/aktualnosci/item/70-perforacje-pamiec-wody

 

Strona Avant Art Festival: http://avantart.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close