Wersja do druku

Udostępnij

Cztery projekty (spektakle solowe) zostaną zrealizowane w Klubie ŻAK w okresie od lutego do czerwca 2013 – ich premiery odbędą się w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca (31 maja – 9 czerwca 2013). Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu (3000 zł), przestrzeń do prób, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję oraz będą pracować pod okiem trenera – cenionego tancerza oraz choreografa.
Projekt jest realizowany ze środków Miasta Gdańska.

Do tegorocznej edycji programu„Rezydencja/Premiera” zgłoszono 18 projektów, w tym 6 z Trójmiasta (14 spełniło wymogi formalne, 4 zgłoszenia nie były rozpatrywane ze względów formalnych).

Komisja zdecydowała o wyborze 4 projektów:
1. Magdalena Przybysz / solo Life is Co(s)mic / praca z Trajalem Harrellem
2. Kacper Lipiński / solo w O k O ł O/ praca z Trajalem Harrellem
3. Katarzyna Ustowska / solo Hydra/ praca z Robeto Zapalla
4. Anna Ochman / solo Motyl / praca z Roberto Zapalla
Projekty te uzyskały największą liczbę punktów.

Biogramy trenerów:


Roberto Zappalà (Włochy)dyrektor artystyczny i choreograf zespołu Compagnia Zappalà Danza, który założył w 1989. Twórca ponad 25 spektakli, prezentowanych w Europie, RPA, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie. Twórca ponad 25 spektakli, prezentowanych w Europie, RPA, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie. Roberto Zappalà współpracował także z takimi zespołami, jak Balletto di Toscana (Włochy), ArtEZ Arnhem (Holandia), Norrdans (Szwecja), Stichting Theaterwerkplaats Generale Oost (Holandia). Ma na swoim koncie także współpracę z wybitnymi kompozytorami europejskimi takimi, jak Giovanni Sollima, Paolo Fresu, Fabio Vacchi, Rosalba Bentivoglio, Nello Toscano, Puccio Castrogiovanni, Alfio Antico, Gianluigi Trovesi. Roberto Zappalà kieruje również działającym od 2002 roku centrum Scenario Pubblico, które stanowi rzadki przykład centrum choreograficznego. Jest autorem „Corpo devoto” (Ciało oddane) – tekstu poświęconego metodom pracy stosowanym w Compagnia Zappalà Danza. Jego spektakl „A.semu tutti devoti tutti?” otrzymał włoską nagrodę Danza&Danza za najlepszy spektakl 2009 roku.

Trajal Harrell (USA) – choreograf, tancerz działający na stałe w Nowym Jorku i określany mianem enfant terrible tańca współczesnego. Swoje spektakle prezentował na najważniejszych scenach USA i świata (m.in. Danspace Project, Dance Theater Workshop, The Kitchen, PS122, Transit Festival Berlin, Melkweg Amsterdam, CNDC Angers, PRISMA Mexico City). Odbywał rezydencje w takich ośrodkach tanecznych jak Workspace Brussels, Tanzhaus Düsseldorf, Centre Chorégraphique National de Montpellier Languedoc-Rousillon, Centre Chorégraphique National de Franche-Comté à Belfort, Centre National de Danse Contemporaine Angers, Bennington College, Movement Research, and Tanzwerkstatt-Berlin. W 2007 roku otrzymał stypendium FUSED (French-US Exchange in Dance) wspierające prezentację spektakli Harrella w najważniejszych francuskich ośrodkach tanecznych. Spektakl „Quartet for the End of Time” w choreografii Trajala Harrella otrzymał wyróżnienie magazynu „TimeOut-NY” jako jeden z najlepszych spektakli roku 2008. W tym samym roku Trajal Harrell został jednym z artystycznych kierowników ds. edukacji w projekcie DanceWeb 2008, realizowanym w ramach Impulstanz Vienna International Dance Festival.

Biogramy uczestników:


Magdalena Przybysz – krakowska choreografka, tancerka, performerka. Ukończyła Psychologię Stosowaną na UJ, jest certyfikowanym Trenerem Neurolingwistycznego Programowania (NLP). Współtworzy z krakowskimi artystami niezależnymi Stowarzyszenie Humanistycznych Inicjatyw Twórczych SZTRUKS oraz współpracuje z poznańskim kolektywem Strange Lóóp. Jest wykładowcą w Szkole Kompozycji w Hurtowni Ruchu w Krakowie oraz w Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym. Najważniejsze projekty, które do tej pory zrealizowała to: JApONiONA, Yoko Ono…without Lennon, Ocean Miasta wraz z Pierre Deloche Dance Company; Mój Poland Drive , site-specific w reżyserii Zorki Wollny: Muzeum, Chodzony na sztukę XX w., Museum Theatre oraz Przesilenie letnie.

Kacper Lipiński – tancerz, grafik, projektant, fotograf. Absolwent Wydziału Grafiki poznańskiej ASP, studiował także historię sztuki na UAM. Swoją przygodę z ruchem i ciałem rozpoczął od sztuk walki, później ukończył instruktorski kurs kwalifikacyjny.Od 2004 roku związany z Polskim Teatrze Tańca jako tancerz a także projektant. Debiutował solem IME EKTASI, w poznańskim Starym Browarze. Jako artysta wideo współpracował z Rafałem Urbackim, Mikołajem Mikołajczykiem, a także Ewą Wycichowską. Tworzył również w obszarze performance art.Od 2008 członek kolektywu Movements Factory, założonego przez Iwonę Pasińską i Marcina Maćkiewicza

Katarzyna Ustowska – ukończyła gdańską Ogólnokształcącą Szkołę Baletową oraz Northern School of Contemporary Dance (Leeds), ze specjalizacją Movement Studies. Wraz z grupą Verve’12 pracowała z takimi choreografami jak: Akram Khan, Lea Anderson i Milan Kozanek. Uczestniczyła w wielu warsztatach w Polsce i Europie, m.in.: Dada von Bzdülöw, flying low – David Zambrano, techniki Gaga oraz P.A.R.T.S. Brała udział w festiwalach: It’s Festival w Amsterdamie, Brighton Fringe. Zwyciężczyni konkursu TVP Kultura „Dolina Kreatywna” 2010 oraz nagrody dla najlepszej artystki Sopot Fringe Festiwal’11.

Anna Ochman – absolwentka Wiedzy o teatrze UJ oraz Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Stypendystka na Universitas Negeri Surabaja w Indonezji na kierunku tradycyjny taniec indonezyjski. Założycielka i kierownik artystyczny Teatru Tańca Latiga.Bierze udział w niezależnych projektach tanecznych i interdyscyplinarnych w kraju i zagranicą (5in1, Bakelit Multi Art Center w Budapeszcie). Jest także tancerką warszawskiego Teatru Tańca Nie Tylko Flamenco, w którego projektach bierze udział jako tancerka i asystent reżysera.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close