Wersja do druku

Udostępnij

Projekt „Rezydencja/Premiera 2015” jest częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca. Trzy projekty (dwa spektakle solowe i jedno trio) zostaną zrealizowane w Klubie Żak w okresie od lutego do kwietnia 2015. Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu: po 3.000 zł na spektakle solowe oraz 8.000 zł na spektakl trzyosobowy, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób oraz przez dwa tygodnie będą pracować pod opieką trenera: Gunduli Peuthert – trio i Heleny Jonsdottir – soliści. Projekt jest realizowany ze środków Miasta Gdańska. W tegorocznej edycji programu  do udziału zgłoszono 17 projektów (10 projektów solowych i 7 zgłoszeń na projekt trzyosobowy).

Komisja w składzie: Joanna Czajkowska – kurator do spraw teatru, Maria Miotk – kurator do spraw teatru oraz Magdalena Renk-Grabowska – dyrektor Klubu Żak zdecydowała o wyborze następujących projektów:

Trio z Gundulą Peuthert :

Pozostańmy in touch / Julia Walkowiak, Maja Grzeczka, Daria Nowak / premiera odbędzie się 1 marca 2015

Projekty solowe z Heleną Jonsdottir:

Painkillers / Zuzanna Kasprzyk
Święto Wiosny / Piotr Wach / premiery odbędą się 26 kwietnia 2015

Projekty te uzyskały największą liczą punktów.

Informacja o zwycięzcach

Julia Walkowiak – studentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Taniec, absolwentka Szkoły Tańca i Baletu Fouette, PPSKAK w Kaliszu i STW (prowadzenie Natalia Draganik), uczestniczka licznych warsztatów tanecznych i teatralnych. Tancerka Teatru Ruchu i autorskiego zespołu Stało Się, z którym zorganizowała dwa festiwale tańca w Pobiedziskach i Gliwicach. Pedagog i choreograf Teatru Tańca w Pobiedziskach dla dzieci i młodzieży, autorka spektaklu Zaczarowana zima. Brała udział w projektach z Divadlo Continuo, Pawłem Passinim i Witoldem Jurewiczem.

Daria Nowak – tancerka, street performer, studentka III roku Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Taniec, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych. Brała udział w wielu spektaklach koordynowanych przez przez polskich i zagranicznych pedagogów. Doświadczona instruktorka tańca i animator, w szczególności w pracy z najmłodszymi. Tancerka i choreograf poznańskiej rewii tanecznej Dance And Art.

Maja Grzeczka – tancerka, studentka WSUS w Poznaniu na wydziale Taniec. Studentka STW i tancerka Natalii Draganik. Doświadczenie zdobywa tez na warsztatach tanecznych. Wieloletnia tancerka Teatru Ruchu Moniki Leśko-Mikołajczyk. Jako pedagog uczy tańca współczesnego najmłodszych.

Zuzanna Kasprzyk – z wyróżnieniem ukończyła prywatną szkołę baletową M.M. Szewczenko w Gliwicach, w czerwcu 2014 została absolwentką PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendystka programu Erasmus for Placement w Staatstheater Kassel w Niemczech. Brała udział w licznych projektach (Topologie, Twarze Medei) i festiwalach: Międzynarodowej Konferencji Tańca w Bytomiu, Gdańskim Festiwalu Tańca, Your Chance w Moskwie, SoloDuo w Budapeszcie oraz M1 Contact w Singapurze. W 2013 zdobyła pierwszą nagrodę w Solo Dance Contest w Gdańsku.

Piotr Mateusz Wach (1990), student PWST w Krakowie, Wydziału teatru tańca w Bytomiu, absolwent krakowskiego Lart Studio, laureat Złotej Maski w kategorii choreografia. Aktywnie działa na scenie od 2011 roku, w którym zagrał w dyplomie Czyż nie dobija się koni? w reżyserii Waldemara Raźniaka. W 2013 zatańczył w dyplomie tanecznym Transdyptyk w reżyserii Anny Piotrowskiej, w tym samym roku zagrał też główną rolę w spektaklu dyplomowym Jak wam się podoba w reżyserii Briana Michaelsa. Obecnie pracuje w polsko-niemieckim kolektywie little:interference, z którym wykreował trzy spektakle: Heimsuchung/Naiwedzenie (2014), Operculum – Looking for heimat (2013) oraz Jetzt/Teraz (2014). Jest także asystentem reżysera Błażeja Peszka w spektaklu dyplomowym Superbohaterów10/9 (premiera: 2015).

Informacja o prowadzących rezydencję:

Gundula Peuthert (Niemcy) – choreografka, reżyserka i pedagog. Studiowała taniec w Lipsku, choreografię i reżyserię w Palucca School i Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie, gdzie następnie nauczała choreografii i improwizacji. W latach 1991-1996 tancerka i choreograf Freies Tanztheater Berlin, następnie baletu Voglandtheaters Plauen, gdzie została dyrektorem artystycznym. W latach 2006-2011 dyrektor Tanztheaters Görlitz, oraz festiwali Interface i TanzArtFestival Görlitz.

Helena Jonsdottir – choreografka, filmowiec, artystka wideo, studiowała w National Theatre Ballet School of Iceland oraz Alvin Ailey w Nowym Jorku. Występowała w telewizji, filmach, teatrach, oraz stworzyła rozliczne filmy taneczne, w tym: Breaking voices z Icelandic Dance Company, Zimmer, który zdobył IV Videotanzpreis na SK Stiftung Kultur w Kolonii, Another we współpracy z Estonia TV,  Arte TV i wiele innych. Dzięki swojej twórczości jest rozpoznawalna w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i USA. W 2001 roku była nominowana za najlepszą choreografię do Music Video Production Association Awards w Los Angeles, a w 2006 wygrała Grand Prix na Cinessonne Film Festival w Paryżu. Spektakl Open Source zdobył pierwszą nagrodę na Icelandic Dance Theatre Awards w 2003 i otworzył Guangdong Modern Dance Festival w Chinach. Helena wykłada także na Art Academy of Iceland oraz Icelandic Film School oraz prowadzi warsztaty i wykłady za granicą.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close