Wersja do druku

Udostępnij

Klub Żak ogłasza wyniki naboru tancerzy do projektu Rezydencja/Premiera 45+ w ramach 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Wybrane w trybie konkursu osoby zaproszone zostały na rezydencję, w trakcie której stworzą spektakl Motus Animi Continuum (nieustanny ruch duszy) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Opiekunem rezydencji jest prof. Ewa Wycichowska, a premiera spektaklu otworzy główną część 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego oraz aktywizacja doświadczonych tancerzy. Konkurs jest adresowany do tancerzy z Polski, którzy ukończyli 45 lat.

 

W projekcie Rezydencja/Premiera 45+ wezmą udział:

Bożena Eltermann
Małgorzata Matuszewska
Agnieszka Noster
Iwona Olszowska
Jacenty Krawczyk
Krzysztof Raczkowski

 

Wybranym artystom serdecznie gratulujemy!

 

Jacek Krawczyk – założyciel Sopockiego Teatru Tańca. Wspólnie z Joanną Czajkowską zrealizował ponad 50 spektakli pokazywanych w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. W latach 1988–97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu oraz aktor–tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury. W roku 2016 wykładał na wydziale filologicznym UG autorski program „Warsztaty z zakresu teatru tańca – teoria i praktyka”. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Krzysztof Raczkowski rozpoczął karierę taneczną w 1980 roku, początkowo w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, po trzech latach dołączył do zespołu Polskiego Teatru Tańca i wkrótce został solistą. W 1997 roku przeniósł się do Berlina, gdzie pracował z Johannem Kresnikiem w Teatrze Choreograficznym (Volksbühne Berlin). Od 2004 roku pracuje jako  niezależny tancerz i choreograf w operach, teatrach dramatycznych, teatrach tańca oraz w telewizji w różnych krajach Europy, między innymi w Teatrze Wielkim i poznańskim Teatrze Polskim.

 

Małgorzata Matuszewska – założycielka Teatru Tańca NTF. Zajmuje się technikami tańca hiszpańskiego i, jako jedna z nielicznych tancerek w Polsce, sięga także do form dawnych i classico espanol. Posiada doświadczenie w butoh, pantomimie i tańcu jazzowym. Swoje umiejętności pogłębia na kursach z ruchu scenicznego, kompozycji i procesu twórczego, między innymi u jednej z najważniejszych tancerek flamenco, Evy Yerbabueny, warsztatch Leszka Bzdyla i Ewy Wycichowskiej. Z jej autorskich projektów należy wymienić Plotkarki – Kyōjo, zrealizowany w ramach warszawskiego festiwalu „Rozdroże 2002”, poświęcony Camille Claudel; Miasto Syren / Nocny Pociąg oraz Bolero Project w ramach Tanecznych Konfrontacji Europejskich Zawirowania.

 

Bożena Eltermann – artystka niezależna, która wystąpiła dotąd w 37 spektaklach. Współtworzyła scenę teatru tańca od 1989 roku początkowo jako solistka Teatru Ekspresji Wojciecha Misiury, następnie współpracując m.in. z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa “Leona” Dziemaszkiewicza, Gdańskim Teatrem Tańca Melissy Monteros i Wojtka Mochnieja oraz zagranicznymi artystami takimi jak: Paula Ross, Maikki Hauru, Mariola Brilowska, Roman Lipski. W 1998 roku założyła własny Teatr Cynada. Współtworzyła też Kolonię Artystów – wyjątkowy kolektyw trójmiejskich twórców, działających na byłych terenach Stoczni Gdańskiej w latach 2001-11. Jest stypendystką International Production Management in The Performing Arts w Amsterdamie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezesem Fundacji Grawitacja, wspierającej performatywną sztukę współczesną.

 

Iwona Olszowska – doświadczenia taneczne zdobywała między innymi w centrach tańca w Nowym Jorku, oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary. Od 1987 roku kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca  EST, obecnie realizuje projekty improwizacji strukturalnej, lecture performance, site specific. Pedagog w Hurtowni Ruchu, na kursach instruktorskich, studiach akademii muzycznych w Łodzi i Krakowie, gościnnie uczy także w Warsaw Dance Department, UW im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Szkole Tańca Współczesnego Poznaniu oraz Polskim Teatrze Tańca. Przez 8 lat uczyła w krakowskiej PWST. Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego, ArtsLink w Nowym Jorku.

 

Agnieszka Noster – tancerka i fotografka po poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Tańczyła w zespołach szczecińskiej Opery i Operetki, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu oraz Śląskiego Teatru Tańca, współpracowała także z Gdańskim Teatrem Tańca, oraz takimi artystami jak Mikołaj Mikołajczyk, Rafał Dziemidok i Iwona Olszowska. Jako pedagog  prowadziła  zajęcia dla studentów kierunku Choreografia i techniki tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz liczne warsztaty pod patronatem ŚTT.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close