Wersja do druku

Udostępnij

Do tegorocznej edycji programu „Rezydencja/Premiera” zgłoszono 17 projektów (6 do projektu solowego oraz 11 do pracy w trio). Komisja w składzie: Katarzyna Pastuszak – kurator ds. teatru, Maria Miotk– kurator ds. teatru oraz Magdalena Renk-Grabowska – dyrektor Klubu Żak zdecydowała o wyborze następujących projektów:

1. Liwia Bargieł / soloLove Song/ praca z Martinem Sonderkampem
2. Hygin Delimat /solo Studium na temat sprzeciwiania się panującym tendencjom/ praca z Martinem Sonderkampem
3. Katarzyna Kania / trioZrabowali mi składaka/ praca z Aleksandrą Janeva Imfeld i Pravdanem Devlahovic

Projekty te uzyskały największą liczbę punktów.

Projekt „Rezydencja/Premiera” 2014 jest częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca Wybrane projekty zostaną zrealizowane w Klubie Żak w okresie od lutego do kwietnia 2014, kończąc się premierami, z których najlepsza zostanie pokazana w trakcie Gdańskiego Festiwalu Tańca. Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu (3000 zł dla solistów oraz 8000 dla trio), przestrzeń do prób, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję oraz będą pracować pod okiem trenerów – cenionych tancerzy oraz choreografów:Aleksandry Janevy Imfeld (Chorwacja), Pravdana Devlahovića (Chorwacja),Martina Sonderkampa (Niemcy).

Sylwetki zwycięzców:


Liwia Bargieł – absolwentka Konserwatorium Tańca Współczesnego Laban Centre w Londynie. Współpracowała z Warszawskim Teatrem Tańca, razem z Magdą Grabowską tworzyła Mala duet. Jej choreografie były wystawiane w Galerii Turbo na ASP w Warszawie, na festiwalach Re:wizje; Go, go dance!; FAMA; Gdańskim Festiwalu Tańca; Black Box Festival, etc. Autorka choreografii do spektakli Ce formidable bordel, Joanna Królowa;Szalona. Współpracowała z warszawską Akademią Teatralną, gdzie przygotowywała ruch do egzaminów na wydziale aktorstwa i spektaklu dyplomowego Zimowa opowieść.

Hygin Delimat – jest performerem i tancerzem aktywnym na terenie Europy Środkowej. Skończył studia na kierunkach Tańca Współczesnego oraz Pedagogiki Tańca na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz. Jako tancerz pracował między innymi dla Elio Gervasi, Georga Blaschke, Willi Dorner, Liv O’Donoghue, czy Roberta Clark. Równolegle tworzył własne prace choreograficzne, do których czerpie inspiracje z ulicznych form ekspresji (hiphop, graffiti, muzyka elektroniczne) oraz podejścia zorientowanego somatycznie (Feldenkreis).

Katarzyna Kania – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, kształciła się również w Kibbutzim Collage of Education w Tel Avivie i VSMU w Bratysławie. Od 2012 roku członek i współzałożycielka międzynarodowej grupy Little:interference, która otrzymała Złotą Maskę – Nagrodę Specjalnę Marszałka Województwa Śląskiego za spektakl Heimsuchung/Nawiedzenie. Spektakle były prezentowane na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Rosja, Węgry). Tancerka w spektaklach Jacka Łumińskiego.

Daniela Komędera studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, studiowała taniec na AHE w Łodzi, współzałożycielka Little:interference, autorka projektów Speed dates (pokazywany m.in. w Spoleto na festiwalu dei Due Mondi, nagrodzony nagrodą publiczności na festiwalu Na bosaka po trawie), Conductividad oraz Dziewczynka z zapałkami na Tanz Medien Akademie w Weimarze. Tancerka w Oratorium z Powstania Warszawskiego w choreografii Macieja Florka oraz spektaklu Storm Piece w ramach Intermedia Performance Group Palindrome w Teatrze Narodowym w Weimarze.

Piotr Stanek – tancerz zespołu Tańca Ludowego Złocienie, student PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, siedmiokrotny uczestnik Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego Na Bosaka w Połczynie Zdroju oraz zwycięzca nagrody publiczności w ogólnopolskich eliminacjach konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013. Tancerz w spektaklu Enclave 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close