Wersja do druku

Udostępnij

W tym roku  Klub Żak w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest zaprasza widzów do  konkursowych prac solowych na ekranach Sali Suwnicowej i Kina Klubu Żak. Spośród 140 nadesłanych zgłoszeń z całego świata, organizatorzy wybrali 30 nagrań, które oceni konkursowe Jury: Susanna Beltrami – choreografka i pedagog, właścicielka prestiżowej akademii tańca DanceHaus w Mediolanie; Arno Boehler – filozof i artysta, twórca interdyscyplinarnych strategii łączących filozofię i sztukę; James Wilton – choreograf, zaangażowany we współpracę z wiodącymi teatrami i zespołami tańca w Europie. Swoją nagrodę w wysokości 1000 euro przyzna także zgromadzona w Klubie publiczność. Nagrania prezentowane będą pierwszego dnia festiwalu, 2 września 2020, w trzech blokach: o 11.00, 13.30 i 16.00, natomiast o godz. 19.00 odbędzie się wideokonferencja z finalistami i przewodniczącym Jury i ogłoszenie wyników Solo Dance Contest.

 

 

Blok 1 / godz. 11.00

 

1.   Girish Kumar Rachappa/ Indie/ Sanatana

tancerz, choreograf. Oprócz konkursowego sola Sanatana, stworzył Ramayana KathaDasavatharam oraz Shiva Tandav. Uczestnik programu dla tancerzy w Contemporary Dance School Hamburg, a także rezydencji artystycznej w studiu Wayne’a McGregora. Zwyciężył w konkursie solo w ramach projektu Eurasia Dance Project International Network.

2.  Marina Miguélez/ Hiszpania/ Alma

Absolwentka Królewskiego Konserwatorium Tańca Mariemma w Madrycie oraz słynnej szkoły Victora Ullate’a. Pierwsza solistka kilku europejskich kompanii baletowych, zaczęła tworzyć własne choreografie, co przyniosło jej nagrodę za najlepszą choreografię w roku 2018 (LCDA) oraz w roku 2019 za najlepsze wykonanie (Malaga Crea).

3. Clémence Juglet/ Francja/ I need to

Studiowała taniec w Paryżu i Nowym Jorku, brała udział w licznych konkursach tanecznych i choreograficznych. Wystąpiła w scenach tańca w filmie Tancerka (La danseuse, 2016), wyświetlanym podczas festiwalu w Cannes. Tańczyła z zespołami Cie 131, Cie LA, Cie Sarah Adjou, Cie Anybody i The Collectif Ongaeshi.

4. Giulia Spanella/ Włochy/ No Panic

Studiowała taniec w Kopenhadze i Londynie. Uczyła się od tancerzy z zespołów Batsheva Dance Company  i Hofesh Shechter Vompany. Obecnie pracuje dla włoskiej LineOut Dance Company.


5. Marcin Motyl/ Polska/ Device

Niezależny tancerz i choreograf. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Warszawie, a następnie pracował w Polskim Teatrze Tańca, gdzie miał okazję współpracować i tańczyć w spektaklach takich choreografów, jak: Ohad Naharin, Jo Strømgren, Yossi Berg, Ewa Wycichowska, Urszula Bernat-Jałocha, Josefine Patzelt i wielu innych. Nieustannie zdobywa doświadczenie, biorąc udział w licznych projektach i warsztatach, prowadzonych przez takich twórców czy pedagogów jak: Franck Chartier, Gabriela Carrizo, Yuval Pick, Sjoerd Vreugdenhil, Yoshifumi Inao, Henrik Kaalund, Yi-Chun Liu, Stian Danielsen, Shi Pratt. Twórca takich dzieł jak: DevicePlanRutineKind of Moti, prezentowanych w Polsce oraz Japonii, Chinach i Niemczech.

6. Celeste Ayus Motta/ Hiszpania/ Roots

Współpracuje z LasTwins Collective. Jej choreografia do Twins Comic Duet zdobyła nagrodę publiczności podczas Decorrido Festival w roku 2016. Konkursowe solo Roots zdobyło natomiast nagrodę publiczności podczas festiwalu w Kolonii w 2019 roku.

7. Panos Malactos/ Cypr/ Hire me, please

Studiował balet i taniec współczesny w Londynie. Pracował w Fresco Dance Company, Inbal Dance Theatre, Asomates Dynamis Dance Company, Festspielhaus St. Pölten i innych teatrach tańca. OW 2019 roku otrzymał nagrodę dla młodych choreografów .

8. Emmanuelle Rizzo/ Włochy/ In meinem Himmel/ chor. Rebecca Gollwitzer

Związana z monachijską sceną taneczną. Była asystentką w projekcie, reżyserowanym przez Roberto Zappalę MoDem, brała udział w spektaklach Ballet Classique München. Obecnie pracuje z kanadyjską choreografką i reżyserką filmową Jasmin Ellis nad projektem Bad Lemons.

9.Tomasz Pomersbach/ Polska/ Coronation/ chor. Maciej Kuźmiński

Tancerz z wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem. Studiował w London Contemporary Dance School. W latach 2010-2014 tancerz Polskiego Teatru Tańca, gdzie występował m. in. w spektaklach: 40 (Jo Strømgren), Desert (Paulina Wycichowska; główna rola Małego Księcia), Minus 2 (Ohad Naharin), Wiosna-Effatha (Ewa Wycichowska), Wo-man w pomidorach (Yossi Berg). Następnie pracował z Rosalind Crisp (spektakl Back to Bone), Loredaną Parellą (CarmenLes Hommes) oraz Sjoerdem Vreugdenhilem (Skutki niezamierzone). Regularnie współpracuje z Pink Mama Theatre w Bernie, pod dyrekcją Sławomira Bendrata i Dominika Krawieckiego (spektakle Psittacus Erithacus, Dynastia, Olimpiada oraz Jungle).

10. Magdalena Wójcik/ Polska/ 2 brown to be Polish/ chor. Magdalena Agata Wójcik i Ewelina Sobieraj

Obecnie tancerka E.sperimenti Dance Company, stypendystka trzyletniego projektu Corso Perfezionamento Professionale w Padwie, nauczycielka tańca współczesnego oraz młoda choreografka. Jako tancerka współpracowała z Sopockim Teatrem Tańca, Petranura Danza z Sycylii oraz choreografami: Sharon Fridman, Valerio Longo, Milena Zullo, Itamar Serussi, Paolo Mohovich, Davide Sportelli, Elia Mrak, Ming Poon, Nancy Lopez, Natalia Iwaniec. Ukończyła kurs dla profesjonalnych tancerzy MoDem Roberto Zappali. W początkowym etapie swojej kariery tanecznej była finalistką programu You Can Dance.

11. Damiano Scavo/ Włochy/ Seven Years/ chor. Marco Laudani

Obecnie tańczy w zespol

e Ocram Dance Movement pod dyrekcją Marco Laudaniego. W 2015 był stypendystą Codarts w Rotterdamie. Ukończył kurs MoDem prowadzonym przez Roberto Zappalę.

 

 

Blok 2 / godz. 13.30

1. Noa Shavit/ Izrael /Tennis – now or never/ chor. Nimrod Freed

Tańczy w Tami Dance Company Nimroda Freeda od 8 lat, przedtem była związana z Emanuel Gat Dance Company. Ma za sobą uczestnictwo w Central Park Summer Stage Festival w Nowym Jorku, Shanghai Expo i Guangdong Festiwale w Chinach, występy w Operze Mińskiej, trasy światowe z Tami Dance Company.

2. Andrea Ward/ USA/ Tension of nature

Nowojorska choreografka, tancerka, nauczycielka tańca. Prezentowała swoją pracę w wielkim tanecznym wydarzeniu NYC Choreographer’s Carnival. Nagrała serię filmów, przedstawiających taniec pod wodą. Jest choreografem-rezydentem w Center for World Arts na Florydzie.   

 

3. Mahalia Horvath/ Szwajcaria/ Shoes to Lose

Studiowała na Folkwang Universität der Künste w Essen na kierunku Teatr fizyczny. W latach 2017 i 2018 wygrała nagrodę „Migros Art and Culture” w dziedzinie teatru fizycznego.

4. Enora Gemin/ Francja/ Jardin sous l’eau

Studiowała choreografię we Francji i Niemczech, a później została niezależną tancerką. Gościnnie występowała z Folkwang Tanzstudio. Wpółpracuje z organizacją Die Wolke Art group, zajmującą się rozwojem sztuk performatywnych, m.in. tańca współczesnego.

5. Afonso Pereira/ Portugalia/ Stand Bye/ chor. Brian Scalini

Solista zespołu Tanzcompagnie Landesbühnen Sachsen pod dyrekcją Carlosa Matosa w Dreźnie. Pracował z choreografami: Michelem Merolą, Emilią Reggio, Igorem Kirovem, Fabio Libertim. Edukację choreograficzną zdobywał w Konserwatorium Lizbońskim, a wśród pedagogów wymienia m.in. primabalerinę teatru Bolszoj Ninę Ananiashvili.

6. Marta Kosieradzka/ Polska/ Pioggia

Absolwentka wydziału grafiki warsztatowej Europejskiej Akademi Sztuk w Warszawie i wydziału tańca Artesis Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii (Belgia). Jest autorką kilku spektakli solowych – m. in. The doubts and reflections of Eve i Electronic mermaid, które pokazywane były na wielu międzynarodowych festiwalach i nagradzane w konkursach choreograficznych. Od lat tworzy także filmy tańca. W ostatnim sezonie była rezydentką Kelim Choreography Center w Tel Awivwe. Obecnie współpracuje m.in z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie, tworząc spektakle i prowadząc działalność edukacyjną.


7. Antes Collado/ Hiszpania/ Nereo ahogándose (Nereo drowning)/ chor. Joaquín Collado

Prezentował swoje prace podczas Dance Venice Biennal w Wenecji, festiwalu Metropolitan Dance w Barcelonie, American Dance Festival w the USA, Cádiz en danza w Jerozolimie, a także na festiwalu w Pekinie. Za solo Nereo drowning otrzymał pierwszą nagrodę w konkursach MasDanza oraz Distrito de Tetuán w Madrycie.

8. Julianna Walczak/ Polska/ Depresja: o tym, jak spakowała moją duszę

Tancerka, performerka, instruktorka tańca współczesnego oraz studentka choreografii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności rozwija pod okiem znanych instruktorów z Polski oraz zagranicy,  jak Witold Jurewicz, Jacek Owczarek, Iwona Olszowska, Ohad Naharin czy Scott Wells. Współtworzyła projekt performatywny w ramach Międzynarodowego Festiwalu tańca Warsaw Flow CI w Warszawie w 2019. W tym samym roku współtworzyła spektakle oraz w nich uczestniczyła: Biegnący w Teatrze ROZBARK w Bytomiu oraz Feel free not to escape Fromm podczas Warsaw Dance Days. Obecnie zaangażowana w grupę performatywną Connecting Arts działającą w ramach łódzkiej szkoły filmowej. Tancerka teatru V6 w Łodzi.

9. Ayano Tatekawa/ USA/Nod / chor. Camille Granet

Dostała drugą nagrodę za współczesne pas de deux podczas festiwalu Danza in Fiera we Włoszech, a następnie również drugą nagrodę w konkursie Pinerolo. Występowała w hiszpańskim tournée w pas de deux Reminiscence, stworzonym przez Camille Granet. Odbywa staż w zespole Balletto di Siena.

10. Francesca Piergiacomo/ Włochy/An old cliché/ chor. Angelo Egarese

Studiowała w znanej Akademii Tańca Codarts w Rotterdamie, po czym została zatrudniona w GOTRA balet. Następnie pracowała w Theaterhagen. Obecnie tańczy w Kinesis Contemporary Dance Company.

11. Natalie Bury/ Szwajcaria/ Fucking beautiful

Tancerka, choreografka, wykształcona zarówno w zakresie tańca klasycznego, jak i współczesnego. Od 2014 artystka niezależna. Występowała na licznych festiwalach tańca z pracami: In ControlMonstaFrau Müller und die Suche nach der WirklichkeitRCP – RemoteControlledParents.


12. Evelyn Tejeda/ USA/ Impossible to explain


Pochodzi z Republiki Dominikańskiej. Choreografka, tancerka oraz instruktorka tańca. Weszła do półfinału dominikańskiej edycji program Mam talent” jest współzałożycielką Narodowej Kompanii Tańca Współczesnego Republiki Dominikańskiej. Brała udział w Bates Dance Festival w USA, Encuentro de Danza w Ekwadorze oraz w Międzynarodowym Festiwalu Tanca EDANCO w Republice Dominikańskiej.

Blok 3/ godz. 16.00


1. Alexandre Fandard/ Francja/ Quelques-uns le demeurent

 

Zaczynał od hip-hopu i samodzielnej nauki tańca. Później został przyjęty do paryskiej Académie Internationale de la Danse in Paris. W roku 2016 został zaproszony do odbycia  rezydencji „Laboratoire des culture urbaines” w Paryżu. Jego solo Quelques-uns le demeurent  zostało nagrodzone trzykrotnie.


2. Teresa Pereira/ Portugalia/ Cocoon/ chor. Brian Scalini

Stworzyła zespół „D’Block” Dance Collective z partnerami Hugo Epié and Clément Olivier; występowała gościnnie w Landesbünhen Sachsen Tanzcompagnie. Wcześniej tańczyła w Le Ballet du Grand Théâtre, gdzie realizowała repertuar tworzony przez Hofesha Shechtera, Stijna Celisa, Kena Ossoli, Baraka Marshalla, Isabelle Chaffaud, Jerome’a Meyera, Wayne’a McGregora oraz Cindy Van Acker.

3. Andrea Scarfi/ Włochy/ Shadab

Studiował w Międzynarodowej Szkole Tańca Współczesnego Iwanson w Monachium. Współpracował z choreografem Dustinem Kleinem w Bawarskiej Operze Narodowej. Aktualnie artysta niezależny.

4. Ivan Strelkin/ Rosja/ Beast in love

Studiował w Petersburgu na Akademii Sztuki Teatralnej, pracował w teatrach Rosji i Estonii. Podjął studia na Folkwang Universität der Künste w Essen, na kierunku Choreografia i skupił się na karierze tancerza i choreografa. Uczestniczył w programie Movement research w Linzu. Brał udział w Solo Dance Contest 2019.

5. Marketa Kuttnerová/ Czechy/ Circe

Studiowała w Hogeschool voor de Kunsten w Holandii. Po studiach skupiła się na tworzeniu własnych dzieł choreograficznych. Współpracuje z zespołem Vzbudme Vary, interesuje ją taniec wpisany w określoną przestrzeń z udziałem muzyki na żywo.

 

6. Magdalena Negowska/ Polska/ Przekątna

W 2016 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku, później przez dwa lata tańczyła w Operze Bałtyckiej. W okresie 2019-2020 brała udział w programie dla młodych tancerzy w teatrze tańca Budapest Dance Theatre oraz Gangaray Dance Theatre (GAP).

 

7. Alina Belyagina/ Rosja/ Pure Image

Ukończyła Moskiewski Uniwersytet Kultury. Przez trzy lata pracowała jako nauczycielka baletu klasycznego w Śląskim Teatrze Tańca oraz Teatrze ROZBARK. Karierę choreograficzną rozpoczęła w Niemczech, uczestniczyła w rezydencji choreograficznej Soltunatu Tantsu Lava w Tallinie. Obecnie współpracuje z monachijskim Freies Theater München. Jako tancerka występowała w kreacjach takich choreografów, jak Hege Haagenrud, Isabelle Schad, Claudia Castellucci, Helena Waldmann, Sharon Eyal.

 

 *** 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close