Od 2012 roku w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca odbywa się międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest. W tym roku, pomimo sytuacji epidemicznej, do konkursu zgłosiło się 150 artystów z wielu krajów, w tym między innymi z Japonii, Izraela, Szwecji, Włoch i Ukrainy. Do prezentacji na scenie Klubu Żak zostało zaproszonych 27 osób. Bardzo dobrze wypadli tancerze z Polski – aż czwórka  z nich dostała się do finałów, w tym tancerka Opery Bałtyckiej – Sayaka Haruna-Kondracka.

Wersja do druku

Udostępnij

Po występach w Klubie Żak artyści mogli porozmawiać o swoich solówkach z Jurorami: Lisbeth Gruwez, Stefano Fardellim, Joanną Nadrowską, Aaronem Lang oraz Tero Saarinenem. Do finałów zostało wybranych siedmioro tancerzy: Cluadio Scalia, Maria Salo, Katarzyna Leszek, Iga Włodarczyk, Marcin Motyl, Sayaka Haruna-Kondracka i Davide Benigni.

Po wieczornych obradach 27 sierpnia Jury przyznało następujące nagrody:

Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości 3000 Euro dla Katarzyny Leszek za solo Illusions of shameless abundance. Uzasadnienie werdyktu jury: „Katarzyna pokazała spójny i wyrafinowany spektakl, który dostarczył przekaz osobisty i polityczny jednocześnie”.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 2000 Euro dla Marcina Motyla za solo Ten; w którym według jurorów „pokazał oryginalność, pozostając spójnym w swojej artystycznej wizji”.

Jury przyznało także wyróżnienie i nagrodę w wysokości 500 Euro dla Marii Salo za solo Wondering, która urzekła widzów swoim talentem i młodością.

Nagrodę publiczności w wysokości 500 Euro wygrała Sayaka Haruna-Kondracka za solo Behind the Screen w choreografii Roberto Tallarigo.

Nie obyło się także bez niespodzianek – Juror Stefano Fardelli zaprosił Marcelę Haładudę do Akademii Tańca Susanny Beltrami w Mediolanie, gdzie będzie mogła szlifować swoje umiejętności i otrzymać dyplom uznawany na całym świecie. Marcela otrzyma stypendium w wysokości 25 proc. czesnego.

Artyści uczestniczący w Solo Dance Contest 2021 mieli także okazję zwiedzić Stocznię Gdańską z lokalnymi przewodnikami.

Konkurs odbywał się w atmosferze artystycznego fermentu, wymiany doświadczeń i dyskusji. Na widowni i w kuluarach dało się odczuć energię i empatię trójmiejskiej widowni – podkreśla Maria Miotk, kuratorka Gdańskiego Festiwalu Tańca.

O nagrodzonych artystach i ich pracach:

Katarzyna Leszek – studentka Choreografii i technik tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Brała udział w Międzynarodowym Programie Tanecznym Vertigo Dance Company w Jerozolimie oraz ukończyła Międzynarodowy Program Tańca Współczesnego w szkole Nuova Officina della Danza w Turynie we Włoszech.

Solo Illusions of shameless abundance, muz. John Lennon – Imagine, Against All Logic/Nicolas Jaar – Illusions of Shameless Abundance.

Katarzyna Leszek opisuje swoje solo następująco: „Świat jest pełen bezwstydnej obfitości. Upadając, nie zapomnij udawać, że nadal stoisz na ziemi, na którą nie zasługujesz. Złap się, trzymaj się, nie rozpieszczaj swojego psa, oglądanie porno jest zabronione, pamiętaj, aby stać się kimś – kimś, kto jest kimś, czy tylko kimś? I nie zapomnij zdjąć butów, draniu. ”

Marcin Motyl – tancerz, choreograf i performer. Pracował w Polskim Teatrze Tańca, miał okazję współpracować z takimi twórcami jak: Ohad Naharin, Jo Strømgren, Veronika Riz. Jest autorem choreografii, które były prezentowane w Japonii, Chinach, Niemczech i Polsce zdobywając tym samym takie nagrody jak: Personal Prize 24th International Solo- Dance – Theatre Festival Stuttgart 2020, I miejsce w konkursie choreograficznym SoloDuo International Dance Festival 2021.

„TEN” w języku polskim to zaimek wskazujący, rodzaj męski stosowany w liczbie pojedynczej do wskazania kogoś lub czegoś. „TEN” w języku angielskim to liczba. Solo TEN, muz. Paul Tinsley, to ukazanie pierwszych prób ingerencji inżynierii genetycznej w ciało człowieka. Nowa wersja wykorzystuje możliwości ruchowe i potencjał wyobraźni do ukazania nas samych w niedalekiej przyszłości.

Maria Salo uczestniczyła w programie edukacyjnym dla choreografów „Creative Pro” pod kuratelą Kristiny Shyshkarovej. Tańczyła w utworach choreografów ukraińskich (A. Ovchinikov, L. Mova). Maria wzięła udział w Artil – GogolFEST, Tygodniu Kultury Ukraińskiej w Polsce oraz w rezydencjach artystycznych Co robić w deszczowy dzień (Ukraina), Solipsis (Rumunia),  Skin (Zelyonka Fest, Ukraina). Jej własne choreografie to BRIDGE (Zelyonka Space Up), Błąd 404, (Artil), Mozart 2.0”.

Solo Wondering, muz. Jan Sebastian Bach – Chaconne  z Partity nr 2 d-minor proponuje podróż do niewidzialnego świata, który współistnieje w naszym wnętrzu.

Sayaka Haruna-Kondracka – od 2012 roku pracuje jako solistka baletu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie tańczy w repertuarze klasycznym i  współczesnym. Studiowała na University of the Arts Codarts w Rotterdamie. Podczas programu Dance& Age, w którym wzięła udział, miała okazję pracować z Jiřím Kyliánem, Michaelem Schumacherem i Sabine Kupferberg.

Solo Behind the screen, chor. Roberto Tallarigo,muz. Laurie Anderson – Arrangement O’superman, Beniamin Baczewski, to próba refleksji nad obecnymi czasami, kiedy nieustannie poszukujemy akceptacji społeczeństwa, czekając na „lajki” od innych. Wielu ludzi pragnie żyć z poczuciem własnej wyjątkowości, jednak w rzeczywistości brakuje im pewności siebie, są przytłoczeni lękiem i wszędzie widzą osądzające oczy innych, hamujące ich samowyrażanie się.

Marcela Haładuda – brała udział w prestiżowych konkursach solowych: Międzynarodowe Konfrontacje Baletowe (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Sztuki Baletowej (III miejsce). Jest finalistką Wrocławskich Kompozycji Tanecznych oraz Korea International Contemporary Dance Competition.

Solo Pamięć drzewa, muz. Bonum – Lor rozważa drzewo jako metaforyczny zapis procesu życia, trwanie pamięci wypełnionej cyklami życia i śmierci. Motyw drzewa jest dla tancerki zobrazowaniem nieustającego, wewnętrznego ruchu. Powtarzalność emocji, wrażeń i odczuwania rysuje ślady zdarzeń w tkance drzewa, w jego strukturze. Człowiek, chociaż obserwuje drzewo, to w perspektywie czasu jednak drzewo staje się świadkiem kruchości mijającego życia.

„Solo Dance Contest 2021”, 2. miejsce: Marcin Motyl „TEN”. Fot. Jan Rusek

„Solo Dance Contest 2021”, wyróżnienie: Maria Salo „Wondering”. Fot. Jan Rusek

„Solo Dance Contest 2021”, nagroda publiczności: Sayaka Haruna-Kondracka „Behind the Screen”. Fot. Jan Rusek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close