Wersja do druku

Udostępnij

W tegorocznej edycji zgłoszono 17 konceptów spektakli, trzy z nich zostaną zrealizowane. Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na produkcję zgłoszonego pomysłu, pomoc techniczną akustyka i oświetleniowca, przedpremierową promocję oraz możliwość skorzystania z przestrzeni do prób. Przez dwa tygodnie będą też pracować pod okiem mentorów. Projekt jest realizowany z dotacji Miasta Gdańsk. Przedstawienia będą prezentowane w gdańskim Klubie Żak.

 

Rezydencja/premiera od 2009 roku jest częścią Gdańskiego Festiwalu Tańca. Konkurs dotyczy projektu na spektakle z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Udało się dzięki niemu stworzyć kilkadziesiąt spektakli, w tym projekty międzynarodowe i 45+. Każda rezydencja zaowocowała nowymi doświadczeniami i znajomościami artystycznymi.

 

W tym roku komisja w składzie: Natalia Kulikova – kurator ds. teatru, Maria Miotk – kurator ds. teatru oraz Magdalena Renk-Grabowska – dyrektor Klubu Żak zdecydowała o wyborze następujących projektów:

Gloria będzie zrealizowany w lipcu, a premiera odbędzie się 28 sierpnia. Z Matteo Bittante będą pracowali: Olga Bury, Zuzanna Predygier, Jan Sarata, Marek Szajnar oraz Mateusz Wierzbicki,

mirroring w wykonaniu Magdaleny Kowali i Anki Zglenickiej oraz

de light Artura Grabarczyka, Róży Kołody, Kamila Wawrzuty i Kasi Ustowskiej.

Oba projekty będą tworzone w sierpniu, a opiekę artystyczną nad rezydentami obejmie Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon. Ich premiery 20 sierpnia otworzą XIII Gdański Festiwal Tańca.

 

O zaproszonych artystach:

 

Gloria

 

Olga Bury – studentka IV-go roku WTT w Bytomiu, gdzie grała w spektaklach Pawła Passiniego, Ferenca Fehera i innych. Współpracuje z Teatrem O.de.la jako tancerka, a także reżyser trailerów i autorka wizualizacji, między innymi do spektaklu Kraksa. W 2020 roku została Finalistką konkursu Papaya Young Directors. Ukończyła także studia dziennikarskie.

 

Zuzanna Predygier – studentka IV-go roku na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz kursantka Laboratorium Meisnera w Warszawie. Uczestniczyła w międzynarodowym festiwalu tańca współczesnego Warsaw Dance Days występując w projekcie Lazarki w reżyserii Jana Saraty. Brała udział w projekcie Głębia światła realizowanym w Teatrze Rozbark oraz w spektaklach dyplomowych autorstwa Franciszka Szumińskiego i Ferenca Fehera.

 

Jan Sarata – aktor, tancerz performer, reżyser światła. Student IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, gdzie występuje w spektaklach Mewa w reżyserii Franciszka Szumińskiego i Flying Fish w choreografii Ferenca Fehera. Był członkiem Teatru OdRuchu. Jego solo Blue było prezentowane w Teatrze Rozbark w Bytomiu a duet Lazarki na Warsaw Dance Days. Brał też udział w międzynarodowym stażu artystycznym przy spektaklu Statue of Liberty w Bredzie.

 

Marek Szajnar – student IV-go roku na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Brał udział w półrocznej wymianie studenckiej w Beijing Dance Academy, w spektaklu Bezwiośnie w koncepcji Natalii Krynickiej. Gra w spektaklach dyplomowych Zimowy Pogrzeb, reżyseria Piotr Bułka, Przemysław Kania i Flying Fish w choreografii Ferenca Fehera.

 

Mateusz Wierzbicki – student IV roku WTT w Bytomiu, gdzie gra w spektaklach Mewa i Flying Fish. Uczęszczał do Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Zdobył pierwsze miejsce na I Festiwalu Etiud Teatralnych Wykon 2019. Grał główną rolę w spektaklu ZEN_IT w reżyserii Pauliny Prokopiuk, który zdobył 5 nagród, w tym nagrodę Grand Prix Katowickiej Rundy Teatralnej 2019 oraz główną rolę w filmie krótkometrażowym studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej pt. Klify Namiętności. 

 

mirroring

 

Magdalena Kowala – tancerka i jednocześnie tłumaczka języka hiszpańskiego i katalońskiego. Od roku 2019 współtworzy Zespół Hertz Haus. W roku 2019 wraz z Joanną Woźną stworzyła duet 102 i pół, który w 2019 roku zdobył nagrodę główną oraz nagrodę publiczności na Festiwalu SoloDuo w Budapeszcie oraz pierwsze miejsce w Konkursie Choreograficznym My Move 2020 w Tarnowie. W roku 2020 rezydentka Gdańskiego Festiwalu Tańca, co zaowocowało powstaniem spektaklu Unbody.

 

Anna Zglenicka – absolwentka Teatrologii (UG), studiowała też Taniec w kulturze fizycznej (AWF Poznań), oraz Intermedia (ASP Gdańsk). Oprócz tańca zajmuje się sztukami wizualnymi. Współtworzy trójmiejski kolektyw – teatr tańca Hertz Haus. W roku 2020 rezydentka Gdańskiego Festiwalu Tańca, co zaowocowało powstaniem spektaklu Unbody.

 

de light

 

Artur Grabarczyk – absolwent Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz NSCD w Leeds. Pracował między innymi z Bałtyckim Teatrem Tańca, Scottish Dance Theatre, Teatrem Tańca Zawirowania, z Sharon Eyal, Antonem Lachky, Jo Strømgren. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny. Laureat wielu nagród. Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron, C/U, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Sopockim Teatrem Tańca, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Prowadzi h.art company.

 

Róża Kołoda – od 2018 roku związana z Sopockim Teatrem Tańca. Współpracowała z Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem w teatrze Read My Lips oraz Transgatunkowym Teatrem Sfinks, z Małgorzatą Dzierżoń, Anną Akabali, Robertem Florczakiem, Alicją Grucą, Jagodą Jagson i Leszkiem Możdżerem. W 2020 roku rozpoczęła współpracę choreograficzną z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis.

 

Katarzyna Ustowska – absolwentka University of Music and Performing Arts we Frankfurcie,  Northern School of Contemporary Dance w Leeds oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Stale współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Współpracowała z choreografami: Roberto Olivan, Roberto Zappalà, Rafałem Dziemidokiem oraz Lea Anderson i Akramem Khan. Współtworzy Fundację Polka dot oraz kolektyw twórczy Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Sopotu, laureatką nagrody Sopocka Muza dla Młodych Twórców i HTA Postgraduate Grant for Artistic Research.

 

Kamil Wawrzuta – Absolwent WTT w Bytomiu. Współtwórca grupy Ruchomy Kolektyw, pracuje nad własnymi choreografiami i ruchem scenicznym i choreografią m.in: dla Joanny Zdrady,  Michała Walczaka i innych. Występował w Burzy w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno – taneczne.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close