Od 9 do 15 września w Gdańsku, w ramach cyklu Teatry Europy i Świata organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, odbędzie się Tydzień Chorwacki. Wydarzenie od 2014 roku przybliża widzom w Polsce współczesną kulturę Chorwacji, w tym teatr, film, sztuki wizualne, architekturę i kuchnię. Podczas tegorocznej 15. edycji pokazane zostaną także dwa spektakle taneczne – Impossible Dances BADco. w reżyserii Gorana Sergeja Pristaša (13 września) oraz Staging a Play: Tartuffe na podstawie Świętoszka Moliere’a Zagreb Dance Company w reżyserii i choreografii Matiji Ferlina (15 września).

Wersja do druku

Udostępnij

BADco. Impossible Dances
13 września, godz. 19.00
Czas trwania: 60 min

BADco. to kolektyw performatywny z siedzibą w Zagrzebiu. Zespół poddaje systematycznej analizie procesy sztuki performatywnej zarówno w zakresie prezentacji, jak i obserwacji różnorodnych kontekstów formalnych i percepcyjnych. Dzięki temu w spektaklach grupy obserwujemy modyfikacje w strukturach relacji z publicznością, architektury spektaklu czy schematów komunikacyjnych.

W spektaklu Impossible Dances BADco. bada nowe sposoby praktykowania niemożliwego. To „niemożliwe” wyłania się z procesu przekładania choreografii na choreografię, nagrania na ruch, poezji na performans. Dla zespołu „niemożliwe jest konieczne, ponieważ w miarę jak postępuje efekt cieplarniany, nic nie jest pilniejsze niż spotkanie niezliczonych niemożliwości”.

Po spektaklu odbędzie się krótki wykład prof. Ivy Hraste Sočo na temat wspołczesnej kultury Chorwacji jako marki.

Reżyseria: Goran Sergej Pristaš
Dramaturgia: Tomislav Medak
Choreografia/performans: Nikolina Pristaš, Ana Kreitmeyer, Zrinka Užbinec, Marta Krešić  Projekt: Dejan Dragosavac Ruta
Produkcja: Lovro Japundžić
Wideo: Goat Island, The Sea & Poison
Fragmenty tekstów: Karen Brodine, Juliana Spahr, John Cage, Đuro Seder

Projekt powstał przy wsparciu Zagrzebskiej Rady Miejskiej ds. Kultury oraz Ministerstwa Kultury Republiki Chorwacji.

Premiera: 25 maja 2019, Chicago Cultural Center, USA

 

Gdański Teatr Szekspirowski

bilety: 25-30 zł

"Impossible Dances" BADco., fot. Silvija Dogan

"Impossible Dances" BADco., fot. Silvija Dogan

"Impossible Dances" BADco., fot. Silvija Dogan

"Impossible Dances" BADco., fot. Silvija Dogan


Zagreb Dance Company Staging a Play: Tartuffe
na podstawie Świętoszka Moliere’a
15 września, godz. 19.00
Czas trwania: 70 min

Klasyczna komedia Moliere’a Świętoszek (Tartuffe) jest drugą, po Szklanej menażerii Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu Staging a Play. Cykl jest próbą zmierzenia się z wielkimi dziełami sztuki dramatu za pomocą eksperymentu, polegającego na przełożeniu tekstu na język choreografii. Słowo mówione zastępowane jest fizyczną ekspresją w określonym kontekście znaczeniowym. Staging a Play kwestionuje same podstawy pojęcia inscenizacji dramatu. U Ferlina ciało staje się środkiem do manifestowania konkretnych znaczeń zapisanych w każdym wersie, bez próby osiągnięcia tego samego poziomu lub tego samego rodzaju przekazu treści komunikatu.

Matija Ferlin ukończył School for New Dance Development w Amsterdamie. Po studiach przeniósł się do Berlina, gdzie pracował i mieszkał przez kilka lat. Następnie wrócił do miejscowości z której pochodzi, Puli w Chorwacji, aby skupić się na przeformułowywaniu różnorodnych koncepcji prezentacji scenicznych i innych, włączając krótkie filmy, wideo i wystawy. Reżyser i choreograf przedstawia wnikliwą i współczesną interpretację Świętoszka. Przedstawienie zostało bardzo wysoko ocenione przez chorwacką krytykę teatralną.

Zagreb Dance Company (ZPA) zostało założone w 1970 roku przez tancerkę Lelę Gluhak Bunetę. Od 2014 roku jest prowadzone przez producenta Petra Glad Mažara. Przez wiele lat swojego istnienia i pod przewodnictwem różnych dyrektorów artystycznych ZPA zawsze kładła nacisk na oryginalne dzieła oraz wysoki poziom artystyczny i techniczny swoich produkcji.

Reżyseria i choreografia: Matija Ferlin
Dramaturgia: Jasna Žmak
Scenografia: Mauricio Ferlin
Muzyka: Luka Prinčić i Matjaž Predanič
Kostiumy: Matija Ferlin i Desanka Janković
Make-up: Sanja Rivić
Światło i kierownictwo techniczne: Saša Fistrić
Zdjęcia: Jelena Janković

Współpraca choreograficzna i obsada:

Petra Chelfi, Andreja Jandrić, Domagoj Janković, Darko Japelj, Sintija Kučić, Marin Lemić, Roberta Milevoj, Petra Valentić i Eva Kocić.

Gdański Teatr Szekspirowski

bilety: 30-50 zł

"Staging a Play: Tartuffe" Zagreb Dance Company, fot. Jelena Jankovic

"Staging a Play: Tartuffe" Zagreb Dance Company, fot. Jelena Jankovic

"Staging a Play: Tartuffe" Zagreb Dance Company, fot. Jelena Jankovic

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close