Wersja do druku

Udostępnij

Bronisława Niżyńska – równie utalentowana jak brat Wacław Niżyński, zawsze żyła w jego cieniu. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „bogiem tańca”. Godziła się na bycie „tą drugą”. Do czasu…

Bogini tańca Ewy Stachniak (wyd. Znak literanova) to wyjątkowa, napisana z rozmachem, opowieść o legendarnej tancerce,  kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez mężczyzn scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywa się czasem nie na scenie, a w życiu…

 

Ewa Stachniak – autorka bestsellerowej powieści Katarzyna Wielka. Gra o władzę,  w swojej najnowszej książce przedstawia sylwetkę kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy, a mimo to została niemal zapomniana. Na kartach Bogini tańca Niżyńska ożywa jako wybitna artystka, ale też kobieta z krwi i kości – niezwykła, inspirująca, zarażająca pasją.

 

Autorka tak pisze o swojej fascynacji tą niezwykłą postacią:

Zafrapowała mnie przede wszystkim jej niezwykła siła i zaangażowanie w sztukę, której poświęciła życie, co wśród kobiet jej pokolenia nie było aż tak częste. Także jej polskie korzenie – była córką polskich tancerzy, którzy wyjechali do Rosji „za chlebem” i zawsze żyli na granicy kultur. I to, że jako młodsza siostra słynnego brata — Wacław, „bóg tańca”, jak o nim mówiono, od dziecka uznawany był za wyjątkowy talent – musiała poszukać własnej artystycznej drogi, aby stać się dojrzałą artystką. 

Ewa Stachniak

 

 

Droga na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim.
Bronia Niżyńska na scenie umiała zatańczyć wszystko. Tworzyła legendarne kreacje, ale najtrudniejszym spektaklem było dla niej życie.

_______________

Niespokojny czas przełomu epok.
Nie tylko na scenie (od gorsetów po awangardę), ale i w świecie (wojny, rewolucje) i społeczeństwie.

 

 

Przeczytaj fragment powieści

 

***

 

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dwa egzemplarze powieści Ewy Stachniak. Prosimy o odpowiedź na pytanie, gdzie w latach 30. Bronisława Niżyńska założyła własną szkołę tańca? Prosimy o odpowiedzi na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

 

 

 *

Książka jest w sprzedaży 24 maja 2017 roku.

 

Więcej informacji: www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,80915,Bogini-tanca

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close