Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 14 lutego o godz. 19.00 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (Plac Grunwaldzki 1) odbędzie się premiera kolektywu DzikiStyl Company. Przedstawienie The Pale Fox powstaje pod opieką reżyserską Patryka Gackiego, za choreografię odpowiadają wspólnie Gacki i Wioleta Fiuk.  Następne pokazy zaplanowano w dniach 15 lutego o godz. 17.00 oraz 25-26 lutego o godz. 19.00.

 

O spektaklu:

 

Czy pradawni bogowie z systemu gwiezdnego Syriusza odwiedzili przed 5000 lat jedno z afrykańskich plemion? Dogonowie zamieszkujący Mali w Afryce posiadają znaczną wiedzę o Syriuszu, której nie mogli pozyskać od gości z Zachodu. Czy możliwe, że ów lub był, jak próbowali nas przekonywać wszelkiej maści pisarze, żywym dowodem na odwiedziny obcej cywilizacji. A może to nic więcej, jak jeden wielki mit?

 

Historia o plemieniu Dogonów, którzy posiedli w starożytności zaawansowaną wiedzę o systemie gwiezdnym Syriusza zyskała światową sławę w roku 1976 dzięki książce Roberta Temple’a The Syrius Mystery. Była to wyczerpująca książka i jedna z najważniejszych pozycji lat 70. w dziedzinie starożytnych astronautów.

 

Syriusz to najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie, która stała się wyznacznikiem w starożytnym egipskim kalendarzu a także znalazła się w centralnym punkcie wierzeń wolnomularzy. Zgodnie z wierzeniami niektórych ludów, Syriusz to miejsce, skąd pochodzą przodkowie rasy ludzkiej.

 

Temple twierdził, że Dogonowie wiedzieli o dwóch mniejszych gwiazdach ściśle związanych z Syriuszem, a mianowicie o Syriuszu B oraz C. Tajemnicą pozostawało to, w jaki sposób pozyskali tą wiedzę, ponieważ towarzyszy gwiazdy nie widać nieuzbrojonym okiem. Rozwiązanie, które zaproponował Temple odnosiło się do legend o mitycznej postaci, która mogła mieć pochodzenie pozaziemskie. Wedle relacji przybyła ona z gwiazd, przynosząc na Ziemię cywilizację i wiedzę dla przodków Dogonów.

 

Reżyser: Patryk Gacki

Choreografia: Wioleta Fiuk i Patryk Gacki

Konsultacja scenograficzna: Maja Zaleska

Asystent: Dominika Dwernicka

Foto: Maja Zaleska

Obsada: Wioleta Fiuk i Patryk Gacki

 

Wioleta Fiuk i Patryk Gacki – to zawodowi tancerze, choreografowie, założyciele teatru tańca DzikiStyl Company.  Kolektyw, który debiutował na scenie teatralnej podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca w 2010 roku, ma na swoim koncie wiele autorskich produkcji m.in.:  Dzieci innego Boga, Streetwise, Qveldriga The Great Dictator, 7.2 , Wacław N, które prezentowane były na festiwalach i w ośrodkach kultury w całej Polsce: Fringe Festiwal we Wrocławiu, Festiwal Metropolia Jest Okey w Sopocie, Festiwal Muzyki Jazzowej w Łodzi, Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu itd. Ponadto, Wioleta Fiuk i Patryk Gacki współpracowali z wieloma artystami polskiej sceny teatralnej min. z  Adamem Nalepą (Nie- Boska Komedia, Czarownice z Salem, Kupiec wenecki ), Jakubem Roszkowskim (Wielka Improwizacja, Lepszy świat, Magdaleną Boć  Cleofide, Jarosławem Stańkiem ( 12 ławek). Wioleta Fiuk i Patryk Gacki są laureatami takich konkursów tanecznych , jak  telewizyjne  Got to Dance. Tylko TaniecYou Can Dance – Po prostu tańcz, 3…2…1…Taniec w Krakowie oraz „ Rezydencja/Premiera” w Gdańsku.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close